مروری بر وضعیت بازار طلا و نفت در شهریور ماه 1398

مروری بر وضعیت بازار طلا و نفت در شهریور ماه 1398
خلاصه اخبار

شهریور ماه برای نفت با آرامش و ثبات آغاز شد، تا اینکه در پایان شهریور ماه با حمله حوثی‌‎های یمن به پایگاه‌های نفتی عربستان این بازار متشنج شد.

این حمله پهبادها به شرکت آرامکو عربستان عرضه نفت را 5.7 میلیون بشکه در روز کاهش یافت، این میزان کاهش توانست رتبه اول کاهش میزان عرضه را در طول تاریخ در اختیار بگیرد. رتبه دوم کاهش میزان عرضه در زمان حمله عراق به ایران بود که دنیا با این حمله 5.6 میلیون بشکه کاهش عرضه را شاهد بود. در پی این اتفاق قیمت نفت به یکباره بیش از 12 درصد افزایش یافت.

آمریکا و عربستان با اعلامیه‌هایی مبنی بر جبران این کاهش و همچین ورود روسیه و عراق برای افزایش کمبود عرضه نفت منجر شد تا قیمت نفت کنترل شود.

کامودیتیقیمت ماه گذشته (دلار)قیمت (دلار)درصد تغییر
نفت خام (بشکه)5857.50.01
طلا (اونس)1516.714280.06

وضعیت بازار نفت در شهریور ماه 1398

بازار نفت در شهریور ماه را می توان پرحاشیه ترین بازار کالا به حساب آورد. اوایل شهریور ماه نفت روند عادی خود را آغاز کرد. به دلیل جنگ تجاری چین و آمریکا قیمت نفت با کاهش 3.2 درصدی به 53.52 دلار رسید. در ابتدای شهریور نیز خبری منتشر شد که کالاهای مشمول تعرفه چین شامل اعمال 10 درصد تعرفه بر روی نفت وارداتی از آمریکا می‌شود که به معنی توقف صادرات نفت آمریکا به چین و جبران کسری از سایر کشورها خواهد بود.

در ادامه نفت برنت نیز با کاهش رو به رو شد و به 59.07 دلار رسید.

12 شهریور ماه موضوع محرک قیمت طلا و عامل بازگشت سرمایه ها به سمت اوراق قرضه به میدان آمد و به همین دلیل قیمت نفت با کاهش 1.8 درصدی روبرو شد.

تا اینکه در روز دوشنبه 23 شهریور بهپادهای یمن به دو مرکز تولید و پالایش نفت عربستان شامل Abqaiq و Khurais حمله کردند. این موضوع منجر شد تا تولید نفت عربستان 5 میلیون بشکه در روز کاهش یابد ( این رقم معادل 5 درصد کاهش عرضه نفت جهانی بود). پس از این اتفاق قیمت نفت به یکباره با رشد 12.62 درصدی رو به رو شد و حجم معاملات نفت در بورس رکورد تاریخی خود را شکست. تعداد معاملات به 1.9 میلیون قرارداد رسید که معادل 2 میلیارد بشکه نفت است.

روند افزایش قیمت های نفت کنترل شد. روسیه و عراق اقدام به افزایش تولید و عرضه نفت جهانی به منظور پر کردن جای خالی عربستان کردند. به همین دلیل قیمت نفت در 27 شهریور با کاهش 7 درصدی رو به رو شد.

در نهایت و در 29 شهریور قیمت نفت بار دیگر روند صعودی خود را در پیش گرفت و به قیمت 58.69 دلار به ازای هر بشکه رسید. محرک این قیمت ها خبر تماس آرامکو با وزارت نفت عراق به منظور خرید 20 میلیون بشکه نفت از آن کشور، بود. این موضوع موجب شد تا از سطح اعتماد بازار به گفته های وزیر نفت عربستان در تداوم تامین تقاضای جهانی کاسته شود.

مروری بر وضعیت بازار طلا و نفت در شهریور ماه 1398

وضعیت بازار جهانی طلا در شهریور ماه 1398

اول شهریور ماه بانک JPMorgan آمریکا در گزارشی به مشتریان خود توصیه کرد که سهم طلا را در سبد پرتفوی خود به حداقل  5 درصد افزایش دهند و از سد دلار به نفع ارزهای 10 کشور اقتصادی دنیا بکاهند این موضوع نوساناتی را در قیمت طلا به دنبال داشت.

در پی اقدام ترامپ در خصوص افزایش 5 درصدی تعرفه گمرک کالاهای چین در چهارم شهریور ماه قیمت طلا با رشد 0.97 درصدی به قیمت 1552 دلار رسید.

در ادامه و در هفتم شهریور ماه قیمت طلا با رشد 0.55 درصدی به قیمت 1558.3 دلار در هر اونس رسید. عمده این تقاضا به کاهش امید به مذاکرات جنگ تجاری چین و آمریکا و البته جلو افتادن بانک مرکزی آمریکا از منحنی رشد اقتصادی با هدف کنترل ریسک مربوط شد. این موضوع می تواند شرایط را برای کاهش بهره در ماه آتی فراهم کرد. این موضوع عامل تقویت ین ژاپن و افت ارزش یوآن چین است که ادامه خواهد داشت.

دهم شهریور ماه شورای نظارت بر معاملات سلف آمریکا CFTC اعلام کرد صندوق های پوشش ریسک Hedge Fund در هفته گذشته 580 میلیون دلار بر موقعیت خرید Long طلا افزودند که این موضوع سیگنال خرید طلا و رشد قیمت در آینده را داد.

نیمه شهریور ماه نیز شورای نظارت بر معاملات سلف آمریکا بیان داشت، طلا همچنان شاهد ورود سرمایه است این موضوع منجر شد تا قیمت طلا به 1517 دلار برسد.

نوزدهم شهریور ماه سیتی بانک آمریکا در گزارش خود گفت سیاست بهره پایین بانک‌های مرکزی دنیا برای مدت طولانی تر همزمان با رکود اقتصاد جهانی ناشی از جنگ تجاری باعث می‌شود تا قیمت طلا 1 الی 2 سال آتی به مرز 2000 دلار برسد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای طلا و سکه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.