وزیر نفت ایران در خصوص خطر فروپاشی سازمان اوپک هشدار دارد

وزیر نفت ایران در خصوص خطر فروپاشی سازمان اوپک هشدار دارد
خلاصه اخبار

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران هشدار داد به این خاطر که برخی از کشورهای عضو اوپک به دنبال تضعیف سایر اعضا هستند؛ این سازمان در معرض خطر فروپاشی قرار دارد. انگشت اتهام وی آشکارا به سمت تعهدی است که عربستان سعودی برای جبران خلأ نفت ایران به ایالات متحده داده است.

بیژن نامدار زنگنه پس از ملاقات با دبیرکل اوپک، محمد بارکیندو در تهران گفت: «ایران برای تأمین منافع خود عضو سازمان اوپک شده و هر گونه تحدیدی از جانب سایر اعضا بی‌پاسخ نخواهد ماند.»

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده با استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود در صدد است تا صادرات نفت ایران را به صفر برساند. در این مسیر، عربستان سعودی و سایر متحدین ایالات متحده در خلیج فارس متعهد به افزایش تولید نفت خود شده‌اند تا مصرف‌کننده‌گان شاهد کمبود عرضه در بازار نفت خام نباشند.

سال گذشته در دور نخست تحریم‌های‌ ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران، شاهد افزایش تولید کشورهای مذکور بودیم؛ بدون این‌که این مسئله موجب انشعاب بین کشورهای عضو اوپک شود. اما امسال، ایران برای حفظ و سرپا نگه داشتن اقتصاد خود تحت فشار بیشتری قرار دارد.

زنگه پیشتر نیز با انتقاد از دو کشور همسایه به خاطر ابراز آمادگی برای جبران خلأ ناشی از کمبود نفت ایران در بازار گفته بود: «به آقای بارکیندو گوشزد کردم که خطر یکجانبه‌گرایی برخی از اعضا، سازمان اوپک را تحدید می‌کند و آن را در معرض فروپاشی قرار داده است.»

آیا سازمان اوپک می‌تواند خلأ ناشی از نبود نفت ایران در بازار را پر کند؟

حجم نفتی که عرضه آن در معرض خطر قطع شدن قرار دارد بیشتر از ظرفیت اضافه تولید نفت است.

 حجم نفتی که عرضه آن در معرض خطر قطع شدن قرار دارد بیشتر از ظرفیت اضافه تولید نفت است.

   با توجه به توقف عرضه نفت در ونزوئلا و سایر نقاط جهان، این سؤال مطرح می‌شود که آیا سازمان اوپک به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت، کماکان می‌تواند تعادل موجود در بازار نفت را حفظ کند یا نه؟ زنگنه ماه پیش امارات متحده عربی و عربستان سعودی را به اغراق در مورد ظرفیت نفتی که  مازاد بر سهمیه خود می‌توانند تولید کنند؛ متحم کرد.

   اختلاف در بین اعضای شورای همکاری خلیج فارس موجب تضعیف سازمان اوپک در سال گذشته شد. قطر در دسامبر سال گذشته، به این علت که از جانب عربستان در محاصره اقتصادی قرار گرفت؛ پس از پنج دهه عضویت در این سازمان، خروج خود را از آن اعلام کرد.

   دِرِک باروِر، تحلیلگر RS Energy Group در اظهارنظری اعلام داشته: «خروج قطر از اوپک، راه را برای خروج دیگران نیز باز کرد. به نظر می‌آید که ایران نیز در این حوزه جدی است؛ اما رفتارش غیرقابل پیش‌بینی است. مقامات ایرانی بر این باورند که دو عضو اوپک با همکاری ایالات متحده در حال توطئه علیه منافع کشورشان هستند و همین علت برای تهران کافی است تا به بررسی وضعیت خود در اوپک بپردازد.

مذاکرات اوپک در ماه دسامبر به علت اختلافِ نظر بین ایران و عربستان که دشمنانی دیرینه محسوب می‌شوند در ابتدا با مشکلاتی مواجه شد؛ اما در نهایت توافق حاصل شد. اگر خروج قطر از سازمان اوپک را کنار بگذاریم، کشورهای صادرکننده نفت ۶۰ سال است که علی‌رغم تمامِ مشاجرات و منازعات سیاسی همانند جنگ ایران و عراق در دهه ۸۰ میلادی و همچنین تهاجم صدام حسین به خاک کویت، در کنار یکدیگر ایستاده‌اند.

منبع: isignal.ir

برچسب‌ها