«وتجارت» با ۲۹درصد رشد به تابلوی معاملات بورس برگشت/ سیل ۱۸۸ میلیارد تومانی تقاضا برای سهام بانک تجارت

«وتجارت» با ۲۹درصد رشد به تابلوی معاملات بورس برگشت/ سیل ۱۸۸ میلیارد تومانی تقاضا برای سهام بانک تجارت
خلاصه اخبار

بورس تهران امروز شاهد بازگشت نماد معاملاتی بانک تجارت به تابلوی معاملات بود. «وتجارت» که آخرین معاملات خود را در تاریخ ۲۱ اسفندماه سال گذشته انجام داده بود، امروز و پس از آنکه افزایش سرمایه ۳۹۰ درصدی آن در پرتفوی سهامداران لحاظ شد، در معرض کشف قیمت قرار گرفت.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین، نماد بانک تجارت که با قیمت تئوریک 35 تومان بر روی تارنمای شرکت مدیریت فن آوری بورس تهران نقش بسته بود، امروز و پس از آنکه پیام ناظر بازگشایی آن در ساعت 10 و 40 دقیقه بر روی این سایت درج شد شاهد حجم عظیمی از عرضه و تقاضا به منظور کشف قیمت بود.

«وتجارت» مسیر کشف قیمت خود را از قیمت 50 تومان شروع کرد و با عرضه و تقاضای چند میلیون سهمی که در قیمت‌های مختلف داشت، معاملات آن سرانجام در قیمت 45 تومان و چهار ریال مچ شد. به عبارت دقیق‌تر نماد بانک تجارت در بازگشایی با رشد 30 درصدی قیمت مواجه شد.

این تطبیق قیمت که در آخرین لحظه انجام معاملات رخ داد موجب شد تا ضمن افزایش 29 درصدی قیمت نماد یاد شده نسبت به قیمت تئوریک آن، چهار میلیارد و 132 میلیون سهم به ارزش 188 میلیارد تومان طی این روز معامله شود.

«وتجارت» با ۲۹درصد رشد به تابلوی معاملات بورس برگشت/ سیل ۱۸۸ میلیارد تومانی تقاضا برای سهام بانک تجارت

این در حالی بود که ارزش کل معاملات سهام در بورس تهران، امروز تقریبا هزار و 400 میلیارد تومان بود. در واقع تقریبا 5/13 درصد از ارزش معاملات کل بورس تهران به نماد بانک تجارت اختصاص یافت. گفتنی است این حجم از معاملاتی در حالی به ثبت رسید که نماد بانک تجارت امروز در آخرین ثانیه‌های بازار کشف قیمت شود و فرصتی برای معاملات ثانویه نیافت.

به موجب همین معاملات، «وتجارت» اثر مثبتی 602 واحدی بر حرکت امروز شاخص بورس گذاشت و سبب شد تا رشد امروز شاخص بورس پنج هزار و 721 واحدی شود.

در واقع قیمت تئوریکی که در سطح 35 تومان در نظر گرفته شده بود معادل آخرین قیمت معامله سهم بانک تجارت قبل از توقف بوده است. این به این معنا است که سرمایه‌گذاران خریدار سهام بانک تجارت که در اخرین روز معاملات به ازای هر سهم 174 تومان پرداخت کرده بودند، هم اکنون با قیمت فعلی و به فرض عدم اعمال افزایش سرمایه، بهای هر سهمشان به حدود 225 تومان رسیده است.

لازم به یاد آوری است که نماد بانک تجارت پس از آن متوقف شد که شرکت پس از اخذ مجوز سازمان بورس به منظور افزایش سرمایه، میزان سرمایه ثبت شده خود را از 457 میلیارد تومان به دو هزار و 229 میلیارد تومان افزایش داد. این افزایش سرمایه 390 درصدی که به منظور خروج «وتجارت» از شمولیت ماده 141 قانون تجارت و اصلاح ساختار مالی به انجام رسیده بود.

گفتنی است، این افزایش از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها اعمال شده است و به موجب آن امکان استفاده از معافیت مالیاتی مصوب در بودجه سال 97 برای بانک یاد شده ممکن می‌شود.

منبع: اقتصادآنلاین

برچسب‌ها