وزیر انرژی روسیه: با توافق اوپک جلوی نفت ۲۵ دلاری را گرفتیم

وزیر انرژی روسیه: با توافق اوپک جلوی نفت ۲۵ دلاری را گرفتیم
خلاصه اخبار

وزیر انرژی روسیه گفت: اگر اوپک و متحدانش به رهبری روسیه در ۲۰۱۷ شروع به مهار تولید نفت نمی‌کردند، قیمت نفت به ۲۵ دلار در هر بشکه سقوط می‌کرد .

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم ، الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه گفت که توافق کاهش تولید اوپک و غیر اوپک به نفع بودجه روسیه و شرکت هایش است چون حداقل قیمتی برای نفت ایجاد کرده است .
نواک در مجمع سرمایه گذاری روسیه در سوچی گفت اگر اوپک و متحدانش به رهبری روسیه در 2017 شروع به مهار تولید نفت نمی‌کردند، قیمت نفت به 25 دلار در هر بشکه سقوط می‌کرد .
وی گفت:« بدون توافق اوپک ، عرضه بیش از حد نفت به بازار داشتیم و تولید نفت بسیار بالاتر از میانگین 5 ساله می بود و قیمت تحت تاثیر فشار زیادی قرار می گرفت» .
نواک این اظهارات را چند روز پس از نامه ایگور سچین ،مدیر اجرایی رزنفت، به ولادیمیر پوتین داشت. رزنفت بزرگترین تولید کننده نفت روسیه است. سچین در این نامه خواسته بود روسیه از توافق اوپک خارج شود چون به نظر او سهم بازار روسیه را تهدید می‌کند و به نفع آمریکاست .
نواک نظری در مورد این نامه نداد ولی گفت که توافق اوپک تا حد زیادی به نفع درآمدهای بودجه روسیه و شرکت های این کشور طی دو سال گذشته بوده است .
در دو سال گذشته، توافق اوپک و غیر اوپک، 89.6 میلیارد دلار (شش تریلیون روبل) به بودجه روسیه اضافه کرده، در حالی که شرکت‌ها 30 تا 37 میلیارد دلار (2 تا 2.5 تریلیون روبل) به دست آورده‌اند. نواک اشاره کرد که این تخمین ها بسیار محافظه کارانه و بر اساس 10 دلار افزایش قیمت نفت در هر بشکه از زمان توافق کاهش تولید اوپک بوده است .
نواک با اشاره به سهم روسیه از کاهش تولید گفت که کشورش از 14 فوریه تولید را 80 تا 90 هزار بشکه در روز نسبت به سطح تولید اکتبر کاهش داده است .
روسیه سهم زیادی از کاهش تولید را طبق توافق اوپک برعهده دارد و متعهد شده 230 هزار بشکه در روز تولیدش را نسبت به سطح تولید ماه اکتبر پایین آورد و از 11.421 میلیون بشکه به 11.191 میلیون بشکه در روز برساند .
روسیه بارها اعلام کرده به خاطر شرایط جوی و ژئوپلیتیکی زمستان های سرد روسیه نمی تواند به سرعت به این میزان کاهش تولید برسد .
نواک گفت که شرکت‌های روسیه سعی دارند کاهش تولید را سرعت دهند و تا آوریل به هدف خود برسند .