وزیر خارجه چین: ایران باید بتواند از مزایای برجام بهره مند شود

وزیر خارجه چین: ایران باید بتواند از مزایای برجام بهره مند شود
خلاصه اخبار

“وانگ یی” وزیر امور خارجه چین در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با “ولید المعلم” همتای سوری خود در پکن با اشاره به بالا گرفتن تنش ها در خاورمیانه تاکید کرد که حفظ برجام تنها راهکار در خصوص موضوع هسته ای ایران است و ایران باید بتواند از مزایای برجام بهره مند شود.

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، وانگ یی روز سه شنبه در این کنفرانس خبری که در “گست هاوس” پکن و با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار شد افزود: حفظ برجام و گفت و گو تنها راهکار اجرایی و منطقی در خصوص موضوع هسته‌ای ایران است و از نگاه چین باید این قرارداد بین المللی به طور کامل حفظ شود.
وی با اشاره به اعلام آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی ایران به برجام تاکید کرد که چین همیشه از ایران خواسته است به برجام پایبند باشد و از آن خارج نشود و از طرف‌های دیگر برجام هم می‌خواهیم به این قرارداد بین المللی احترام بگذارند و به تعهدات خود پایبند باشند تا ایران هم بتواند از مزایای این توافق بهره مند شود.
“وانگ یی” با اشاره به تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران تاکید کرد اقدامات یک جانبه آمریکا علیه ایران پایه و اساسی منطقی ندارد و چین اصولاً با چنین تحریم‌هایی علیه هر کشوری مخالف است.
وزیر خارجه چین، اهمیت صلح و ثبات خاورمیانه را برای کشورش بسیار مهم عنوان کرد و از همه طرف‌ها خواست ضمن حفظ خویشتنداری، از تنش‌ها بکاهند.
وی از آمریکایی‌ها هم خواست منطقی رفتار کنند و با هدف کاهش تنش‌ها در خاورمیانه از فشارها بر ایران بکاهند.
وانگ یی در بخش دیگری از سخنانش درباره حل مساله سوریه هم گفت: با وجود به تحولات در سوریه، اوضاع کلی توسعه دوستی چین و سوریه تغییر نکرده است.
وی افزود: چین همواره خواستار حل مساله سوریه از طریق سیاسی است و بر یافتن راه توسعه سوریه به دست مردم سوریه پایبند است.
وانگ یی افزود: به دنبال ورود اوضاع سوریه به مرحلۀ جدید، چین مایل است با تلاش مشترک با سوریه، به توسعه مستمر روابط دو کشور یاری کند.
وزیر خارجه چین تاکید کرد که چین همچنان از تلاش سوریه در حفظ حق حاکمیت، استقلال، تمامیت عرضی، مبارزۀ قاطعانه با تروریسم، احیاء امنیت و ثبات ملی و بازسازی سوریه پشتیبانی می کند.
وی همچنین برای حل مساله سوریه خواستار تسریع در حل سیاسی مساله سوریه، تقویت مبارزه با تروریسم سوریه و از سرگیری بازسازی اقتصادی شد.
وزیر خارجه چین ضمن حمایت از سوریه در مبارزه با تروریسم گفت: همه کشورها در مبارزه با تروریسم وظیفه دارند باید با حفظ وحدت بین المللی با این پدیده شوم مقابله کرد.
او همچنین به مشارکت کشورش در بازسازی سوریه تاکید کرد و گفت: پکن آماده است در حد توان از سوریه در توسعه و عمران این کشور حمایت کند.

تشکر از ایران و روسیه برای کمک به سوریه

ولید المعلم معاون نخست وزیر و وزیر خارجه سوریه نیز در این نشست خبری از کمک روسیه و ایران به کشورش برای مبارزه با تروریسم قدردانی کرد و خواستار مشارکت چین در بازسازی سوریه شد.
او در بخش دیگری از سخنانش در مورد حضور نیروهای خارجی در سوریه هم تاکید کرد که تمامی نیروهای خارجی از جمله نیروهای آمریکایی و ترکیه‌ای باید از خاک کشورش خارج شوند.
وی خواستار خروج فوری نیروهای ترکیه در شمال سوریه شد و گفت کشورش تمایلی به درگیری با ارتش ترکیه ندارد اما ترکیه بخش‌هایی از خاک سوریه را اشغال کرده و از آنجا بیرون نمی‌رود.
وزیر خارجه سوریه در مورد شرایط ادلب نیز افزود: ادلب جزئی از خاک سوریه است ما در این شهر با تروریست‌ها در حال جنگ هستیم اما اینکه سربازان ترکیه در این شهر چکار می‌کنند جای سوال دارد.
معلم تصریح کرد: ترکیه چنانچه خاک این منطقه را ترک نکند این شائبه را ایجاد می‌کند که آیا ترکیه برای حمایت از گروه‌های تروریستی در سوریه حضور دارد؟
‌وی افزود که سوریه مایل است همراه با دیگر کشورها، با یک جانبه گرایی و تروریسم اقتصادی آمریکا مبارزه کند.
‌ «ولید معلم» وزیر خارجه و معاون نخست وزیر سوریه روز یکشنبه برای دیداری پنج روزه وارد چین شد او روز گذشته (دوشنبه) نیز با “وانگ چی شأن” معاون رئیس جمهوری چین در پکن دیدار و گفت و گو کرد.
وزیر خارجه سوریه با دعوت «وانگ یی» وزیر خارجه چین و با هدف گفت‌وگو با مقامات این کشور در خصوص روابط دوجانبه و راههای توسعه آن در تمامی زمینه‌ها و همچنین بحث و تبادل نظر در خصوص آخرین تحولات سوریه و منطقه به پکن سفر کرده است.‌
این سومین سفر ولید المعلم به چین از زمان آغاز بحران در سوریه است وی پیش از این در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ به چین سفر کرده بود.

برچسب‌ها