هند با وجود تهدید آمریکا قرارداد ۳ میلیارد دلاری با روسیه بست

هند با وجود تهدید آمریکا قرارداد ۳ میلیارد دلاری با روسیه بست
خلاصه اخبار

هند برای اجاره زیردریایی اتمی از روسیه قراردادی را به ارزش بیش از ۳ میلیارد دلار با این کشور امضاء کرد.

به گزارش سیگنال به نقل از ایبِنا ، منابع نظامی اعلام کردند دهلی نو قرار دادی را با مسکو به منظور اجاره زیردریایی اتمی از روسیه برای نیروی دریایی هند منعقد کرد. ارزش این قرار داد بیش از ۳ میلیارد دلار است و روسیه متعهد به تحویل زیردریایی Chakra III به هند تا سال ۲۰۲۵ میلادی است.  

نیروی دریایی هند پیش از این دو زیردریایی دیگر از روسیه با نام Chakra II اجاره کرده بود که تاریخ قرار داد آن در سال ۲۰۲۲ میلادی به پایان می رسد. همچنین یکی از منابع نظامی هند اعلام کرد که زیردریایی های فعلی که در اجاره هند هستند تا حداقل سال ۲۰۲۵ میلادی تمدید خواهند شد تا زیر دریایی جدید از هند تحویل گیرد.

بر همین اساس، این قرارداد با وجود تهدید تحریم های مالی ایالات متحده علیه هند به دنبال خرید سامانه اس ۴۰۰ هند از روسیه مطرح می شود. هند قراردادی را به ارزش ۵.۴۳ میلیارد دلار با روسیه برای خرید ۵ واحد سامانه اس ۴۰۰ متحرک در اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی امضاء کرد.

بر پایه این گزارش، ایالات متحده نگرانی خود را در ارتباط با برنامه هند برای خرید سامانه اس ۴۰۰ از روسیه اعلام کرده و تصریح کرد که تحریم هایی در این ارتباط ممکن است متوجه هند شود.