واکنش دوباره سهام به سقف مقاومتی

واکنش دوباره سهام به سقف مقاومتی
خلاصه اخبار

روز گذشته بار دیگر شاخص کل بورس تهران به سطح ۲۵۰ هزار واحد واکنش نشان داد و افت بیش از ۵۰۰ واحدی را تجربه کرد. معامله‌گران همچنان توجه بیشتری به سهام شرکت‌های کوچک و متوسط نشان دادند. به همین دلیل در شرایطی که نماگر اصلی بازار با افت حدود ۲/ ۰ درصدی مواجه بود شاخص هم‌وزن رشد تقریبی ۲/ ۰ درصدی را تجربه کرد.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، در روز افت بزرگان سهام ، گروه‌های کوچک‌تر نظیر قندی‌ها،غذایی‌ها، دارویی‌ها که عمدتا نیازهای اساسی جامعه را تامین می‌کنند با صف‌های خرید همراه بودند. در حالی‌که بعضا کارشناسان نگرانی از تشکیل حباب‌های قیمتی را در این نمادها به دنبال رشدهای افسارگسیخته اخیر مطرح می‌کنند مخالفان سناریوهای دیگری را برای این نمادها محتمل می‌دانند.  دیروز سرانجام پس از مدت‌ها عرضه سهام پتروشیمی نوری از زیرمجموعه‌های هلدینگ فارس قطعی شد. قرار است بعد از مدت‌ها سهام این شرکت در روز شنبه هفته آتی عرضه شود. طی این عرضه اولیه ۱۰ درصد سهام پتروشیمی نوری معادل ۳۰۰ میلیون سهم با سقف قیمتی ۳۱۲۵ تومانی عرضه می‌شود. با این شرایط عرضه اولیه «نوری» نیاز به بیش از ۹۳۷ میلیارد تومان نقدینگی دارد. گرچه تامین این نقدینگی بار دیگر می‌تواند هراس از فشار بر جو عمومی سهام را ایجاد کند بررسی عرضه‌های پیشین نشان از جذابیت ویژه عرضه‌های اولیه برای خریداران دارد که برخلاف تصور فعالان بازار این عرضه‌های اولیه اتفاقا می‌تواند به جذب نقدینگی و توسعه عرضی سهام کمک کند. مدت زمان زیادی تا پایان تیر باقی نمانده است. تعداد زیادی از شرکت‌ها مجامع خود را مطابق معمول در دقیقه ۹۰ (آخرین مهلت قانونی برگزاری مجمع) برگزار می‌کنند. به همین دلیل هفته‌های آتی و به خصوص روزهای پایانی تیر ترافیک سنگین مجامع را باید انتظار داشت. در حالی‌که نگرانی از بازار جهانی و دیگر عوامل بر قیمت سهام در بازار مشاهده می‌شود که برگزاری مجامع به خصوص بزرگان بازار می‌تواند پس از تقسیم سود و همچنین انتشار صورت‌های مالی سه‌ماه نخست نقش حمایتی مهمی را از این نمادها ایفا کند.  از مجامع جالب توجه در دهه آخر تیرماه می‌توان به مجمع شرکت فولاد مبارکه اصفهان در ۳۰ تیر و شرکت ملی مس ایران در ۲۴ همین ماه به‌عنوان دو غول فلزی کشور اشاره کرد. در همین راستا نماد «فملی» از روز شنبه هفته آتی برای برگزاری مجمع سالانه بسته خواهد شد. از دیگر مجامع مهم این دهه مجمع پالایش نفت اصفهان در ۲۶ تیر و مجمع پالایشگاه نفت تهران در روز بعد از آن است. پالایشی‌ها نیز به شدت انتظار صورت‌های مالی بهار را می‌کشند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.