همبستگی چشمگیر جست‌و‌جوی اینترنتی واژه‌ “Bitcoin” با قیمت بیت کوین

همبستگی چشمگیر جست‌و‌جوی اینترنتی واژه‌ “Bitcoin” با قیمت بیت کوین
خلاصه اخبار

هرچند نمی‌توان با قطعیت گفت که کدام یک از این دو مقوله بر دیگری تاثیر دارد، اما در همان حال که جست‌و‌جوی اینترنتی واژه‌ بیت‌کوین رو به رشد است؛ بیت‌کوین نیز با نوسانات شدید قیمتی مواجه است.

به درستی نمی‌توان مشخص کرد که آیا میزان جست‌وجوی واژه “Bitcoin” سبب افزایش قیمت‌ این ارز رمزپایه شده است یا بالعکس اما در‌ هر‌ حال تا کنون چگونگی ارتباط میان این دو مقوله ناشناخته باقی مانده است. به عنوان مثال همانگونه که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید (منبع: وب‌سایت شرکت تحلیل داده‌های رسانه SemRush)، از تاریخ نوزدهم ژوئن تا تاریخ بیست‌و‌ششم ژوئن، جست‌و‌جوی واژه‌ی بیت کوین در گوگل بیش از 158 درصد افزایش داشته است.

همبستگی چشمگیر جست‌و‌جوی اینترنتی واژه‌ "Bitcoin" با قیمت بیت کوین

به گفته‌ی اُلگا آندرین‌کو، مدیر بازاریابی شرکت SemRush، از تاریخ نوزدهم ژوئن تا تاریخ بیست و ششم ژوئن، ضریب همبستگی جست‌و‌جوی واژه‌ی بیت‌کوین در گوگل و قیمت آن برابر با 80.8 درصد بوده است.  در صورتیکه همبستگی این دو متغیر صد درصد مثبت باشد، این بدین معناست که این دو متغیر بر هم تاثیر مستقیم دارند.

قیمت بیت‌کوین به بالاترین سطح قیمت خود یعنی 14,000 دلار نزدیک شده بود، که در این هفته، نسبت قیمت بیت‌کوین به دلار 4.35 درصد کاهش پیدا کرده و این امر نشان‌دهنده‌ آن است که تا پیش از اینکه در روز چهارشنبه‌ گذشته بازده آن کاهش پیدا کند، بازده هفتگی آن به طور تقریبی 40 درصد بوده است.

بر اساس داده‌های  منتشر شده در وب‌سایت FactSet و بر اساس قیمت معامله‌ها‌ی آتی بیت‌کوین US:BTCM19 در وب‌سایت CME Group، قیمت بیت‌کوین روز پنجشنبه 22 درصد یا به عبارتی  3.150 تا 10.700 دلار کاهش داشته است. مسلما علیرغم سقوط قیمت بیت‌کوین، می توان گفت این رمزارز در هفته جاری حدود 7.5 درصد و از آغاز سال نو میلادی تا به امروز 194 درصد رشد داشته است.

 در مقایسه با قیمت بیت‌کوین، میانگین شاخص صنعتی دوا جونز، در این هفته 0.6 درصد افت، و از آغاز سال تا به امروز تقریبا 14 درصد رشد داشته است. شاخص S&P500 حدوداً 0.8 درصد افت هفتگی داشته و در طول شش هفته‌ گذشته 16.7 درصد رشد داشته است، در حالیکه، شاخص ترکیبی نزدک، 0.8 درصد افت و از ابتدای سال 2019 تا به امروز، 20 درصد رشد داشته است.

هرچند قیمت بیت‌کوین عمدتا در حال افزایش است اما، این افتِ ارزش برای کسانی که با نوسانات قیمت بیت‌کوین آشنا نیستند، آزاردهنده است. بر طبق داده‌های بازار داو جونز، نزول قیمت‌‌ بیت‌کوین در روز پنجشنبه، سومین افت شدید روزانه‌ی یک دارایی ثبت‌شده بوده است.

به هرحال، لازم است که به  میزان معاملات بیت‌کوین اشاره شود. همانگونه که در نمودار پائین مشاهد می‌کنید، میانگین 90 روزه‌ی متحرک معاملات ارز دیجیتال نشان می‌دهد که بازده کسب شده بسیار متفاوت از بازده جزئی‌ای است که در سال 2017 و اوایل سال 2018 وجود داشته است. در ماه دسامبر 2017، قیمت بیت‌کوین به بالاترین سطح قیمت یعنی حدودا 20,000 دلار رسید و درست یک سال پس از آن،  به پائین‌ترین سطح قیمتی خود ، یعنی معادل 3,194.96 دلار سقوط کرد.

همبستگی چشمگیر جست‌و‌جوی اینترنتی واژه‌ "Bitcoin" با قیمت بیت کوین

از آن زمان تاکنون، قیمت بیت‌کوین حتی با احتساب افت اخیر قیمت، حدودا 234 درصد افزایش داشته است. افزایش قیمت بیت‌کوین موجب شد تا علاقه‌ی مردم به دفتر دیجیتالِ توزیعی فناوری بلاک‌چین افزایش پیدا کند. دفتر کل توزیعی دیجیتال زیربنای اکثر ارزرمزها را تشکیل می‌دهد. زمانی که برای اولین بار در سال 2009 ارز رمزپایه بیت‌کوین معرفی شد، شرکت‌های قدیمی عمدتا از ارزهای دیجیتال دوری می‌جستند و بر این باور بودند که این ارزها ناپایدار هستند و توسط آزادی‌خواهان افراطی حمایت می‌شوند.

هفته‌ی گذشته، شرکت فیسبوک ، اعلام کرد که در حوزه‌های مرتبط با ارزرمز سرمایه‌گذاری خواهد کرد که سبب می‌شود این رسانه‌ی جمعی به تدریج به یک مکانیزم پرداخت جهانی تبدیل ‌‌شود. شرکت‌های متعددی از جمله شرکت فناوری‌های Uber، ویزا (Visa)، مسترکارت (Mastercard)  و شرکت هلدینگ پی پال (PayPal) حمایت خود را از این برنامه اعلام کرده‌‍اند.

در سال 2017 نیز هنگامی که ارزش این دارایی با افزایش چشمگیر 1,500 درصدی رو‌برو شد، نظریه‌ احتمال وجود همبستگی میان جست‌و‌جوی اینترنتی واژه‌ی بیت‌کوین و قیمت آن مطرح شد.

روز پنجشنبه، مارک هالبرت – ستون‌نویس وبسایت MarketWatch – با استناد به مقاله‌ای تحت عنوان “حباب فاما” اظهار داشت که با چنین افزایش قیمتی، احتمال سقوط قیمت بیت‌کوین دور از ذهن نیست.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.