مروری بر وضعیت بازار طلا و نفت در مرداد ماه 1398

مروری بر وضعیت بازار طلا و نفت در مرداد ماه 1398
خلاصه اخبار

مرداد ماه امسال تقریبا ماهی ثابت برای بازار نفت و طلا حساب می آید و در عین حال ماهی سرشار از خط و نشان سیاسی برای کشورها بود.

مرداد ماه تقریبا ماهی ثابت برای بازار نفت و طلا حساب می آید. این ماه پر از خط و نشان سیاسی برای کشورها بود، از تشدید جنگ تجاری آمریکا و چین گرفته تا توقیف نفت کش ایران توسط انگلستان و اقدام متقابل ایران، همه و همه باعث شد تا بازار کامودیتی رکودی را تجربه نماید که اقتصاد دانان را نگران از رکودی بزرگتر کند. اما بازار نفت و طلا با تمام نوسان خود در این ماه در پایان، با تغییری جزئی نسبت به ماه قبل روبرو شدند.

کامودیتیقیمت ماه گذشته (دلار)قیمت (دلار)درصد تغییر
نفت خام (بشکه)5857.50
طلا (اونس)151214285 –

وضعیت بازار نفت در مرداد ماه 1398

در  اوایل مرداد ماه یعنی دقیقا 5 مرداد ماه بود که خبر کاهش تعداد چاه نفت آمریکا در بازار پیچید. این موضوع منجر شد تا اقصاددانان معتقد باشند ادامه روند کاهش تولید نفت شل آمریکا قیمت نفت را با تغییر رو به رو خواهد کرد. این موضوع منجر شد تا ابتدای مرداد بازار شاهد افزایش قیمت نفت برنت باشد. اما پس از آن قیمت  نفت زیر فشار دلار و جنگ تجاری قرار گرفت. نفت با کاهش 1.06 درصدی رو به رو شد. این کاهش قیمت نیز ناشی از شوک اعمال تعرفه 10 درصد آمریکا بر روی بخشی از کالاهای وارداتی چین بود. این روند کاهش قیمت نفت ادامه یافت.

در نیمه مرداد ماه فعالان بازار به تداوم کاهش تعداد پروژه های حفاری نفت شل آمریکا و کاهش تعداد حلقه چاه این کشور معتقد بودند. این موضوع می تواند شرایط را برای کاهش تولید آمریکا در میان مدت و بلند مدت فراهم آورد.

در ادامه مرداد ماه قیمت نفت تا 57.23 دلار هم کاهش یافت این قیمت منجر شد تا برنامه کاهش 700 هزار بشکه ای صادرات نفت عربستان در شهریورماه برای تقویت بازار در دستور کار قرار گیرد. همزمان با این موضوع واردات نفت چین صعودی بوده و با جهش 14 درصدی به 41.04 میلیون تن رسید که محرک تقاضا بود.

در اواخر مرداد ماه تولید اعضای اوپک با کاهش 246 هزار بشکه در روز رسید که کمترین آن طی 60 ماه اخیر بود این سیاست ها منجر شد تا قیمت نفت با افزایش 0.65 درصدی  به 58.61 دلار برسد.

مروری بر وضعیت بازار طلا و نفت در مرداد ماه 1398

وضعیت بازار جهانی طلا در مرداد ماه 1398

طلا در مردادماه معاملات خوبی را پشت سر گذاشت، به گونه ای که در نیمه های مردادماه رشد 22 درصدی سالانه را تجربه کرد،  دلیل این موضوع به فرار سرمایه گذاران از اوراق قرضه منفی به سایر نقاط امن برای سرمایه گذاری مربوط است، طلا و نقره جزو این سرمایه گذاری ها بودند.

مروری بر وضعیت بازار طلا و نفت در مرداد ماه 1398

در این ماه و در روزهای اول نیمه دوم مرداد، موجودی طلای صندوق های قابل معامله ETF با رشد 100 تنی به 2400 تن رسید که رقم آن بالاترین رقم تا پایان سال 2013 بود.

اواخر مرداد ماه آمار CFTC یا شورای امنیت بر معاملات سلف آمریکا نشان داد که طلا یکی از مقاصد سرمایه گذاری در شرایط فعلی است به گونه ای که تعداد موقعیت خرید long در هفته سوم مرداد ماه از 254.4 به 292.5 هزار قرارداد افزایش یافت.

در اواخر مرداد ماه بود که آمریکا در یک عقب نشینی آشکار اعلام کرد که تعدادی از اقلام وارداتی از چین را از فهرست مدنظر 300 میلیارد دلاری حذف نماید. این موضوع منجر به رشد قیمت نفت و کاهش قیمت طلا شد. قیمت اونس به 1510 دلار رسید.

در پایان مرداد ماه نیز پیش بینی صعود ادامه دار طلا شد. ارتباط وارونه نرخ اوراق قرضه 10 ساله آمریکا نسبت به قیمت طلا منجر شد تا با تشدید نگرانی از رکود، شاهد هجوم سرمایه ها به سمت اوراق قرضه باشیم. به گونه ای که نرخ اوراق نسبت به تورم برای اولین بار از سال 2016 منفی شد.

این موضوع فشار زیادی به کاهش نرخ بهره دلار در آمریکا وارد کرده و محرک قیمت طلا به اوج 6 سال اخیر خواهد بود.

رشد تقاضا در بازار اوراق قرضه باعث منفی شدن 30% بازار معادل 16 تریلیون دلار شد که فشار زیادی بر بانک مرکزی آمریکا در تغییر استراتژی به سمت سیاست انبساط پولی و کاهش بهره دلار وارد کرد. این موضوع محرک طلا در ماه های آتی خواهد بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای طلا و سکه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.