واکنش انفجاری به یک سیگنال بنیادی/ یک رویه تکرارشونده در ماه‌های آینده؟

واکنش انفجاری به یک سیگنال بنیادی/ یک رویه تکرارشونده در ماه‌های آینده؟
خلاصه اخبار

سهام شرکت صنایع شیمیایی ایران از میانه معاملات امروز با هجوم خریداران تا صف خرید سنگین پیشروی کرد. این سهم در ساعت 10 و 19 دقیقه صبح عملکرد سه‌ماه نخست سال مالی منتهی به آذر 98 را روی «کدال» قرار داد. تحقق 50 تومان سود به ازای هر سهم با توجه به قیمت سهم (540 تومان) چنین سودآوری چشم‌گیری در فصل اول سال مالی هجوم خریداران سهام را به دنبال داشت. فارغ از تحلیل بنیادی دقیق این سهم چنین واکنش‌هایی سیگنال مهمی برای معامله‌گران سهام محسوب می‌شود. نمونه‌های این موضوع را در گزارش‌های ماهانه نیز شاهد بوده‌ایم.

به گزارش سیگنال و به نقل از دنیای بورس، پس از انتشار عملکرد عملکرد سه‌ماه نخست سال مالی «شیران» تشکیل صف خرید سنگین را در این سهم شاهد بودیم. اگر مبنا را رویه تحلیل خطی بازار قرار دهیم احتمالا معامله‌گران الگوی ساخت سود 50 تومانی به ازای هر سهم را برای فصل‌های آینده تکرارشونده فرض کرده و در نتیجه به سمت خرید سهام صنایع شیمیایی ایران حرکت کرده‌اند.

این موضوع نشان از شدت اثرپذیری بازار از عملکرد واقعی شرکت‌های بورسی است و سیگنالی به معامله‌گران سهام که نسبت به انتظارات از صورت‌های مالی و همچنین مقایسه آن با انتظارات توجه ویژه‌ داشته باشند.

پس از انتشار عملکرد سه‌ماه نخست «شیران» این سهم بلافاصله تا صف خرید پیش رفت و اکنون نیز با صف 27 میلیونی مواجه است. فارغ از تحلیل سودآوری این شرکت باید به واکنش بازار توجه داشت موضوعی که احتمالا با توجه به انتظارات موجود در ماه‌های آینده به دفعات مشاهده می‌شود.

در این خصوص بار دیگر توصیه می‌شود در آستانه فصل مجامع و همچنین انتشار عملکرد 12 ماهه شرکت‌ها در بازار سهام به انتظارات تحلیل‌گران توجه شود. موضوعی که احتمالا مشابه با آن‌چه در «شیران» مشاهده شد در روند قیمتی سهام اثرگذار باشد.
منبع: دنیای بورس

برچسب‌ها