مروری بر وضعیت بازار سهام در تیر ماه 1398

مروری بر وضعیت بازار سهام در تیر ماه 1398
خلاصه اخبار

در گزارش پیش رو وضعیت بازار سهام در تیر ماه 1398 توسط وب سایت سیگنال مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در تیر‌ماه با توجه به گزارش های ماهانه خرداد، مجامع شرکت ها و گزارش های سه ماهه بهار، بازار  بورس و فرابورس رشد نسبتا قابل توجهی داشتند. این در حالی است که تنش های بین ایران و آمریکا در طول این مدت رو به افزایش بوده و ایران گام دوم کاهش تعهدات برجامی خود را برداشته است. این امر حاکی از آن است که در بازه های زمانی کوتاه مدت روزانه و حتی ساعتی بازار شاید تحت تاثیر اخبار سیاسی قرار گرفته باشد؛ اما در کل توجه مردم و فعالان بازار به موج خبرهای سیاسی منفی کمتر شده و نسبت به آن بی‌تفاوت شده‌اند.

مروری بر وضعیت بازار سهام در تیر ماه 1398

همچنین در ماهی که گذشت شاخص بورس و فرابورس روندی مشابه یکدیگر داشته و بازار فرابورس بهتر از  بازار بورس عمل کرده است.

برآیند خرید حقیقی ها

مروری بر وضعیت بازار سهام در تیر ماه 1398

خالص حجم نقدینگی ورودی به بورس توسط اشخاص حقیقی از ابتدای سال جاری تا پایان تیرماه مبلغ 4,307 میلیارد تومان می‌ باشد. به نظر می‌رسد که تغییر نگرشی در میان عوامل بازار به وجود آمده است که ریسک بازار سکه و ارز را بالا دیده و حرکت به سمت بازار سرمایه را در پیش گرفته است. همچنین از علل دیگر ورود این حجم از نقدینگی می توان به انتشار گزارش‌های شرکت ها و تثبیت نسبی نرخ دلار در بازار آزاد اشاره کرد که باعث چشم انداز مثبت در خصوص سودآوری شرکت ها می شود. می‌توان فصل مجامع را نیز از دیگر دلایل گسیل وجوه نقد به بازار بورس با هدف دریافت سود نقدی و کسب سود ناشی از افزایش قیمت سهام در کوتاه مدت دانست. هدایت این حجم نقدینگی از طریق عرضه اولیه سهام شرکت ها و افزایش سرمایه به سمت بازار اولیه به عمق بخشیدن به بازار بورس کمک قابل توجهی خواهد کرد. در این خصوص خبر داغ این ماه جذب حدود 1000 میلیارد نقدینگی به بازار بورس توسط عرضه اولیه پتروشیمی نوری بوده است.

شاخص ده صنعت پربازده

مروری بر وضعیت بازار سهام در تیر ماه 1398

در تیرماه شاخص صنعت محصولات چرمی با کسب بازدهی بالای 159 درصد و صنعت سایر معادن با بازدهی بالای 58 درصد توانستد به ترتیب در صدر پربازده ترین صنایع بورس بایستند.

گروه زراعت با بازدهی بالای 43 درصد جایگاه سوم ، گروه محصولات کاغذی با بازدهی بالای 38 درصد جایگاه چهارم و گروه خرده فروشی به جز وسایل نقلیه با بازدهی بالای 27 درصد جایگاه پنجم صنایع پر بازده بورس چهارمین ماه سال را به خود اختصاص دادند.

همچنین صنعت کانی غیرفلزی، صنعت قند و شکر، صنعت چند رشته ای صنعتی ، صنعت حمل و نقل و صنعت کانی فلزی به ترتیب جایگاه ششم تا دهم را در میان صنایع پربازده بورس کسب کرده‌اند.

برخی با استناد به جمله معروف ” نباید همه تخم مرغ‌های خود را در یک سبد گذاشت”؛ برای تشکیل پرتفویی متنوع، در سهم ها و صنایع مختلفی سرمایه گذاری می کنند و معتقدند هر چه سبد متنوع تری داشته باشند بهتر است. حال این که با مقایسه بازدهی چند صنعت پربازده با بازدهی کل بورس و فرابورس تفاوت بسیاری مشاهده می‌شود. این مهم نشان می‌دهد  که بهتر است انتخاب سهم از میان صنایع پربازده باشد تا هم به تنوع بخشی کمک کند و هم برای سرمایه گذاران بازدهی بیشتری را به ارمغان آورد.

نسبت P/E و P/S بازار

مروری بر وضعیت بازار سهام در تیر ماه 1398

به لحاظ تاریخی در بورس اوراق بهادار تهران عموما میانگین P/E  در دامنه 3.2 تا 14 تجربه شده است. نوسان P/E در این دامنه عمدتا بستگی به شرایط اقتصادی هر زمان دارد. با توجه به این ‌که نسبت P/E  بازار انتظارات سرمایه گذاران از بازدهی آینده آن را نشان می دهد. هر چه این نسبت بالاتر، انتظار افراد نسبت به آینده بازار بهتر و هر چه این نسبت پایین تر، ارزندگی پایین سهم شرکت‌های حاضر در بورس اوراق بهادار تهران را از نظر سرمایه گذاران نشان می‌دهد.

همانطور که مشاهده می‌شود میانگین نسبت P/E در بازار تا حدود 6.2 پایین آمده است. معمولا این نسبت در بازار به سختی از 6 پایین‌تر می‌رود و هرگاه که کمتر از 6  بوده، فرصتی برای خریدهای خوب ایجاد کرده است. اما از سوی دیگر P/S بازار در حدود 1.75 است که بالاتر از میانگین تاریخی است و با وضعیت نمودار P/E همخوانی ندارد.

شاید بهترین پاسخ بر این تناقض، شناسایی سود‌های غیر‌عملیاتی ناشی از تسعیر ارز در شرکتهای بزرگ صادرات محور مانند زاگرس باشد. سودهایی که در صورت تثبیت نرخ دلار در محدوده 12 هزار تومان امکان تکرار برای آنها متصور نیست.

به نظر می رسد در برهه کنونی، آینده شاخص بیش از هر چیز به آینده نرخ دلار وابسته باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها