هشدار اوکراین به اروپا برای آماده شدن در برابر بحران گاز

هشدار اوکراین به اروپا برای آماده شدن در برابر بحران گاز
خلاصه اخبار

اوکراین به کشورهای اروپایی هشدار داد برای بحران گاز آماده باشند؛ زیرا عقد قرارداد جدید ترانزیتی با روسیه قبل از انقضای قرارداد فعلی با شک و شبهه‌هایی مواجه شده است.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، احتمال دارد پس از پایان قرارداد فعلی تا اول ژانویه هیچ قرارداد جدیدی بسته نشود که نشان می‌دهد قرار داد انتقال سوخت از روسیه، بزرگ‌ترین عرضه‌کننده سوخت اروپا، به مصرف‌کنندگان منطقه‌ای از طریق این کشور محوری با تردیدهایی مواجه شده است. اولنا زرکال، معاون وزیر امور خارجه اوکراین گفت: در حالی که روسیه مذاکرات در مورد قرارداد آتی را متوقف کرده، سناریوی غم‌انگیز یک بحران گاز بسیار جدی است. به همین دلیل است که کشورهای اروپایی مثل اوکراین در حال افزایش سهم خود در سایت‌های ذخیره هستند.

اوکراین برای مقابله با ریسک توقف عرضه گاز روسیه، پیشنهاد دسترسی به تاسیسات عظیم ذخیره‌سازی و اتکا به تامین مالی از طریق موسسات مالی بین‌المللی را داده تا ظرفیت خود را بالا ببرد. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه گفت این کشور به یک قرارداد جدید امیدوار است و قصد دارد تاریخی برای مذاکرات سه‌جانبه با اتحادیه اروپا و اوکراین در سپتامبر تعیین کند. بیش از یک سوم گاز اروپا از روسیه می‌آید و بیشتر این گاز از طریق خط لوله‌های اوکراین صادر می‌شود. اوکراین پیشنهاد داده اتحادیه اروپا ۴ میلیارد متر مکعب گاز در تاسیسات زیرزمینی خود ذخیره کند تا امنیت عرضه گاز به شرق اروپا تضمین شود. شرق اروپا به شدت به گاز روسیه وابسته است. انتقال گاز از طریق اوکراین برای اروپا در زمستان آینده حیاتی است؛ چون خط لوله نورد استریم۲ که مستقیما از زیر دریای بالتیک از روسیه به آلمان می‌رود، احتمالا با تاخیر مواجه می‌شود که دلیل آن روند مجوز‌گیری از دانمارک و تهدید تحریم‌های احتمالی آمریکاست.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.