وضعیت افزایش سرمایه‌ چند شرکت و قیمت تئوریک سهام دو بانک صادرات و تجارت

وضعیت افزایش سرمایه‌ چند شرکت و قیمت تئوریک سهام دو بانک صادرات و تجارت
خلاصه اخبار

وضعیت افزایش سرمایه‌ شرکت‌های بورسی و فرابورسی از مرحله صدور مجوز سازمان بورس تا ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها برای بهره‌مندی از معافیت مالیاتی در هفته پایانی سال ۹۷، مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش سیگنال به نقل از عصر بورس، در روزهای پایانی سال گذشته ، بسیاری از سهامداران چشم به سامانه کدال دوخته بودند تا از ثبت افزایش سرمایه سهام‌ از محل سود انباشته یا تجدید ارزیابی دارایی‌ها مطمئن شوند، زیرا برداشت غالب از قانون این بود که برای بهره‌مندی از معافیت مالیاتی باید مراحل ثبت افزایش سرمایه در سال ۹۷ به پایان برسد. برخی از شرکت‌ها تا آخرین روز کاری سال ۹۷ اعلامیه ثبت افزایش سرمایه را منتشر و برخی از شرکت‌ها هم سهامداران را در حالت بیم و امید راهی تعطیلات نوروزی کردند.

بر این اساس در اولین روزهای کاری سال ۹۸ مشخص شد برخی از شرکت‌ها مانند پتروشیمی آبادان و ریل سیر کوثر در آخرین روز کاری سال قبل موفق به ثبت افزایش سرمایه شده‌اند، گرچه اعلامیه را در اولین روز کاری سال جدید منتشر کردند. برای برخی از شرکت‌ها هم اعلامیه کدال خبر از ثبت افزایش سرمایه در روزهای ابتدای سال جدید می‌دهد که گفته می‌شود با توجه به اینکه تحویل مدارک در سال قبل بوده احتمالا مورد قبول سازمان مالیاتی برای اعمال معافیت قرار می‌گیرد.

شرکت‌هایی هم هستند که هنوز خبری از ثبت افزایش سرمایه آنها نیامده و سهامداران باید بازهم منتظر نتیجه بمانند از جمله دو شرکت بازار پایه‌ای گروه صنعتی سدید و هپکو که در مورد اول گفته می‌شود مراحل ثبت در حال انجام است و برای دومی ظاهرا دچار مشکلی از سوی مقامات استان شده است.


وضعیت افزایش سرمایه‌ها دو بانک و چند شرکت

وضعیت افزایش سرمایه‌ها دو بانک و چند شرکت


حرف ح پس از نمادهای بورسی به معنی حق‌‌تقدم و حرف ج به معنی سهام جایزه است.

«وتجارت» ج: بانک تجارت در مجمع آخرین شنبه سال گذشته، سرمایه را از حدود ۴٫۵ هزار میلیارد تومان به بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان رساند تا بزرگ‌ترین بانک بورسی از لحاظ سرمایه شود.

افزایش سرمایه حدود ۳۹۰ درصدی «وتجارت» در ۲۸ اسفند ثبت شد و نماد آماده بازگشایی با قیمت تئوریک ۳۵۱ ریالی شد که البته مراحل اداری افزودن سهام جایزه به پرتفوی سهامداران هنوز انجام نشده است.

«وبصادر» ج: بانک صادرات هم در روزهای پایانی سال، سرمایه بیش از ۵٫۷ هزار میلیارد تومانی را با حدود ۲۰۳ درصد افزایش به بیش از ۱۱٫۷ هزار میلیارد تومان رساند تا با قیمت تئوریک ۳۹۱ ریالی آماده بازگشایی در سال جدید شود.

«رمپنا» ج : گروه مپنا با تصویب افزایش سرمایه ۳۵ درصدی از سود انباشته سرمایه را از ۲ به ۲٫۷ هزار میلیارد تومان افزایش داد.

هیات‌مدیره مپنا پیشنهاد افزایش سرمایه ۵۰ درصدی را به سازمان بورس ارائه داده بود که با بخشی از آن موافقت شد.

هیات‌مدیره مپنا


در مجمع فوق‌العاده این شرکت اعلام شد، بیش از یک میلیارد دلار از دارایی ارزی یکی از شرکت‌های زیرمجموعه به نام مپنا بین‌الملل در سال ۹۸ تسعیر و بخشی از آن برای افزایش سرمایه بیش از دوبرابری از سود انباشته مپنا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

«ثشاهد» ح: حق‌تقدم افزایش سرمایه شاهد یکی از موارد جالب را در بازار به نمایش گذاشت.

بخش عمده‌ای از افزایش سرمایه (۲۵ درصد) از سود انباشته و بخش دیگر (حدود ۲۳ درصد) از مطالبات و آورده بود و با توجه به قیمت پیش از بسته شدن نماد، قیمت تئوریک بازگشایی سهم زیر ۱۰۰ تومان بود.

در واقع کسانی که سهام شاهد را پیش از مجمع فوق‌العاده خریداری کردند حق‌تقدم‌ها برای آنها رایگان تمام شد.

بر این اساس، پیش‌بینی می‌شد فروشنده برای حق‌تقدم زیاد باشد اما در بازگشایی، حق‌تقدم حدود ۱۰ تومان بیشتر از قیمت سهم کشف قیمت شد و بعد از یک روز منفی، چند روز در مثبت‌های نزدیک ۱۰ درصد معامله شد درحالی‌که خود سهم در تمام این مدت مثبت اما متعادل معامله شد.

در آخرین روز معاملاتی هم باوجود معاملات سنگینی که حقوقی‌ها را به عرضه حق‌تقدم به خریداران حقیقی واداشت، نماد با صف خرید به کار پایان داد.

با توجه به اینکه ثبت افزایش سرمایه تا پیش از مجمع سالانه آتی انجام می‌شود به نظر می‌رسد تبدیل حق‌تقدم به سهم (یعنی فروش حق‌تقدم در قیمت‌های بالا و خرید سهم به‌ جای آن) کار مناسبی باشد.

«ثشاهد» گرچه در بورس در دسته شرکت‌های انبوه‌سازی و ساختمانی قرار دارد اما در زمینه‌های دیگری مانند انرژی هم سرمایه‌گذاری‌هایی کرده است.

هدف افزایش سرمایه اخیر هم مشارکت در تامین مالی پروژه منطقه آزاد نمین ذکر شده است.

«چدن» ج : چدن‌سازان با تصویب افزایش سرمایه ۲۵ درصدی از سود انباشته، سرمایه را از ۸۰ به ۱۰۰ میلیارد تومان رساند.

نماد شرکت پس از تصویب افزایش سرمایه در اولین روز کاری سال در بورس بازگشایی شد و رشد قیمتی حدود ۱۵ درصدی را طی ۵ روز معاملاتی دید.

در نیمه اسفند سال قبل خبر پذیرش غلتک‌سازان سپاهان زیرمجموعه ۱۰۰ درصدی «چدن» در بازار دوم معاملات بورس با نماد «فساز» هم منتشر شد تا احتمالا در سال ۹۸ عرضه اولیه آن انجام شود.

«غشهداب» ح : شهداب ناب خراسان افزایش سرمایه حدود ۲۸ درصدی از مطالبات و آورده نقدی را در اسفند سال گذشته به تصویب مجمع رساند و عزم خود را برای ثبت آن پیش از برگزاری مجمع سالانه منتهی به اسفند ۹۷ اعلام کرد، گرچه با توجه به مراحل اداری معمول در افزایش سرمایه احتمالا باید مجمع تقسیم سود را با تاخیر نسبت به مهلت قانونی برگزار کند.

هدف افزایش سرمایه

نماد حق‌تقدم «غشهداب» در اولین روز کاری سال جدید در قیمتی نزدیک به قیمت سهم (با در نظر گرفتن ۱۰۰ تومان واریزی) گشایش یافت. این شرکت زیرمجموعه هلدینگ غذایی تبرک است که به تولید رب و سس گوجه فرنگی مشغول است.

«سخزر» ح : سیمان خزر در مجمع فوق‌العاده ۱۸ اسفند ماه سرمایه را از ۲۳ به ۵۰ میلیارد تومان رساند.

۲۰ میلیارد تومان از این مبلغ از محل مطالبات و آورده نقدی و ۷ میلیارد تومان از سود انباشته تامین می‌شود.

با توجه به مطالبات سهامدار عمده، پول زیادی وارد شرکت نخواهد شد و به نوعی تسویه مطالبات صورت می‌گیرد.

نماد حق‌تقدم «سخزر» در آخرین روز معاملاتی سال قبل در قیمت حدود ۲۶۰ تومان گشایش یافت در حالی که قیمت سهم حدود ۳۳۰ تومان بود.

با توجه به تفاوت مبلغ واریزی ۱۰۰ تومان و اینکه به حق‌تقدم در مجمع سالانه آتی سود تعلق نمی‌گیرد، قیمت بازگشایی مناسب نبود که در روزهای بعد در حالی که قیمت سهم با جو مثبت صنعت سیمان روبه افزایش بود با کاهش قیمت حق‌تقدم اصلاح لازم انجام شد.

همچنین سازمان بورس در هفته پایانی سال گذشته ۸ مجوز افزایش سرمایه را صادر کرد: گروه دارویی برکت حدود ۷۰ درصد از مطالبات و آورده نقدی که زمان مجمع فوق‌العاده را برای ۲۶ فروردین اعلام کرد، فولاد آلیاژی ایران حدود ۱۰ درصد از سود انباشته، گل‌گهر حدود ۳۳ درصد از مطالبات و آورده نقدی که ۲۱ فروردین جلسه هیات‌مدیره برای تصویب آن را برگزار می‌کند، سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات حدود ۱۸ درصد از مطالبات و آورده نقدی، پرداخت الکترونیک سامان کیش حدود ۶۶ درصد از سود انباشته که پس از برگزاری مجمع مراحل ثبت را هم پیش از پایان سال انجام داد، گروه دارویی البرز حدود ۳۰ درصد از مطالبات و آورده نقدی، مهرام حدود ۱۶۷ درصد از سود انباشته که در آخرین روز سال آن را به ثبت رساند، قند ارومیه حدود ۹۵۶ درصد از اندوخته و سود انباشته که در مجمع آخرین روز کاری سال آن را به تصویب رساند و هنوز خبری از ثبت آن ارسال نکرده است.

با توجه به مثبت بودن بازار در روزهای ابتدای سال ۹۸، معاملات حق‌تقدم هم روزهای خوبی را گذراند. از جمله معاملات اولیه حق‌تقدم پارس دارو و گروه صنعتی قطعات اتومبیل ایران بود که در روزهای ابتدای سال به پایان رسید. حراج حدود ۳۷۳ هزار حق‌تقدم استفاده‌ نشده داروسازی ابوریحان در آخرین روز سال آگهی شد و گرچه تا ۱۳ فروردین مهلت داشت اما با ۳۰ درصد رشد نسبت به آخرین قیمت معاملات اولیه در دو روز ابتدای سال خریداری شد. علت این استقبال را شاید بتوان به آینده روشن صنعت دارو در سال ۹۸ با توجه به تعیین تکلیف مطالبات این صنعت از دولت نسبت داد.

از سوی دیگر شرکت‌های داروسازی زیرمجموعه تیپیکو از چند سال پیش اقداماتی را برای اصلاح ساختار مالی و تولیدی شروع کرده‌اند که با توجه به تغییر مدیریت اخیر، انتظار شتاب بیشتری در آن می‌رود. حراج بیش از ۳ میلیون حق‌تقدم استفاده نشده دامداری تلیسه نمونه هم تماما در روز هفتم فروردین با قیمتی حدود دو برابر قیمت معاملات اولیه انجام شد که با توجه به اقبال بازار در دو سه ماه اخیر به گروه زراعت و دامداری قابل‌ انتظار بود.

منبع: عصر بورس

برچسب‌ها