مروری بر وضعیت کلی صندوق های سرمایه گذاری در اردیبهشت ماه 1398

مروری بر وضعیت کلی صندوق های سرمایه گذاری در اردیبهشت ماه 1398
خلاصه اخبار

خالص ارزش کل دارایی صندوق­ های سرمایه‌گذاری طی اردیبهشت ماه 1398 با 21,095 میلیارد ریال کاهش به مبلغ 1,547,840 میلیارد ریال رسید.

در این میان بیشترین خالص ارزش دارایی‌ها مربوط به صندوق‌های بادرآمد ثابت بوده که با 28,830 میلیارد ریال کاهش به مبلغ 1,427,407 میلیارد ریال رسیده و بیشترین افزایش خالص ارزش دارایی‌ها مربوط به صندوق‌های قابل معامله است که با 3,809 میلیارد ریال افزایش به مبلغ 46,446 میلیارد ریال رسیده ­است.

نمودار زیر روند تغییرات خالص ارزش دارایی تمام صندوق‌های سرمایه‌گذاری را در اردیبهشت‌ماه نشان می‌دهد. خالص ارزش دارایی در این بازه تا تاریخ 13 اردیبهشت‌ماه روندی افزایشی داشته است. بعد از آن تاریخ، تا هفدهم وارد فاز کاهشی شده و بعد از آن مجدداً روند صعودی به خود گرفته است. تعدادی از صندوق‌های با درآمد ثابت در اواسط هر ماه سود تقسیم می‌کنند. بر این اساس تقسیم سود یکی از دلایل اصلی کاهش خالص ارزش دارایی در اواسط اردیبهشت‌ماه بوده است. با این وجود به دلیل اینکه سهام نزدیک به 13 درصد خالص ارزش دارایی صندوق‌ها را در بر می‌گیرد، نوسانات خالص ارزش دارایی صندوق‌ها بی تاثیر از وضعیت بازارهای بورس و فرابورس نیست. شاخص‌های بورس و فرابورس تا تاریخ 13 اردیبهشت روند صعودی و بعد از آن تا 22 اردیبهشت روند نزولی و سپس تا پایان ماه مجدداً وارد روند صعودی شده‌اند.

مروری بر وضعیت کلی صندوق های سرمایه گذاری در اردیبهشت ماه 1398

در نمودار زیر درصد ترکیب دارایی‌های تحت مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری در پایان سال نشان داده ‌شده‌است:

مروری بر وضعیت کلی صندوق های سرمایه گذاری در اردیبهشت ماه 1398

ارزش سهام، اوراق بادرآمد ثابت، سپرده‌های بانکی و وجه نقد و سایر دارایی ­ها (که ترکیب دارایی‌های صندوق­‌های سرمایه­گذاری را تشکیل می‌دهند) در پایان روز 31 اردیبشت‌ماه برای کل صندوق­‌های سرمایه گذاری به ترتیب برابر با 203، 456، 890 و 38 هزار میلیارد ریال بوده است.

بررسی عملکرد صندوق های سرمایه گذاری

در این بخش به معرفی پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اردیبهشت‌ماه پرداخته می‌شود. صندوق “مشترک بانک خاورمیانه” بیشترین بازدهی را در اردیبهشت‌ماه ثبت کرده است. این صندوق به عملکرد 17.5 درصد بازدهی ماهانه دست پیدا کرد. کسب چنین بازدهی نشان از توانایی صندوق در صدر نشینی در دوره‌های آتی است و اگر این روند را ادامه دهد می‌تواند رکوردهای خوبی را ثبت کند. بازده یک سال گذشته این صندوق 164.2 درصد بوده است. صندوق “مشترک دماسنج” با 15.0 درصد بازدهی دومین صندوق با عملکرد خوب در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری بوده و صندوق “مشترک کوثر” با ثبت بازده 14.4 درصد در هفته گذشته، مقام سوم را در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری داشته است. لازم به ذکر است که کل صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه طی اردیبهشت‌ماه به طور میانگین، 4.1 درصد بازدهی کسب کرده‌اند.

در جدول زیر 5 مورد از پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری اردیبشهت‌ماه آورده شده است:

مروری بر وضعیت کلی صندوق های سرمایه گذاری در اردیبهشت ماه 1398

در نمودار بعدی بازده پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری اردیبشهت‌ماه با هم و با شاخص کل بورس و فرابورس مقایسه شده‌اند. مقایسه بازده‌ها نشان می‌دهد که این پنج صندوق در مقابل شاخص‌های کل بورس و فرابورس عملکرد خوبی را از خود به جا گذاشته‌اند.

مروری بر وضعیت کلی صندوق های سرمایه گذاری در اردیبهشت ماه 1398

در شرایطی که شاخص‌های بورس و فرابورس روند صعودی داشته باشند، صندوق‌های سهامی و مختلط جزو پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرند. اما در شرایط رکودی بازار، که این شاخص‌ها روند نزولی دارند، صندوق‌های با درآمد ثابت جایگاه صندوق‌های سهامی و مختلط را در پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌گیرند. زیرا این صندوق‌ها وابستگی کمی به شاخص‌های بازار سرمایه دارند و بازده آن‌ها کمترین نوسان را دارد. این در حالی است که بازده صندوق‌های سهامی و مختلط نوسانات بالایی دارند. البته لازم به ذکر است که نوسان بازده صندوق‌های سهامی نیز بیشتر از صندوق‌های مختلط است. در شرایط کنونی به دلیل اینکه در ماه گذشته شاخص‌های بورس و فرابورس رشد داشتند، اکثر صندوق‌های سهامی در صدر صندوق‌های‌ پربازده ماه گذشته قرار گرفتند.

وضعیت ورود و خروج نقدینگی به صندوق­ های سرمایه­ گذاری

در اردیبهشت‌ماه ورود پول به کل صندوق‌ها (به واسطه صدور واحدهای سرمایه‌گذاری) 145,266 میلیارد ریال بوده است. از طرفی خروج پول از کل صندوق‌ها (به واسطه ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری) 166,960 میلیارد ریال بوده است. بنابراین خالص خروج سرمایه‌ از صندوق‌های سرمایه گذاری 21،694 میلیارد ریال است. بیشترین خالص خروج پول با مبلغ 23،135 میلیارد ریال مربوط به صندوق­های سرمایه­گذاری بادرآمد ثابت بوده است.

نمودار زیر ورود و خروج نقدینگی در هر نوع از صندوق‌ها را در اردیبهشت ماه 1398 نشان می‌دهد (ارقام به میلیارد ریال):

مروری بر وضعیت کلی صندوق های سرمایه گذاری در اردیبهشت ماه 1398
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.