وزیر خارجه اسپانیا نامزد جایگزینی موگرینی شد

وزیر خارجه اسپانیا نامزد جایگزینی موگرینی شد
خلاصه اخبار

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع خبری گزارش داده‌اند سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست سه‌شنبه «جوزف بورل»، وزیر امور خارجه اسپانیا را به عنوان نامزد تصدی سمت مسئول سیاست خارجی این اتحادیه معرفی کردند. در صورتی که این تصمیم به تأیید پارلمان اروپا برسد این سیاستمدار ۷۲ ساله که یکی از منتقدان […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع خبری گزارش داده‌اند سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست سه‌شنبه «جوزف بورل»، وزیر امور خارجه اسپانیا را به عنوان نامزد تصدی سمت مسئول سیاست خارجی این اتحادیه معرفی کردند.

در صورتی که این تصمیم به تأیید پارلمان اروپا برسد این سیاستمدار ۷۲ ساله که یکی از منتقدان سیاست خارجی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا است جایگزین «فدریکا موگرینی» خواهد شد.

«بورل» در مصاحبه‌ای فوریه سال گذشته درباره توافق هسته‌ای برجام گفته است: «این توافق مرده است، اما نه برای ما. آمریکایی‌ها تصمیم گرفتند آن را به صورت یکجانبه بکشند چون آنها کارها را بدون هیچ مشورت قبلی و بدون توجه به منافع اروپایی‌ها انجام می‌دهند.»

او در اظهارات دیگری هم در اردیبهشت‌ماه سال جاری گفته بود که در تلاش است اسپانیا را به کانال موسوم به «اینستکس» برای تسهیل تجارت با ایران ملحق کند. بورل از تصمیم ترامپ برای لغو معافیت‌های کشورها از تحریم‌ها علیه نفت ایران هم ابراز نگرانی کرده و  گفته اروپا بایستی تمامی تلاش‌های خود را برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران انجام دهد.

از این موضع‌گیری‌های «بورل» احتمالا می‌توان نتیجه‌ گرفت او از لحاظ حمایت‌های لفظی و سیاسی از برجام احتمالاً تفاوتی با موگرینی ندارد، اما اینکه آیا او بتواند یا بخواهد فراتر از این اظهارات گام‌های عملی هم برای عمل به تعهدات اروپا در برجام بردارد موضوعی است که در آینده مشخص خواهد شد.

در نشست سه‌شنبه سران اتحادیه اروپا «کریستین لاگارد»، رئیس فعلی صندوق بین‌المللی پول به عنوان گزینه تصدی ریاست بانک مرکزی اروپا و «اورسولا فون دیرلاین»، وزیر دفاع فعلی آلمان به عنوان گزینه ریاست کمیسیون اروپا معرفی شده‌اند. « شارل میشل»، نخست وزیر بلژیک هم به عنوان رئیس شورای اروپا برگزیده شد و در این سمت جایگزین «دونالد تاسک» خواهد شد.

در صورتی که معرفی «فون دیرلاین» به تصویب پارلمان برسد او نخستین زنی خواهد بود که ریاست کمیسیون اروپا را بر عهده می‌گیرد.