واکنش مجلس عوام انگلیس به نفتکش توقیف شده

واکنش مجلس عوام انگلیس به نفتکش توقیف شده
خلاصه اخبار

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس عوام انگلیس اظهار داشته که باید با رایزنی با ایران تنش کنونی با این کشور را رفع کرد.

به گزارش سیگنال به نقل از فارس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس عوام انگلیس شنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری «بی‌بی‌سی» اظهار داشت که هرگونه حمله نظامی برای آزادسازی نفتکش انگلیسی گزینه خوبی نخواهد بود.

بر اساس این گزارش، روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «عصر جمعه ۲۸ تیر یک فروند نفتکش انگلیسی با نام “Stena Impero” هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.»

به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس» «تام تاگندهت» رئیس کمیته خارجی مجلس عوام انگلیس در این زمینه اظهار داشت که استفاده از راه حل نظامی در این بحران رو به افزایش «به شدت غیر هوشمندانه» است، زیرا این نفتکش به بندری منتقل شده که از حفاظت نظامی خوبی برخوردار است.

وی در ادامه گفت: «در صورت انتقال این نفتکش به “بندر عباس” که پایگاه نظامی مهم ایران است، من فکر می‌کنم استفاده از گزینه‌های نظامی به شدت غیر هوشمندانه خواهد بود.»

دولت محلی جبل‌ طارق روز پنجشنبه 13 تیرماه اعلام کرد نیروی دریایی انگلیس نفتکش «گریس-1» که حامل نفت خام ایران به سوریه بود را توقیف کرد. لندن ادعا کرد که مقصد این نفتکش پالایشگاه «بانیاس» در سوریه بوده و به همین دلیل ناقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه بوده است.

این منطقه تحت حاکمیت انگلیس قرار دارد و نیروی دریایی انگلیس هم در توقیف نفتکش حامل نفت ایران مشارکت داشته است. دولت محلی جبل‌ طارق جمعه گذشته توقیف این نفتکش را به مدت یک ماه دیگر تمدید کرد. به گزارش آسوشیتدپرس، تام تاگندهت در ادامه اظهارات خود گفت که اخراج سفیر ایران در لندن در واکنش به این مسئله نیز سودمند نیست، زیرا حفظ گفت‌وگو با ایران «مهم» است.

به نوشته این منبع خبری، دیگر مقام‌های سیاسی ارشد انگلیس نیز مخالفت خود را با استفاده از گزینه نظامی بیان داشته‌اند.

به دنبال توقیف یک فروند کشتی انگلیسی در تنگه هرمز، لندن به کشتی‌های خود هشدار داد که «فعلاً» از عبور از تنگه هرمز خودداری کنند.