وال‌استریت‌ ژورنال: دنیا در حال کوچ از دلار است

وال‌استریت‌ ژورنال: دنیا در حال کوچ از دلار است
خلاصه اخبار

یک روزنامه آمریکایی سلطه ارز دلار بر مبادلات مالی دنیا را یکی از مولفه‌های قدرت این کشور توصیف کرده اما نوشته کشورهای دنیا در حال تدوین ساز و کارهایی برای کاستن استفاده از این ارز هستند.

به گزارش سیگنال به نقل از طلا، استفاده مفرط آمریکا از تحریم ها و به خصوص استفاده از آن به عنوان ابزاری برای جنگ اقتصادی با رقبای تجاری مدت ها است حتی متحدان آمریکا را به جستجوی راه هایی جایگزین برای کنار گذاشتن استفاده از دلار وادار کرده است.
آنچه این روند را تسریع کرده روی کار آمدن «دونالد ترامپ »، رئیس جمهور آمریکا و به خصوص تصمیم او برای احیای تحریم های تجاری علیه ایران بعد از خروج «برنامه جامع اقدام مشترک » یا توافق هسته ای ایران بود. آلمان، انگلیس و فرانسه مخالفت خود را با اعمال این تحریم ها که مبادلات دلاری با بانک های ایرانی را ممنوع می کند ابراز کرده اند. به همین جهت، آنها در حال در تدارک ساز و کاری هستند که به شرکت های بین المللی اجازه دهد با شرکت های ایرانی تجارت کنند.
روزنامه وال استریت ژورنال به تازگی گزارش داده چین و روسیه هم مشتاقند از قید کنترل آمریکا بر نظام مالی دنیا راها شوند و در حال تدوین ساز و کارهایی جایگزین برای نظام نقل و انتقالات بانکی جهان هستند. این دو کشور در تلاش هستند مبادلات با یوان و روبل را جایگزین مبادلات دلاری کنند.
کاخ سفید به سوال این روزنامه درباره تلاش ها برای دور زدن دلار در مبادلات مالی پاسخ نداده است.
«جاکوب لو »، وزیر خزانه داری آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا گفته آمریکا ممکن است بخشی از قدرتی که مدت ها داشته را از دست بدهد. وی تصریح کرد دنیا اکنون برای کسانی که می خواهند از ارز آمریکا استفاده نکنند، راه های جایگزین دارد.
اما سلطه دلار در بازارهای مالی دنیا به چه معنا است؟ فرض کنید یک شرکت کانادایی کالایی را به یک خریدار فرانسوی می فروشد. نقل و انتقالات مالی مربوط به این معامله با ارز دلار و از طریق «بانک های کارگزاری » انجام می شود که در بانک مرکزی آمریکا حساب دارند. به عبارت دیگر، بین حساب هایی که یک بانک فرانسوی و بانک کانادایی در بانک مرکزی آمریکا دارند جابجا می شود.
آنطور که خود آمریکایی ها می گویند این سیستم به معنای آن است که تمامی مبادلات مالی به لحاظ فنی وارد خاک آمریکا می شوند. از آنجا که استفاده از اکثر ارزهای دیگر تقریباً دشوار و پرهزینه است، اکثر کشورها و شرکت ها حاضرند هر کاری که آمریکا می گوید را انجام دهند تا به دلار آمریکا دسترسی داشته باشند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.