ورود به صندوق های سرمایه گذاری، استراتژی صحیح سرمایه گذاری

ورود به صندوق های سرمایه گذاری، استراتژی صحیح سرمایه گذاری

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

قاسم محسنی در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: اگر صندوق ها رتبه بندی شوند، سابقه عملکردی و کیفیت مدیریت آن برای سرمایه گذار مشخص می شود و پرتفوی خود را با چشم باز و اطمینان خاطر بیشتر تشکیل می دهند.

وی افزود: با توجه به ورود چشمگیر افراد عادی به بازار سرمایه در سال های اخیر و رفتارهای هیجانی آنها در زمان افت و خیزهای طبیعی بازار، نباید انتظار داشت که این سرمایه گذاران غیر حرفه ای بتوانند صندوق های قوی و خوشنام را از باقی صندوق ها تشخیص دهند. مگر اینکه ملاک و معیاری به نام رتبه بندی در اختیار داشته باشند.

مدیرعامل شرکت رتبه بندی اعتباری برهان ادامه داد: سیاستگذاران و ناظران بورس هم می توانند سهم صندوق ها را در عرضه های اولیه -که استقبال خوبی از آن می شود-  بیشتر کنند.

محسنی خاطر نشان کرد: این اتفاق که می بینیم بازار در دوره ای مدام منفی است، باعث می شود در بین سرمایه گذاران نگرانی ایجاد کند و این نگرانی منجر می شود که آن ها هم عرضه کننده شوند و بازار منفی تر شود. لذا اگر بتوان حتی به طور آزمایشی دامنه نوسان را باز گذاشت و اجازه داد که یکدفعه بازار با ورود اخبار و رویدادهای منفی، فضای منفی را تجربه کند،  از آن به بعد روند مثبت را در پیش خواهد گرفت. وقتی شما دامنه نوسان دارید تحلیل چندان جواب نمی دهد و همین که وارد صف خرید یا فروش شوید کافی است.

مدیرعامل شرکت رتبه بندی اعتباری برهان پیشنهاد داد: سازمان بورس می تواند با  احتیاط  و به شکل آزمایشی این ایده  را به اجرا بگذارد؛ مثلا دامنه نوسان 10 یا 20 سهم بزرگ را که شناور آزاد بالا دارند، حذف کند و ببیند نتیجه چیست. همزمان افرادی را که قصد ورود به بازار سرمایه دارند، تشویق به سرمایه گذاری از طریق صندوق های سرمایه گذاری کند.

وی همچنین با بیان اینکه در حال حاضر، صندوق های سهام ما به نسبت بازار و صندوق های درآمد ثابت چندان رشدی نکرده اند، افزود: باید هزینه ورود به بازارسرمایه  از طریق صندوق های سرمایه گذاری باز هم کمتر شود تا  افراد میل بیشتری به این شیوه از سرمایه گذاری کم ریسک  داشته باشند .

به گفته محسنی، سازمان بورس باید همواره افراد را تشویق کند که از طریق صندوق های سرمایه گذاری وارد بازار سرمایه شوند؛

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
نظرات کاربران
 • علی اولی

  با سلام

  صندوق های درآمد ثابت بانک ملت به من میگن کمتر از یک ماه ابطال کنی ضرر میکنی؟ این درسته؟

  ممنون

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   بعضی از صندوق ها برای ابطال زودهنگام واحدها جریمه در نظر میگیرند. مثل سپرده بانکی که نرخ شکست دارند.

 • سلام به نظرتون الان برا ورود به صندوق ها زمان مناسبی هست

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
پنجشنبه
14 مرداد 1400