هک اطلاعات ۴۵۰ هزار کاربر پلتفرم خرید ارزهای دیجیتال

هک اطلاعات ۴۵۰ هزار کاربر پلتفرم خرید ارزهای دیجیتال
خلاصه اخبار

بنابر گزارش یک منبع رسمی در تاریخ ۱۵ فوریه (۲۵ بهمن)، اطلاعات مربوط به ۴۵۰ هزار نفر از کاربران یک صرافی کارگزاری ارزهای دیجیتال به نام کوین ماما (Coinmama)، که در آن کاربران قادر به خرید بیت کوین و اتریوم با استفاده از کارت‌های اعتباری هستند، هک شده است.

به گزارش سیگنال به نقل از ارزدیجیتال، این نفوذ سایبری احتمالا بخشی از یک حمله بزرگ چند پلتفرمی است که ۲۴ شرکت و مجموع ۷۴۷ میلیون رکورد، از جمله سوابق مربوط به بازی ها، رزرو سفر، و سایت های پخش زنده ویدیو، را تحت تاثیر قرار داده است.
بر اساس اعلام رسمی Coinmama فهرستی از حدود «۴۵۰ هزار آدرس ایمیل و پسورد رمزنگاری شده، مربوط به کاربرانی که پیش از تاریخ ۵ آگوست ۲۰۱۷ در پلتفرم این صرافی ثبت نام کرده بودند»، در فضای دارک وب به انتشار رسیده است.
از تاریخ ۱۵ فوریه ۲۰۱۹ تاکنون هیچ گونه شواهدی مبنی بر استفاده مجرمانه از اطلاعات به سرقت رفته یافت نشده است. با توجه به قدیمی بودن اطلاعات منتشر شده، بدون شک سایر سیستم های Coinmama در معرض خطر نفوذ قرار ندارند، این صرافی اطلاعات مربوط به کارت های اعتباری را ذخیره نمی کند.
کاربران بلافاصله از وقوع این اتفاق مطلع شدند و علاوه بر آن تیم پاسخگویی حوادث سایبری coinmama، با بررسی امنیت حساب کاربران، اقدامات پیشگیرانه لازم را به عمل آورد تا رمز عبور حساب های آسیب پذیر به محض ورود کاربر، تغییر داده شود و فعالیت های مشکوک یا دسترسی های غیرمجاز شناسایی شوند. صرافی Coinmama در تلاش است که امنیت پلتفرم خود را افزایش دهد و نظارت بیشتری بر عوامل خارجی داشته باشد.

حساب هایی که از امنیت کافی برخوردار نبودند، شناسایی و صاحبان آنها ملزم به تغییر رمز عبور خود شدند. علاوه بر آن، وب سایت Coinmama از تمام کاربران خود درخواست کرده است که از بابت امنیت و منحصر به فرد بودن رمز عبور خود اطمینان حاصل کنند، پیام های الکترونیک یا ضمائم ناشناس را باز نکنند و اطلاعات شخصی خود را در اختیار سایت های واسطه قرار ندهند.
این نفوذ امنیتی علاوه بر صرافی کارگزار Coinmama، شرکت های بسیاری را نیز تحت تاثیر قرار داده که خارج از حوزه ارز دیجیتال فعالیت دارند. با این حال این رخنه امنیتی، دومین هک قابل توجه حوزه ارز دیجیتال در سال جاری به حساب می آید.
در تاریخ ۱۵ ژانویه، ده ها هزار کیف پول اتریوم در صرافی نیوزلندی کریپتوپیا هک، و به دنبال آن میزان ضرر در حدود ۲۳ میلیون دلار تخمین زده شد. دو هفته پس از تشخیص این جریان، سرقت از صرافی ارز دیجیتال کریپتوپیا همچنان ادامه داشت.
طبق تخمین گزارش اخیر شرکت تحلیلی Chainanalysis واقع در نیویورک، گفته می شود که یک میلیارد دلار ارز دیجیتال توسط دو گروه هک سازمان یافته -که احتمالاً همچنان فعالیت دارند- به سرقت رفته که بخش بزرگی از آن مربوط به کلاهبرداری های مرتبط با ارزهای دیجیتال بوده است.