واکنش چین به گام دوم ایران؛ ابراز تاسف و دعوت همه به خویشتنداری

واکنش چین به گام دوم ایران؛ ابراز تاسف و دعوت همه به خویشتنداری
خلاصه اخبار

وزارت خارجه چین در واکنش به تصمیم ایران برای ادامه روند کاهش تعهد به توافق هسته‌ای، همه طرف‌ها را به خویشتنداری دعوت کرد.

به گزارش سیگنال به نقل از فارس، سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه در واکنش به گام دوم ایران در راستای کاهش تعهد به توافق هسته‌ای، همه طرف‌ها را به خویشتنداری دعوت کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، این مقام چینی همچنین با ابراز تأسف از عبور ایران از سطح برجامی غنی‌سازی، تأکید کرده است که مسئله هسته‌ای ایران باید از طریق دیپلماتیک حل و فصل شود.

روز گذشته جمهوری اسلامی ایران در پایان مهلت ۶۰ روزه به طرف‌های برجام برای جبران آثار خروج آمریکا از این توافق، گام دوم کاهش تعهد به برجام را اعلام کرد. بر این اساس، ایران دیگر خود را به سقف ۳.۶۷ درصدی غنای اورانیوم متعهد نمی‌داند و سطح غنی‌سازی را «بر اساس نیاز» خود تعیین می‌کند.

پیش از این، در ۱۸ اردیبهشت ماه مصادف با سالگرد خروج یکجانبهخ آمریکا از توافق هسته‌ای، جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده بود که دیگر به سقف میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین متعهد نیست. ایران در آن زمان، دو ماه به کشورهای باقی‌مانده در توافق هسته‌ای فرصت داد تا وعده‌های اقتصادی مورد انتظار در برجام را محقق کنند.

با وجود آنکه آمریکا بر خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل از توافق هسته‌ای خارج شده و تحریم‌های متعددی علیه ایران وضع کرده، کشورهای اروپایی اقدامات تازه ایران که بر اساس بند ۲۶ و ۳۶ برجام صورت گرفته را محکوم کرده و گفته‌اند ایران «باید» به صورت یکجانبه به اجرای این توافق چندجانبه ادامه دهد.