وزیر نفت کویت بازار نفت را تا پایان ۲۰۱۹ متعادل می بیند

وزیر نفت کویت بازار نفت را تا پایان ۲۰۱۹ متعادل می بیند
خلاصه اخبار

وزیر نفت کویت گفت انتظار می‌رود بازار نفت تا پایان ۲۰۱۹ متعادل باشد، چون ذخایر جهانی نفت کاهش یافته و تقاضا همچنان بالاست، ولی کار اوپک هنوز تمام نشده است.

به گزارش سیگنال به نقل از خبرگزاری تسنیم، وزیر نفت کویت گفت: انتظار می‌رود بازار نفت تا پایان 2019 متعادل باشد، چون ذخایر جهانی نفت کاهش یافته و تقاضا همچنان بالاست، ولی کار اوپک هنوز تمام نشده است.

خالد الفاضل گفت: هنوز شک و تردیدهایی در مورد تأثیر درگیری تجاری چین و آمریکا بر اقتصاد جهان وجود دارد، در حالی که تولید نفت شیل آمریکا همچنان افزایش می‌یابد.

این دورنمای نامطمئن کار را برای اوپک و متحدانش برای داشتن یک طرح واضح برای عرضه نفت در نیمه دوم سال سخت می‌کند. فاضل گفت: هنوز خیلی زود است در مورد ادامه توافق کاهش تولید پس از ماه ژوئن نظری بدهیم.

اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان غیراوپک توافق کردند از اول ژانویه به مدت 6 ماه تولید را 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش دهند. این قرارداد با هدف توقف عرضه بیش از حد نفت به بازار و افزایش قیمت نفت امضا شد.

فاضل گفت: «امروز در بازار نگرانی و اضطراب بالایی وجود دارد که اساساً مربوط به عرضه نفت می شود. مثلاً تأثیر تصمیم دولت آمریکا برای لغو معافیت‌های خریداران نفت ایران هنوز حس می‌شود».

وی همچنین به احتمال تحریم‌های بیشتر آمریکا بر ونزوئلا، تنش‌های سیاسی در لیبی، رشد تولید نفت شیل آمریکا و درگیری بین واشنگتن و پکن اشاره کرد و آنها را دلایل مبهم بودن آینده عرضه و تقاضای نفت دانست.

تعهد تولیدکنندگان نفت به توافق کاهش تولید در آوریل 168درصد بود.

« ولی هنوز کارهای بیشتر داریم. من انتظار دارم بازار نفت در نیمه دوم 2019 متعادل بماند».

انتظار می رود رشد فصلی تقاضای نفت در چند ماه آینده افزایش یابد، چون دوره تعمیر و نگهداری پالایشگاه‌ها در سراسر جهان پایان یافته است، ولی هنوز در مورد تقاضا تردیدهایی وجود دارد.

سهم اوپک از توافق کاهش تولید 800هزار بشکه در روز است، ولی به خاطر کاهش صادرات ایران و ونزوئلا که هر دو تحت تحریم‌های آمریکا هستند، میزان کاهش تولید اوپک بیش از این حد است.

عربستان سعودی از ژانویه تولید نفت خود را زیر هدف تعیین‌شده توافق نگه داشته تا ذخایر نفت و قیمت آن را تحت کنترل داشته باشد. ترامپ از اوپک و متحدانش خواسته تولید را افزایش و قیمت نفت را کاهش دهند.

روسیه هم می‌خواهد پس از ماه ژوئن و پایان توافق اوپک، تولیدش را بالا ببرد، ولی ریاض نگران سقوط قیمت نفت و افزایش ذخایر است.

فاضل در پاسخ به سؤالی در مورد احتمال افزایش عرضه نفت در نیمه دوم سال گفت: «تمام گزینه‌ها روی میز هستند. این سناریو هم نامحتمل نیست».

وزیر نفت کویت گفت: «یک قرارداد همکاری بلندمدت بین اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان در دستور کار اجلاس ماه ژوئن خواهد بود».