وام ۴۵۰ میلیونی طرح جهش مسکن / وام چه کسانی ۲۵۰ میلیون تومان است؟

وام ۴۵۰ میلیونی طرح جهش مسکن / وام چه کسانی ۲۵۰ میلیون تومان است؟

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، آنگونه که معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داده مبنای پرداخت وام طرح جهش مسکن، بر اساس قیمت تمام شده مسکن در مناطق مختلف است. برای مثال قیمت تمام شده مسکن در تهران و کلانشهرها بیشتر و در شهرهای کوچک و روستاها کمتر است.

مبلغ وام طرح جهش مسکن

سقف وام طرح جهش مسکن 450 میلیون تومان است که تنها شامل شهر تهران می‌شود. یعنی مبلغ وام طرح جهش مسکن در تهران 450 میلیون تومان است.

مبلغ وام طرح جهش مسکن در کلانشهرهایی که بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند 400میلیون تومان است. یعنی متقاضیان خرید خانه در طرح جهش مسکن در شهرهای مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم و اهواز می‌توانند تا سقف 400 میلیون تومان وام بگیرند.

سقف وام در مراکز استان‌ها 350میلیون تومان است و وام طرح جهش مسکن در سایر شهرها 300میلیون تومان است. کمترین میزان مبلغ وام در طرح جهش مسکن مبلغ250 میلیون تومان است که شامل افراد ساکن در روستاها می‌شود.

محمود محمودزاده گفته سقف تسهیلات مسکن در روستاها تنها 200 میلیون تومان است اما در این طرح، سقف وام 250 میلیون تومان است.

مبلغ اقساط وام طرح جهش مسکن

اما مساله دیگری که برای مردم مطرح است مساله اقساط وام طرح جهش مسکن است. هنوز مبلغ اقساط این وام رسما اعلام نشده است. اما گزارش‌های مختلف نشان می‌دهد احتمالا سود وام طرح جهش مسکن 18 درصد است و اقساط وام 450 میلیون تومانی حدود 5 میلیون تومان است. احتمالا هر چه مبلغ وام کمتر باشد، میزان اقساط هم کمتر می شود. یعنی ساکنان شهرها و روستاها باید مبلغ کمتری پرداخت کنند.

اما به نظر نمی‌رسد مبلغ اقساط طرح جهش مسکن کمتر از سه میلیون تومان در ماه باشد. این یکی از مهم‌ترین انتقادات به طرح جهش مسکن است. اینکه هدف این طرح خانه‌دار کردن دهک‌های اول تا سوم است. دهک‌هایی که درآمد آنها بین 1.5 تا 3.5 میلیون تومان در ماه است. اما حالا باید حداقل 3 و حداکثر 5 میلیون تومان ماهانه اقساط بپردارند.