واگذاری میادین گازی پاکستان به شرکت‌های خارجی

واگذاری میادین گازی پاکستان به شرکت‌های خارجی
خلاصه اخبار

پاکستان برای مقابله با کمبود سوخت در این کشور قصد دارد امتیاز توسعه ده‌ها میدان گازی را در سال آینده به شرکت‌های خارجی عرضه کند.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، با وجود اکتشافاتی که قدمت آنها به دهه ۱۹۵۰ باز می‌گردد، عمده ذخایر گاز این کشور اکتشاف نشده مانده است. ذخایر گاز مرسوم پاکستان ۲۰ تریلیون فوت مکعب یا معادل ۵۶۰ میلیارد مترمکعب برآورد شده و ذخایر گاز شیل این کشور به بیش از ۱۰۰ تریلیون فوت مکعب می‌رسد.

شرکت‌های انی ایتالیا و اکسون‌موبیل آمریکا مشترکا حفاری فراساحلی گاز را در آب‌های سرزمینی پاکستان انجام می‌دهند؛ اما بسیاری از شرکت‌های غربی پس از اینکه بیش از یک دهه پیش به‌دلیل فعالیت گروه‌های تندرو پاکستان را ترک کردند، به این کشور بازنگشته‌اند.

ندیم بابار، مسوول اصلاحات انرژی در دولت عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان به رویترز گفت:

دولت در حال اصلاح مقررات گاز طبیعی بوده و سرگرم تدوین نخستین مقررات مربوط به سیاست گاز شیل است. دولت امیدوار است امنیت بهبود پیدا کند و شبکه خطوط لوله گسترده این کشور سرمایه‌گذاران خارجی را جذب کند.

این مقام پاکستانی افزود:

بیش از ۳۰ بلوک گازی در خشکی شناسایی شده‌اند و دولت قصد دارد تا پایان سال ۲۰۱۹ مناقصه‌ای برای بخش بزرگی از آنها برگزار کند. وی در ادامه افزود: انتظار دارم در نیمه دوم امسال مناقصه برای حداقل ۱۰ بلوک از ۲۰ بلوک برای اکتشاف انجام گیرد.طبق اعلام وزارت نفت پاکستان، تولید گاز این کشور در پنج سال گذشته تغییر چندانی نداشته و از ۵۱/ ۱تریلیون فوت مکعب در سال مالی ۲۰۱۳-۲۰۱۲ به ۴۶/ ۱ تریلیون فوت مکعب در سال مالی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ کاهش پیدا کرده است.