هند قصد دارد واردات نفت ایران را از سر بگیرد

هند قصد دارد واردات نفت ایران را از سر بگیرد
خلاصه اخبار

هفته‌ها پس از توقف واردات نفت از ایران، دولت مودی قصد دارد واردات از این کشور را از سر بگیرد و به دنبال راه‌هایی برای پرداخت با روپیه برای دور زدن تحریم‌های آمریکا است.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، دولت مودی فورا مذاکرات با ایران را آغاز می‌کند ولی انتظار می‌رود مقدار این واردات کاهش قابل توجهی داشته باشد. هند واردات نفت از ایران را پس از یک معافیت ۶ ماهه که در دوم ماه می‌پایان یافت، متوقف کرد. یک مقام ارشد دولت هند گفت: دولت از این تحریم‌ها راضی نیست و می‌خواهد واردات را از سر بگیرد ولی مقدار آن محدود خواهد بود. وی گفت احتمالا از بانک پاسارگاد ایران که مجوز بانک رزرو هند را برای باز کردن یک شعبه در بمبئی دارد، برای پرداخت پول نفت ایران استفاده می‌شود. پرداخت‌ها احتمالا در این بانک ایران واریز می‌شود و بعد مقامات ایران تصمیم می‌گیرند چگونه از این پول استفاده کنند. این مقام رسمی با اشاره به پرداخت پول نفت به روپیه گفت: این مذاکرات قبلا هم انجام شده بود ولی به خاطر انتخابات متوقف شد. حالا دوباره از سر گرفته می‌شود. این مساله یکی از اولویت‌های دولت هند است. هند در گذشته معامله پایاپای نفت در ازای کالا با ایران انجام داده بود. یک مقام رسمی دیگر دولت هند و یک تحلیلگر نفتی گفتند این گزینه هم برای هند وجود دارد ولی با توجه به پول هنگفت واردات نفت، نمی‌تواند تنها راه حل باشد. پس از مکانیزم پرداخت، هند باید مساله بیمه را هم برای ارسال نفت خام حل کند چون بسیاری شرکت‌های بین‌المللی پوشش بیمه‌ای ارائه نمی‌دهند.
طبق اطلاعات وزارت نفت هند، عراق و عربستان بزرگ‌ترین صادرکنندگان نفت خام به هند هستند و ایران در جایگاه سوم قرار دارد. علاوه بر این سه کشور، امارات و ونزوئلا هم نفت خام به هند صادر کرده‌اند. احتمالا از ماه ژوئن واردات نفت هند از عربستان و آمریکا افزایش می‌یابد. هند بیش از ۸۰ درصد نیاز سالانه خود را به نفت وارد می‌کند. مودی در دوره اول ریاست جمهوری قول داده بود هند را از نظر تولید نفت خودکفا کند. قدم‌هایی در این زمینه برداشته شده ولی زمان می‌برد.

برچسب‌ها