مروری بر وضعیت بازار سهام در خرداد ماه 1398

مروری بر وضعیت بازار سهام در خرداد ماه 1398
خلاصه اخبار

در گزارش پیش رو وضعیت بازار سهام در خردادماه 1398 توسط وب سایت سیگنال مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بازار سهام در خردادماه 1398 متأثر از عوامل مختلف سیاسی، اقتصادی و جهانی بود. میانجی‌گری مسئولان مختلف کشورها بین ایران و آمریکا، توییت های متناقض ترامپ که گاهی از در تهدید و گاهی نیز از در دوستی وارد می‌شد، دیدار شینزو آبه نخست وزیر ژاپن و رهبری و پیام قاطع ایشان در خصوص عدم مذاکره با آمریکا و اخباری از این دست ریسک سیاسی بازار را افزایش و بازار را در هاله ای از ابهام قرار داد. این امر باعث ‌شد بازار در بعضی روز‌ها با محافظه کاری و بعضی روز‌ها نیز تحت تاثیر این ریسک با ریزش مواجه شود. با این حال گزارش های خوب سالیانه شرکت ها و گزارش های ماهانه قرار گرفته بر روی کدال نیز در این ماه باعث شد که بازار با وجود تمام این نااطمینانی ها رشد نیز داشته باشد. ورود حجم زیادی از نقدینگی نیز بر این رشد بی تاثیر نبوده است.

مروری بر وضعیت بازار سهام در خرداد ماه 1398

با مقایسه شاخص بورس و فرابورس مشاهده می‌شود که بازار فرابورس عملکرد بهتری را نسبت به بورس از خود نشان داده است.

برآیند خرید حقیقی ها

مروری بر وضعیت بازار سهام در خرداد ماه 1398

خالص حجم نقدینگی ورودی به بورس توسط اشخاص حقیقی از ابتدای سال جاری تا پایان خرداد‌ماه مبلغ 3,287 میلیارد تومان می‌ باشد. به نظر می‌رسد که تغییر نگرشی در میان عوامل بازار به وجود آمده است که ریسک بازار سکه و ارز را بالا دیده و حرکت به سمت بازار سرمایه را در پیش گرفته است. همچنین از علل دیگر ورود این حجم از نقدینگی می توان به انتشار گزارش‌های شرکت ها و تثبیت نسبی نرخ دلار در بازار آزاد اشاره کرد که باعث چشم انداز مثبت در خصوص سودآوری شرکت ها می شود. می‌توان نزدیکی به فصل مجامع را نیز از دیگر دلایل گسیل وجوه نقد به بازار بورس با هدف دریافت سود نقدی و کسب سود ناشی از افزایش قیمت سهام در کوتاه مدت دانست. هدایت این حجم نقدینگی از طریق عرضه اولیه سهام شرکت ها و افزایش سرمایه به سمت بازار اولیه به عمق بخشیدن به بازار بورس کمک قابل توجهی خواهد کرد.

شاخص ده صنعت پربازده

مروری بر وضعیت بازار سهام در خرداد ماه 1398

در بازار سهام در خردادماه 1398 شاخص صنعت زراعت با کسب بازدهی بالای 58 درصد و صنعت خرده فروشی به جز وسایل نقلیه با بازدهی بالای 37 درصد توانستد به ترتیب در صدر پربازده ترین صنایع بورس بایستند.

گروه محصولات چوبی با بازدهی بالای 31 درصد جایگاه سوم ، گروه محصولات چرمی با بازدهی بالای 31 درصد جایگاه چهارم و گروه خودرو و گروه محصولات کاغذ با بازدهی بالای 27 درصد جایگاه پنجم و ششم صنایع پر بازده بورس سومین ماه سال را به خود اختصاص دادند.

همچنین صنعت انتشار و چاپ، صنعت ماشین آلات، صنعت رادیویی و صنعت کانی غیرفلزی به ترتیب جایگاه هفتم تا دهم را در میان صنایع پربازده بورس کسب کرده‌اند.

برخی با استناد به جمله معروف ” نباید همه تخم مرغ‌های خود را در یک سبد گذاشت”؛ برای تشکیل پرتفویی متنوع، در سهم ها و صنایع مختلفی سرمایه گذاری می کنند و معتقدند هر چه سبد متنوع تری داشته باشند بهتر است. حال این که با مقایسه بازدهی چند صنعت پربازده با بازدهی کل بورس و فرابورس تفاوت بسیاری مشاهده می‌شود. این مهم نشان می‌دهد  که بهتر است انتخاب سهم از میان صنایع پربازده باشد تا هم به تنوع بخشی کمک کند و هم برای سرمایه گذاران بازدهی بیشتری را به ارمغان آورد.

نسبت P/E و P/S بازار

مروری بر وضعیت بازار سهام در خرداد ماه 1398

به لحاظ تاریخی در بورس اوراق بهادار تهران عموما میانگین p/e  در دامنه 3.2 تا 14 تجربه شده است. نوسان p/e در این دامنه عمدتا بستگی به شرایط اقتصادی هر زمان دارد. با توجه به اینکه نسبت p/e  بازار انتظارات سرمایه گذاران از بازدهی آینده آن را نشان می دهد. هر چه این نسبت بالاتر، انتظار افراد نسبت به آینده بازار بهتر و هر چه این نسبت پایین تر ارزندگی پایین سهم شرکت‌های حاضر در بورس اوراق بهادار تهران را از نظر سرمایه گذاران نشان می‌دهد.

با مقایسه روند p/e  و p/s مشاهده می شود که هر دو تقریبا مشابه هم حرکت کرده‌اند و در زمان‌هایی که نسبت قیمت به سود بالاتر از 8 و نسبت قیمت به فروش بالاتر از 2 بوده بازار هیجانی رفتار کرده و انتظار بازگشت و اصلاح آن وجود دارد.

قابل توجه است که افزایش نسبت‌های مذکور در سال 97 تا حدودی متأثر از افزایش نرخ دلار بوده است و معمولا نسبت های مذکور به دو طریق اصلاح می‌شوند:

  1. از طریق کاهش قیمت ها
  2. از طریق افزایش سود و فروش

برآورد ما این است که این اصلاح از طریق افزایش سود و فروش شرکت ها پس از انتشار گزارش ها و برگزاری مجامع و بطور کلی شفاف سازی اطلاعاتی صورت می‌گیرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها