واحدهای تولیدی راکد با «محیا» وارد چرخه تولید می‌شود

واحدهای تولیدی راکد با «محیا» وارد چرخه تولید می‌شود

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاین، علی رسولیان معاون وزیر صنعت، معدن، تجارت و رییس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران عصر دوشنبه در مراسم رونمایی از طرح مانع زدایی و حمایت یکپارچه از تولید بانک صادرات ایران «محیا» با بیان اینکه در گذشته ما دو مشکل جدی در کشور داشتیم که یکی موسسه مالی- اعتباری میزان با 970 هزار سپرده گذار و دیگری مجموعه پدیده شاندیز با 123 هزار سرمایه گذار و سهامدار بود که با حمایت و ورود جدی بانک صادرات ایران بدون تحمیل هزینه‌ای به دولت مدیریت شد، افزود: در سالهای گذشته بانک صادرات ایران نقش موثری در صنعت خودروسازی و قطعه سازی داشت که اطمینان داریم با اجرای این طرح نیز واحدهای تولیدی راکد با «محیا» وارد چرخه تولید می‌شوند و شاهد موفقیت و رفع بخشی از مشکلات اقتصادی کشور خواهیم بود.
 
به گفته رسولیان، سال گذشته با وجود تحریم جدی و پاندمی کرونا و فشارهایی که از سوی برخی کشورها وجود داشت تا اقتصاد ایران با مشکل روبرو شود اما علاوه بر اینکه پروانه تاسیس واحد صنعتی رشد داشت، پروانه بهره برداری در سطح کشور نیز از افزایش مناسبی برخوردار بود.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران بیان کرد: سال گذشته در شهرکهای صنعتی کشور قراردادهای واگذاری بیش از 83 درصد رشد داشت یعنی 10 هزار و627 قرار داد واگذاری زمین برای افرادی که قصد داشتند کار تولیدی انجام دهند صورت گرفت و بیش از 4 هزار و 500 هکتار زمین برای فعالیت‌های اقتصادی واگذار شد.

وی همچنین به رشد 30 درصدی صدور پروانه های بهره برداری در حوزه اشتغال اشاره و خاطرنشان کرد: این امر نشان می‌دهد که سال گذشته وضعیت صنعت و معدن همراه با رشد بوده است.

رسولیان افزایش نرخ ارز، محدودیت واردات کالا و سیاست‌های اتخاذ شده در این زمینه را از جمله دلایل رشد صدور پروانه‌های بهره‌برداری در حوزه اشتغال دانست و گفت: امسال با توجه به شعار سال و نامگذاری صورت گرفته از سوی مقام معظم رهبری از همان ابتدای سال علاوه بر شناسایی موانع، پشتیبانی‌های لازم صورت گرفت که امیدواریم با کمک مجلس شورای اسلامی و وزارتخانه مصوبه‌های لازم برای رفع موانع تولید صورت بگیرد.

به گفته وی، یکی از مهم‌ترین مسوولیت های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، تعیین تکلیف وضعیت واحدهای راکد بود که بر اساس آمار سال گذشته احیای هزار و 500 واحد راکد در دستور کار سازمان قرار گرفت. از این رو 900 مشاور از بخش‌های خصوصی و دانشگاهی در 28 کلینیک مستقر شدند که با رصد و ارزیابی آنها مشخص شد 59 درصد از واحدها مشکل نقدینگی دارند که با کمک بانکها هزار و 557 واحد راکد وارد چرخه تولید شدند و 25 هزار و 988 شغل جدید هم ایجاد شد. همچنین 4 هزار و 611 میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید انجام شد که امیدواریم با اجرای برنامه‌های تهیه شده بتوان امسال هزار و 600 واحد در شهرکهای صنعتی و 800 واحد در خارج از شهرکهای صنعتی را با کمک بانک‌ها شناسایی کرد.

رسولیان در ادامه موضوع واحدهای تملیکی را نیز از جمله موارد مهم ذکر کرد و افزود: هزار و 710 واحد تملیک شده بانک‌ها شناسایی شد که 400 واحد راه اندازی شده و امسال لازم است در این زمینه کمک‌های لازم به ویژه برای افرادی که صاحب تولید هستند انجام شود.

معاون وزیر صنعت، معدن، تجارت و رییس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران در ادامه ایجاد 100 هزار شغل از طریق سازمان صنایع کوچک را از جمله برنامه‌های این سازمان اعلام کرد و افزود: این برنامه امسال برای واحدهای راکد، واحدهای تملیکی و افزایش ظرفیت تولید و پروانه‌های بهره برداری جدید پیش بینی شده است.

وی گفت: براساس شناسایی‌های صورت گرفته 9 هزار طرح وجود دارد که بالای 60 درصد سرمایه آنها متعلق به بخش خصوصی است که اگر بتوانیم با کمک بانکها این تعداد را به مرحله بهره برداری برسانیم 180 هزار شغل جدید در این بخش در کشور ایجاد می‌شود.

رسولیان ادامه داد: از جمله بسته‌های ما تسهیلات ویژه و تخفیف‌های جدی (حداقل 30 درصد) برای افرادی است که تولیدی خود را زودتر از موعد مقرر به بهره برداری برسانند.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اعتماد موجود، تقریبا تمام اختیارات هیات مدیره سازمان به استانها محول شده است تا نیاز به اجازه از مرکز نباشد.

وی گفت: برای شرکت‌های دانش بنیان نیز 10 درصد تخفیف برای واگذاری اراضی بدون انجام فرایند مزایده در نظر گرفته شده است. همچنین برای ایجاد حداقل هزار سوله کوچک تامین مالی انجام شده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات بانک و بیمه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.