وجود چهار مشکل فنی بالقوه در شبکه‌ اتریوم

وجود چهار مشکل فنی بالقوه در شبکه‌ اتریوم
خلاصه اخبار

شرکت تحقیقات دارایی‌های دیجیتال Delphi Digital اخیرا گزارشاتی منتشر کرده و بیان نموده که شبکه‌ی اتریوم دارای چهار مشکل فنی اساسی است. گرچه این گزارشات به وضوح اعلام نموده که لیست ارائه شده از مخاطرات اتریوم به هیچ وجه کامل نیست، اما به مواردی همچون اندازه‌ی بلاک‌چین، تمرکز Infura، ارتباطات بین شارد(Cross-shard Communications) و آسیب‌پذیری‌های موجود در کد اشاره کرده است.

به گزارش سیگنال به نقل از کوینیت، احتمالا اندازه‌ی بلاک‌چین برای تمام پروژه‌‌های دارایی رمزارزی یک مشکل فنی مشترک محسوب می‌شود. معمولا در بحث‌های مربوط به مقیاس‌پذیری از مشکل سایز بلاک‌چین به عنوان یک جنبه‌ی کلیدی یاد می‌شود و احتمالا مهم‌ترین محدودیت اندازه‌ی بلاک‌ در بحث‌های مقیاس بیت‌کوین است.

براساس گزارشات Delphi Digital، سایز بلاک‌های اتریوم برای یک گره‌ی کامل Geth در حال حاضر ۱۸۸ گیگابایت و برای یک گره‌ی آرشیو و ذخیره‌سازی حدود ۲/۱۲ ترابایت است. برای توضیح بیشتر در این گزارش توضیح داده شده که سایر بلاک‌چین بیت‌کوین حدود ۲۰۰ گیگابایت است، در حالی که مدت زمان حضور رمزارز بیت‌کوین در بازار رمزارزی نزدیک به دو برابر اتریوم است.

در بخشی از این گزارشات آمده است:

این مسئله یک مشکل بزرگ محسوب می‌شود، زیرا هرچه بلاک‌چین رشد بیشتری داشته باشد، اجرای یک گره‌ی مستقل سخت‌تر می‌شود و در نهایت به غیرمتمرکزسازی ضربه می‌زند.

در این گزارش به عنوان راه‌حل‌های پیشنهادی کوتاه مدت به اجاره و ذخیره‌سازی دولتی اشاره می‌کند. برای بلند مدت نیز توضیح داده شده که فرایند Sharding (شاردینگ نوعی روش پارتیشن‌بندی و توزیع پایگاه داده‌ها است که طی آن اطلاعات و داده‌های بزرگ به قطعات کوچکتر تقسیم شده و باعث کاهش فشار کاری و پردازش می‌شوند) می‌تواند از طریق پارتیشن‌بندی شبکه در نسخه‌ی دوم اتریوم به رفع این مسئله کمک کند.

تمرکز Infura

با اینکه گزارش شرکت Delphi Digital توضیح می‌دهد که Infura برای توسعه‌دهندگان به یک ابزار مهم و کاربردی تبدیل شده است، همچنین اشاره می‌کند که خطراتی مربوط به تمرکز قدرت و متمرکزسازی پیرامون این نهاد وجود دارد.

Infura به توسعه‌دهندگان، خدمات و نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز (dApp) کمک می‌کند که برای ایجاد یک گره‌ی کامل(Full Node) به یک شخص ثالث مورد اعتماد دسترسی داشته باشند. براساس گزارش Delphi Digital، Infura روزانه بیش از ۱۰ میلیارد درخواست را پردازش کرده و به بیش از ۵۰ هزار نرم‌افزار غیرمتمرکز و توسعه‌دهنده خدمات ارائه می‌کند. گفته شده که Infura ۵ تا ۱۰ درصد تمام گره‌های اتریوم را تشکیل می‌دهد.

در این گزارشات توضیح داده شده که به دلیل تعداد زیاد خدمات و نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز وابسته به Infura، هرگونه مشکل احتمالی در آن به عنوان یک نقطه‌ی شکست برای اتریوم محسوب خواهد شد.

کمپانی Delphi Digital در ادامه به یکی از مصاحبه‌های آقای مایکل وهلر(Michael Wuehler) بنیانگذار Infura اشاره می‌کند که او اعلام نموده:

اگر تک تک نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز جهان به Infura مرتبط باشند و ما روزی تصمیم بگیریم که آن را خاموش کنیم، بنابراین نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز نیز متوقف خواهند شد. این مورد یک نگرانی است و یک نگرانی صحیح می‌باشد.

ارتباطات بین شارد (Cross-shard Communications)

فرایند شاردینگ(Sharding) یکی از اصلی‌ترین بخش‌های نقشه‌ی راه‌ اتریوم محسوب می‌شود، اما براساس اعلام Delphi Digital، این فرایند مشکلات ارتباطی به همراه دارد.

در بخشی از گزارشات پیرامون این مسئله توضیح داده شده:

به عنوان مثال وقتی که دو قرارداد هوشمند بر روی شارد‌های مختلف در حال اجرا هستند(در حال حاضر تا ۱۰۲۴ شارد وجود دارد) پردازش همزمان توابع امکان‌پذیر است، اما اینکه بتوان بین آن‌ها ارتباط برقرار کرد، فعلا مشکل است.

گرچه شش راه‌حل پیشنهادی برای حل این مشکل ارائه شده است، اما Delphi Digital همه‌ی این راه‌حل‌ها را به نوعی ناکارآمد می‌داند. در ادامه‌ی این گزارش توضیح داده شده:

برای موفقیت اتریوم در دراز مدت، حل کردم این مشکل ضروری می‌باشد.

آسیب‌پذیری‌های کد

آخرین ایراد فنی بزرگ لیست شده توسط Delphi Digital آسیب‌پذیری‌ کد‌های اتریوم می‌باشد. هرکسی که برای مدتی با اتریوم سرو کار داشته باشد، احتمالا با دیدن مواردی همچون هک DAO، اشکالات پیش آمده برای Parity و تاخیر در راه‌اندازی ارتقاء قسطنطنیه (Constantinople) که اخیرا اعلام شده بود، متوجه‌ی وجود این مشکل بزرگ خواهد شد.

براساس گزارشات فوق‌الذکر، این مشکلات به دلیل «نقض‌ها و اشکالات موجود در Solidity(زیان برنامه‌نویسی مورد استفاده در اتریوم) به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی» و «پیچدگی‌های اضافی در زمان تلاش برای همخوانی کامل با تورینگ (یا Turing Complete) است».

همخوانی با Turing به این معناست که اساسا شما می‌توانید برنامه‌هایی(قرارداد‌) بنویسید که می‌تواند(به طور عمده) هرگونه مشکل محاسباتی معقولی را حل کند.