ویراستاران ویکی‌پدیا با طبقه‌بندی NFT به عنوان هنر مخالف هستند

ویراستاران ویکی‌پدیا با طبقه‌بندی NFT به عنوان هنر مخالف هستند

گروهی از ویراستاران در ویکی‌پدیا، دایره‌المعارفی که کاربر رایگان تولید می‌کند، به طبقه‌بندی NFT به‌عنوان نوعی هنر رای منفی داده‌اند و به اجماع رسیده‌اند تا این موضوع را در تاریخ دیگری بررسی کنند.

یک نظرسنجی و بحث در پایان دسامبر در این پلتفرم در مورد گران ترین فروش های هنری توسط هنرمندان زنده و اینکه آیا فروش هنر NFT باید به عنوان “فروش هنری” یا “فروش NFT” در نظر گرفته شود، شروع شد.

ویراستار «جوناس» نوشت:

«ویکی‌پدیا واقعاً نمی‌تواند تصمیم بگیرد که چه چیزی به عنوان هنر به حساب بیاید ، به همین دلیل است که قرار دادن NFTها، در فهرست هنری یا غیر هنری ، کارها را بسیار ساده‌تر می‌کند».

بیشتر بحث بر این بود که آیا NFT هنر را نشان می‌دهد یا صرفاً نشانه‌ای است که جدا از هنر اصلی است. ویراستاران در تعاریف دچار مشکل شده بودند و برخی احساس می کردند که اطلاعات موثقی برای نتیجه گیری وجود ندارد.

یک فراخوان برای رأی گیری نشان داد که پنج ویراستار مخالف گنجاندن NFT در فروش آثار هنری بودند و تنها یک نفر از آنها حمایت می کرد.

در 12 ژانویه توافقی صورت گرفت تا فروش هایی مانند مجموعه NFT پاک که 91 میلیون دلار به دست آورد و 69 میلیون دلار NFT بیپل از فهرست فروش برتر آثار هنری حذف شوند و بحث در زمان دیگری دوباره آغاز شود.

این تصمیم با در نظر گرفتن NFT بیپل با نام «Everydays: The First 5000 Days» بحث برانگیز به نظر می رسد، که کلاژی از آثار هنری اصلی از یک هنرمند مشهور دیجیتال را به تصویر می کشد که سال گذشته در خانه حراج هنری کریستی در ماه مارس فروخته شد. نیویورک تایمز همچنین بیپل را به عنوان “سومین هنرمند پرفروش” زنده در آن زمان توصیف کرد.

طبق دستورالعمل‌های ویکی‌پدیا، برای ایجاد اجماع، نه مخالفت یا رأی لازم نیست. برای رسیدن به یک تصمیم، اجماع باید همه نگرانی‌های قانونی ویراستار شرکت‌کننده را که در خط‌مشی‌های پلتفرم قرار می‌گیرند، لحاظ شود.

به هر حال ویراستاران ویکی پدیا چه می دانند؟

یکی از ویرایشگران ویکی پدیا که موافق حضور NFT در بخش آثار هنری هست بیان کرد :

“اگر موافقیم که Beeple و Pak هنرمند هستند، چرا فروش آنها در این لیست محاسبه نمی شود؟ من منطق اینجا را نمی فهمم.»

سردبیر “SiliconRed” پاسخ داد که توافقی که آنها می‌خواندند این بود که: “NFTها باید فعلاً از این لیست حذف شوند تا در تاریخ بعدی بحث را دوباره آغاز کنند.»

طرفداران NFT مانند گریفین کاک فاستر، بنیانگذار Nifty Gateway از این موضوع عصبانی شدند و اوایل امروز در توییتر به ناراحتی خود اشاره کردند .

برادر دوقلوی فاستر، دانکن نیز در این مراسم شرکت کرد و آن را «اورژانس هنری» نامید،و از طریق پستی که توسط تایلر وینکلووس، یکی از بنیانگذاران جمینی، مجدداً توییت شد، جامعه را وارد عمل کرد.

«اگر NFT ها در این صفحه به عنوان “غیر هنری” طبقه بندی شوند، در بقیه ویکی پدیا نیز به عنوان “غیر هنری” طبقه بندی می شوند. ویکی پدیا منبع جهانی حقیقت برای بسیاری از مردم در سراسر جهان است. ریسک نمی توانست بالاتر باشد!»

Everipedia، معادل غیرمتمرکز Web3 ویکی‌پدیا، با مقایسه رویکرد آن به NFT و هنر به این پلتفرم پاسخ داد:

ویراستاران Everipedia بیش از 100 صفحه در مجموعه‌های #NFT ایجاد کرده‌اند در حالی که ویکی‌پدیا در حال حرکت است تا NFT‌ها را به‌عنوان «غیرهنری» در پلتفرم خود علامت‌گذاری کند. زمان آن فرا رسیده است که پروژه های NFT بهEveripedia ، یک دایره المعارف Web 3.0 که هنر و نوآوری را پشتیبانی می کند، حرکت کنند.

این اولین باری نیست که ویکی‌پدیا با گزارش‌دهی اطلاعات مربوط به رمزارز مشکلاتی دارد.

کوین تلگراف در سپتامبر 2020 گزارش داد که دیوید جرارد، فعال ضد رمزنگاری و سردبیر ارشد ویکی‌پدیا، به حذف ورودی مربوط به شرکت نرم‌افزار بلاک چین استرالیایی پاور لجر کمک کرد.

جرارد اظهار داشت که این پست به دلیل “مجموعه بودن انبوهی از اخبار منتشر شده در مطبوعات حذف شده است، و تنها پوشش خبری واقعی در مورد اینکه چگونه پاور لجر یک کلاهبرداری بوده است”، علیرغم اینکه منبع از نشریات معتبری مانند TechCrunch و The Economic بوده است، حذف شده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.