ورود به بورس برای پوشش «کفایت سرمایه» پدرخوانده / پروژه‌ بدون شفاف‌سازی در جست‌وجوی سهامدار جدید / «ایران‌مال» پدیده «آینده»بازار سرمایه؟

ورود به بورس برای پوشش «کفایت سرمایه» پدرخوانده / پروژه‌ بدون شفاف‌سازی در جست‌وجوی سهامدار جدید / «ایران‌مال» پدیده «آینده»بازار سرمایه؟
خلاصه اخبار

همزمان با دوازدهمین نمایشگاه بورس، حضور مهمان غیربورسی در کنار ارکان اصلی بورس که حاشیه‌های فراوانی را یدک می‌کشد، غیرمنتظره بود اما این حضور یک علامت سوال ایجاد کرد، آیا قرار است امپراطوری با جیب‌های خالی یک بانک به رخ شفاف‎ترین بازار متشکل کشور کشیده شود.

به گزارش سیگنال به نقل از واحد سنجش و راه حل‎های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، بر اساس آخرین صورت مالی منتشر شده 6 ماهه منتهی به شهریور سال 97، “بانک آینده” بالغ بر 106 هزار میلیارد تومان سپرده جذب کرده که 66 برابر مبلغ سرمایه است و به این ترتیب، نسبت کفایت سرمایه در رقمی‎کمتر از یک درصد قرار دارد. بر اساس الزامات قانونی، افزایش سرمایه از آورده نقدی باید در دستور کار “بانک آینده” قرار گیرد اما تاکنون اقدامی‎در این خصوص انجام نشده است.

ورود به بورس برای پوشش «کفایت سرمایه» پدرخوانده

نکته جالب‎تر این‎که “بانک آینده” دقیقا به میزان سپرده‎های جذب شده، تسهیلات به اشخاص غیردولتی اعطا کرده و مطالبه دارد. طبق آخرین اظهارنظر حسابرس، مجموع خالص تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط در خصوص حد فردی به میزان 3 درصد سرمایه پایه و حد جمعی 40 درصد سرمایه پایه رعایت نگردیده است.

ورود به بورس برای پوشش «کفایت سرمایه» پدرخوانده

اجرای پلن B 

این بانک با مجوز بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار به پروژه “ایران مال” ورود پیدا کرد و مدتی است که خبرهایی از عرضه سهام این پروژه در بازار سرمایه به گوش می‎رسد. این اقدام می‎تواند بخشی از مشکلات کفایت سرمایه بانک را مرتفع سازد و به بیش از 8 درصد قانونی افزایش دهد.شرکت توسعه بین الملل ایران مال در مجمع فوق‎العاده‎ای که در شهریور ماه سال 97 برگزار شد، مبلغ سرمایه خود را از محل مطالبات حال شده از 1815 میلیارد تومان به 10 هزار میلیارد تومان افزایش داد.

ورود به بورس برای پوشش «کفایت سرمایه» پدرخوانده

عکس یادگاری با بزرگان بورس

ورود به بورس برای پوشش «کفایت سرمایه» پدرخوانده

پایه‎های این اقدام مدتی است که ریخته شده و در یک نمونه از آن، شاهد حضور گسترده “ایران مال” در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه بودیم؛ جایی که سازمان بورس و شرکت‎های زیر مجموعه آن حضور داشتند و گرفتن عکس‎های یادگاری با این نمایشگاه نوید حضور این مال در بازار سرمایه را می‎دهد. نمایشگاهی که محل حضور شرکت‎های حاضر در بازار سرمایه است، نه شرکتی که هیچ پیش زمینه در این خصوص ندارد.
به نظر می‎رسد تلاش شده تا با حضور “ایران مال” غیر بورسی در کنار سازمان بورس و ارکان اصلی آن در نمایشگاه، افکار را برای نشان دادن جلوه‎ای مثبت و اذهان را جهت ورود به بازار سرمایه نشانه روند.

ورود به بورس برای پوشش «کفایت سرمایه» پدرخوانده

اما اگر نگاهی به پشت این سیستم بیاندزیم می‎توان نام بسیاری از قدیمی‌های بورس را دید که در حد پدرخوانده و مشاور اعظم در این محدوده رفت‌وآمد داشتند.

ورود به بورس برای پوشش «کفایت سرمایه» پدرخوانده

بر اساس اطلاعات مربوط به 24 اردیبهشت ماه سال جاری، مهدی قلی پور خانقاه مدیرعامل شرکت توسعه بین الملل “ایران مال” معرفی شده است. این شخص پیش از این، سکاندار مدیریت عاملی شرکت «سرمایه‎گذاری نور کوثر ایرانیان (صندوق بازنشستگی کارکنان بانکها)» بود که با نماد «وسکاب» در بازار سرمایه حضور دارد. شرکتی که چندی پیش قصد تیک‎آور کرسی‎های مدیریتی شرکت «سرمایه‎گذاری ملی ایران» را کرد و «ونیکی» را از چنگ بدهکار بزرگ آلومینیومی درآورد.

غلامحسین آرمات عضو هیئت مدیره، مدیرعاملی شرکت کارگزاری آپادانا و همچنین کارگزاری سینا را در کارنامه خود دارد.

صادق سپندارند نائب رییس هیئت مدیره، در رزومه کاری خود ریاست اداره تشکیلات و روش های بانک سرمایه را گنجانده است.

علی اکبر اصغری که ریاست هیئت مدیره “ایران مال” را بر عهده دارد، به نمایندگی از این شرکت، ریاست هیئت مدیره شرکت سرمایه گستر ارغوان را نیز بر عهده دارد.

ورود به بورس برای پوشش «کفایت سرمایه» پدرخوانده

به‎راستی علامت سوالی بزرگ ایجاد شده که دلیل وجود یک شرکت غیربورسی در ارکان بورس، چه بود؟ آیا پشت‌پرده‌ای کلان‌تر وجود دارد که در پایان عمر دولت مانند دُمل چرکین سرباز می‌کند یا این‎که مانند بیماری ابولا، این ویروس به ارکان نیز منتقل شده است!

همیشه پای مردم در میان است
پیش از این، اعلام شده بود که از بهمن ماه سال 97 بخش عمده‌ای از سهام این شرکت با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار عرضه می‌شود تا مردم خودشان صاحب این پروژه شوند. البته باید به این نکته نیز اذعان کرد که در حال حاضر نیز سپرده‌گذاران “بانک آینده” صاحب آن هستند و در عمل باز هم پای مردم در میان است. چرا که بخش مهمی ‎از منابع مالی که در ساخت “ایران مال” استفاده شده، از طریق دریافت تسهیلات یا به عبارتی از سپرده های مردم در “بانک آینده” تأمین شده است.
حال چه اصراری است که سهام آن در اختیار مردم عادی قرار گیرد، جای سوال است؟!

وقتی که پیوند اخوت خوانده شد
کمی‎به گذشته برگردیم.
در سال 91 “بانک آینده” از ادغام 13 بنگاه اقتصادی از جمله بانک تات، موسسه مالی و اعتباری صالحین و موسسه مالی و اعتباری آتی تاسیس شد. یکی از چهره‎های تاثیرگذار در تاسیس “بانک آینده”، علی انصاری مالک کنونی “ایران مال” است.
این شخص پیش از این، بانک تات را با کسب مجوز از بانک مرکزی راه‌ اندازی کرد که این نیز با شبهات فراوانی همراه بود. ظاهرا 200 میلیارد تومانی که در آن زمان باید به بانک مرکزی جهت کسب مجوز داده می‎شد، یک دهم مبلغ مورد نیاز بود و این مبلغ نیز با وثایق ملکی، تامین شد.
حال از پروژه عظیم “ایران مال” نیز زمزمه‎هایی در خصوص تخلفات گسترده به گوش می‎رسد.

ورود به بورس برای پوشش «کفایت سرمایه» پدرخوانده

رییس سازمان بازرسی شهرداری تهران از تخلفات 210 هزار مترمربعی پروژه “ایران مال”، اضافه بنا، تغییر کاربری زمین و حذف چندین پارکینگ خبر داده بود. از دیگر تخلفات مورد بحث این شرکت می‎توان به احداث یک باب تونل در بخش شمال شرقی این پروژه اشاره کرد که سبب تصرف اختصاصی بخشی از اتوبان شهید خرازی به وسعت بیش از 5 هزار مترمربع در غرب پایتخت شده است.
سخنگوی شورای شهر تهران نیز میزان تخلفات این شرکت را بالغ بر 300 میلیارد تومان اعلام کرده که رأی کمیسیون بدوی است.

ارسال فرکانس از ساختمان جام جم
با همه این اوصاف، شاهد پخش تبلیغات “ایران مال” از شبکه‎های صدا و سیما هستیم و آگهی تبلیغاتی آن نیز در رسانه شهرداری تهران و دولت منتشر می‎شود!
حضور عجیب برخی مدیران مسئله‎دار و دو تابعیتی کنار گذاشته شده از بخش دولتی در پروژه‎های عظیم حاکی از تشکیل یک امپراطوری برای پولدار کردن یک عده قلیل است. رد پای این اشخاص در “ایران مال” نیز دیده می‎شود و مشخص نیست در صورت خروج این افراد، چگونه پول مردم از سوی “بانک آینده” وصول خواهد شد!

یک دلشوره تکراری
این همه حساسیت بر روی عرضه سهام “ایران مال” ریشه در تاریخ نه چندان دور دارد. زمانی که یک شرکت که خود را “پدیده” نامیده بود، با تبلیغات گسترده و اغواگرانه راه خود را به خانه‎های مردم باز کرد؛ ولی در نهایت، آن روی سیاه سکه خود را نمایان کرد.

ورود به بورس برای پوشش «کفایت سرمایه» پدرخوانده

مدار 120 درجه

در سال 88 مالک اصلی “پدیده” با فروش 15 درصد از سهام شرکت «ابنیه و ساختمان “پدیده”» با سرمایه اولیه 150 میلیارد تومانی، بخشی از منابع مالی مورد نیاز پروژه‌های خود را تأمین کرد و از سوی دیگر، از طریق دفاتر معامله سهام، بازاریابی پروژه‌ها را انجام می‎داد. در این بین، قیمت هر سهم “پدیده” با رشد حباب‎گونه، از 100 تومان در شهریور 88 به 12000 تومان در آذر 93 رسید؛ در شرایطی که این میزان رشد و بازدهی نه در بازار سهام و مسکن و نه در هیچ فعالیت اقتصادی دیگری دیده می‎شد.تخلفاتی نظیر تغییر غیرقانونی کاربری اراضی از کشاورزی به تجاری و نپرداختن سهم دولت، فروش سهام شرکت‌های سهامی‎خاص به صورت سهامی‎عام و رشد حبابی، غیر واقعی بودن قیمت سهام موجب شد تا دستگاه قضایی ورود پیدا کند.

ورود به بورس برای پوشش «کفایت سرمایه» پدرخوانده

“پدیده” شاندیز با تبلیغات گسترده در شبکه‎های تلویزیونی، اقدام به جذب سرمایه‎های مردم برای تکمیل پروژه‌های در حال ساخت خود کرد. مردم نیز هرگز تصور نمی‎کردند که “پدیده” با این حجم از تبلیغات در صدا وسیما، مسیر غیرقانونی را در پیش گرفته باشد.
شایان ذکر است که اسنادی که در دادگاه متهمان پرونده “پدیده” مبنی بر افزایش سرمایه صوری عنوان می‎شود، مستندات بورس نیوز است که پیش از همه، بارها به آن اشاره کرده بود.

پایان باز یک داستان
علاوه بر محرز شدن تخلفات گسترده در “پدیده”، تفاوت دیگری نیز وجود دارد. “ایران مال” برخلاف “پدیده” مسیر بازار سرمایه را برای عرضه سهام خود و جذب سرمایه از مردم انتخاب کرده است.
قطعا تبلیغات تلویزیونی و عرضه سهام در بازار سرمایه به جلب اعتماد بیشتر مردم کمک شایانی می‎کند. البته همین که “ایران مال” مسیر بازار سرمایه را برگزیده، جای شکر دارد و سکانداران این بازار می‎توانند با اعمال کنترل و نظارت بر شرکت‎ها، عرضه سهام را در مسیر صحیح قرار دهند.
اگر قرار بر این است که “ایران مال” با ارزشی چند برابر نسبت به آن‎چه که در آن از منابع “بانک آینده” جذب شده و در این پروژه سرمایه‎گذاری شده، در بازار سرمایه کشف قیمت و مارکت کپ چند هزار میلیاردی به خود اختصاص دهد تا جیب مالک بدهکار این امپراطوری دوباره پر شود، نتیجه‎ای نخواهد داشت به جز مغبون شدن بانک مرکزی و کلاه گشاد بر سر سپرده‎گذاران بانکی که عمده منابع آن‎ها در قبال چک و سفته تبدیل به آهن و گچ و بتن در غرب پایتخت شده است.
چندی پیش رییس سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان کرده بود با مدیرانی که اطلاعات خود را نادرست، دیر و یا متناقض منتشر کنند، برخورد قضایی می‎شود. حال باید منتظر بمانیم که وعده سکاندار بورس در خصوص ناشرانی همچون “بانک آینده” و شرکت “ایران مال” و یا «قند شیرین خراسان» تا چه حد محقق خواهد شد!

بر پایه این گزارش، با علی اکبر اعجازی معاون اداره روابط عمومی “بانک آینده” گفت‌وگویی نیز انجام شده و درخصوص این شرکت پرخبر گفت: “بانک آینده” تصمیم به عرضه سهام “ایران مال” از مجرای بازار سهام، گرفته و همان‎طور که پیش از این مدیرعامل بانک عنوان کرده بود به زودی مردم صاحب این پروژه عظیم خواهند شد و آن را اداره خواهند کرد. پروژه “ایران مال” در حال تکمیل شدن است و هم‎اکنون در حال طی کردن مراحل پذیرش آن هستیم. ارزش‎گذاری آن در حال انجام است تا به قیمت منصفانه وارد بازار سرمایه شود.

وی افزود: بر اساس الزامات قانونی و خروج بانک ها از بنگاه‎داری، “بانک آینده” باید از “ایران مال” خارج شود و از همین رو، سهام تحت تملک به مرور زمان عرضه خواهد شد. “بانک آینده” با فروش سهام “ایران مال” بخشی از هزینه های انجام شده را زنده خواهد کرد. در عمل، این شرکت از بانک جدا خواهد شود و به صورت مستقل به فعالیت های خود ادامه خواهد داد.

اعجازی در خصوص تخلفات مطرح شده در اجرای پروژه “ایران مال” اظهار داشت: هنوز پروژه به طور کامل به بهره‎برداری نرسیده و همچنان بخش هایی از آن در دست ساخت است. مواردی که به عنوان تخلف مطرح شده در حال بررسی است و در صورتی که مسئله‎ای وجود داشته باشد، حل و فصل می شود و مشکل خاصی وجود ندارد.

معاون روابط عمومی “بانک آینده” در خاتمه عنوان کرد: قیمت عرضه سهام بر اساس ارزش‎گذاری کارشناسان خواهد بود و رقمی بالاتر از آن اعمال نخواهد شد. در واقع، مدیران بانک نمی خواستند قبل از آن که پروژه به طور کامل تکمیل شود، آن را وارد بورس کنند. باید مردم از نزدیک پروژه را می دیدند تا بدانند چه چیزی را قرار است بخرند. بعد از عید فطر اکثر بخش ها به بهره‎برداری می رسد از جمله هتل و پس از آن آماده خدمت‎رسانی کامل به مردم است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها