مروری بر وضعیت بازار کامودیتی در خرداد ماه 1398

مروری بر وضعیت بازار کامودیتی در خرداد ماه 1398
خلاصه اخبار

در گزارش پیش رو وضعیت بازار کامودیتی در خردادماه 1398 توسط وب سایت سیگنال مورد بررسی قرار می‌گیرد.

خرداد ماه 1398 ماهی پر تلاطم برای کامودیتی‌ها بود؛ از حمله به دو نفتکش در دریای عمان گرفته تا اعلام آمادگی ترامپ برای مذاکره با ایران و همچنین جلسات گروه 20، همه و همه مواردی بود که در نهایت بر نرخ‌ کامودیتی‌ها تاثیر گذاشت. عواملی همچون افت ارزش دلار، اعلام دولت چین در خصوص افزایش برنامه های تحرک اقتصادی و توسعه طرح های زیرساختی و همچنین افت قیمت نفت در این ماه به علاوه تغییرات در موجودی انبارهای لندن و شانگهای هر کدام از کالاها مورد توجه قرار گرفت تا در این ماه شاهد نوساناتی در قیمت کالاهای اساسی باشیم.

این ماه نیز در ادامه روند سیاستی چین برای برنامه های تحرک اقتصادی بود، اما با این حال در اکثر کامودیتی ها شاهد افت قیمت بودیم که دلیل آن می تواند به کاهش قیمت نفت، اثرات منفی جنگ تجاری آمریکا و کاهش ارزش دلار آمریکا بازگردد. بی اعتمادی به آینده اقتصاد جهان و همچنین رکود موجود در اقتصاد نیز می تواند از دیگر مواردی باشد که منجر به این موضوع شد.

کامودیتی قیمت ماه جاری ( دلار/تن ) قیمت ماه قبل ( دلار/تن ) درصد تغییر
سنگ آهن 110.3 97.24 13
فولاد (بیلت) 425 423 4
مس 5788 6135 5-
آلومینیوم 1737 1765 1.5-
روی 2572 2751 6.5-
نفت خام 57.56 62.4 8-
طلا (اونس) 1428 1274 12

سنگ آهن

طبق گزارش متال بولتن در ماه مورد بررسی و هفته منتهی به 25 خرداد 98 سنگ آهن وارداتی ( عیار 62 درصد) چین به قیمت 110.30 دلار رسیده است، بررسی شرایط بازار سنگ آهن نشان می‌دهد که در طول خرداد ماه بازار قیمت جهانی سنگ آهن با صعود رو به رو بود. از جمله دلایل این موضوع می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • رشد قیمت سنگ آهن در قراردادهای آتی این کشور
  • تداوم افت موجودی سنگ آهن در بنادر اصلی کشور چین
  • نگرانی از محدودیت عرضه و انتظار تقویت تقاضای خرید سنگ آهن.

قیمت های سنگ‌آهن پس از بیش از 5 سال به بالای 110 دلار بر تن افزایش یافت.

فولاد

طبق گزارش متال بولتن قیمت شمش فولادی در خرداد ماه در مقایسه با ماه قبل با افزایش رو به رو بوده است که دلیل آن می تواند به سیاست های دولت چین در خصوص تحرک اقتصادی و همچنین رشد شاخص سهام مربوط باشد.

نکته قابل توجه آنکه آمار نشان می دهد که سرعت رشد قیمت‌ها در هفته پایانی خرداد در مقایسه با هفته های قبل کاهش داشته است.

وضعیت بازار جهانی بیلت نشان می‌دهد که با توجه به ادامه روند کاهش قیمت آهن قراضه و کاهش تقاضای خرید بیلت و همچنین ضعف بازار محصولات نهایی فولاد، در هفته های آتی قیمت بیلت کاهش یابد.

آخرین اطلاعات بازار بیلت ترکیه نشان می‌دهد که در هفته پایانی خرداد ماه قیمت بیلت در بازارهای داخلی و صادراتی این کشور کاهش داشته. این موضوع ناشی از افت قیمت آهن قراضه و سستی تقاضای خرید بوده است.

بازار داخلی فولاد

  • در بـازار ايـران، در هفته پایانی خرداد 30,000 تـن بيلـت شـركت فـولاد خوزسـتان در بـورس كـالا بـه قيمـت هفتـه 35,485 ريال/كيلوگرم (سلف يك/دوماهه) دادوستد شد، این رقم در مقايسه با قیمت ماه قبل در بورس کالا داراي افزایش بـوده اسـت.
  • آخرين قيمت پيشنهادي بيلت صادراتي ايـران درتـاريخ 2019.06.12 معادل 395 -385 دلار/تن، اعلام شده است. این در حالی است که قیمت معاملاتی بیلت بر مبنای سی اف آر بنادر منطقه خلیج فارس معادل 540 تا 470 دلار بر تن اعلام شده. دلیل اینکه قیمت بیلت صادراتی ایران پایین تر بوده به تحریم ها مربوط است.

مس

در خرداد ماه در مقایسه با ماه قبل شاهد کاهش قیمت مس بودیم که دلیل این کاهش علاوه بر افت قیمت دلار و افت قیمت نفت متاثر از افزایش موجودی مس در انبارهای بورس لندن بود.

بازار داخلی مس

در هفته منتهی به آخر خرداد ماه ميانگين كاتد مس به قيمت 640,660 ريـال/كيلوگرم در بـورس كـالای ایران مـورد معاملـه قـرار گرفـت كـه در مقايسه با آخرین قيمت معاملاتي ماه قبل کمتر از یک درصد افزایش داشته است.

آلومینیوم

قیمت آلومینیوم در خردادماه در مقایسه با ماه قبل با کاهش رو به رو بوده که علاوه بر افت ارزش دلار و افت قیمت نفت، افزایش موجودی انبار، تحت تاثیر تنش‌های تعرفه‌ای آمریکا و چین قرار گرفت.

بازار داخلی آلومینیوم

بررسی‌ها نشان داد که شمش آلومينيوم خالص (80/99 درصد) به قيمت 228,418 ريال/كيلوگرم در آخرین هفته خرداد ماه در بـورس كـالا مـورد معاملـه قرار گرفت و در مقایسه با آخرین قیمت معاملاتی ماه قبل حدود 4 درصد کاهش داشته است.

روی

قیمت روی در ماه مورد بررسی در مقایسه با ماه قبل دارای کاهش بوده است که علاوه بر افت ارزش دلار، افت قیمت نفت، متاثر از موجودی انبار بورس فلزات لندن بود.

نفت

قیمت نفت در خرداد ماه با کاهش نسبت به ماه قبل مواجه شد. درست است که به دلیل افزایش عرضه نفت، عوامل سیاسی و حمله به دو نفتکش در دریای عمان و همچنین دخالت آمریکا در قیمت‌گذاری از طریق عرضه نفت در هفته خرداد ماه شاهد افزایش قیمت نفت بودیم اما در نهایت و در مقایسه با ماه قبل قیمت‌ها 8 درصد افت کرد. از جمله دلایل آن می‌توان به اینستکس اشاره کرد که با ارایه یک خط اعتباری به ایران، می‌تواند مسیر صادرات نفت را باز نگه دارد. همچنین مقامات ایران اظهار کرده اند که اینستکس باز است و اولین معامله نیز انجام شده است. همچنین پیش بینی می‌شود با توجه توافق روسیه و عربستان در حاشیه اجلاس گروه 20 در تمدید ۶ تا ۹ ماهه محدودیت عرضه روزانه ۱.۲ میلیون بشکه ای نفت، قیمت‌ها را طی هفته‌های آینده تقویت نماید.

اونس طلا

با کاهش ارزش دلار به علت چشم‌انداز سیاست‌های انقباضی پولی بانک مرکز آمریکا، قیمت طلا با افزایش رو به رو شد و به بالاترین رقم 6 سال گذشته رسید. در عین حال، تشدید تنش‌های آمریکا و ایران، جذابیت طلا به لحاظ امنیت برای سرمایه‌گذاری را بیشتر کرد که خود عامل دیگری برای افزایش قیمت محسوب می‌شود. این فلز گران‌بها در آستانه ثبت ششمین هفته متوالی افزایشی قرار دارد و تاکنون نزدیک به 10 درصد افزایش قیمت را ثبت کرده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.