هدف شایعه، تخریب بازارها است/ صنایع به تصویب پالرمو و CFT نیاز دارند

هدف شایعه، تخریب بازارها است/ صنایع به تصویب پالرمو و CFT نیاز دارند
خلاصه اخبار

تعدد پیام ها در فضای مجازی و مطالعه سطحی اخبار بدون پیگیری صحیح و بررسی صحت و سقم آنها اغلب سبب فراگیری بی دلیل یک شایعه می شود و تحرکات بازارها به ویژه بازار سرمایه را در پی دارد.

به گزارش سیگنال به نقل از سنا، مصطفی حقیقی مهمانداری، مدیرعامل کارگزاری آبان سیاست های بانک مرکزی را در شرایط فعلی در جهت کاهش جذابیت سرمایه گذاری در بانک ها ارزیابی کرد و با اشاره به انتشار برخی شایعات در فضای مجازی مبنی بر«افزایش سود سپرده های بانکی تا ۲۴ درصد» به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: در حال حاضر سیاست های بانک مرکزی در راستای بهبود سرمایه گذاری دربازار سرمایه است و از این رو پس از حذف سود روزشمار اقدام به کاهش ۲ درصدی سود سپرده ها تا ۱۵ درصد کرده است تا بتواند به تدریج سبب سوق سرمایه از بانک ها به بورس شود.
وی دلایل انتشار چنین اخباری را مغرضانه دانست و افزود: این نوع شایعه پراکنی ها که ۱۸۰ درجه با سیاست های بانک مرکزی در تعارض است، با علل خاصی صورت می گیرد و هدف آن تاثیر بر بازارها به خصوص بازار سرمایه است.
مصطفی حقیقی مهمانداری در خصوص پذیرش این نوع شایعات توسط مخاطبان فضای مجازی خاطرنشان کرد: تعدد پیام ها در این فضا و مطالعه سطحی اخبار بدون پیگیری صحیح و بررسی صحت و سقم آنها اغلب سبب فراگیری بی دلیل یک شایعه می شود و تحرکات بازارها به ویژه بازار سرمایه را در پی دارد.
اروپا به پذیرش شفافیت در ایران نیاز دارد
مدیرعامل کارگزاری آبان بهبود فضای صنعت در کشور را نیازمند تصویب پالرمو و CFT عنوان کرد و گفت: در شرایطی که به دلیل اعمال تحریم ها دسترسی ایران به سوییفت و کانال مالی بین المللی مختل شده است، عدم تصویب این دو لایحه نیز بهانه ای برای اروپایی ها و کاهش مراودات تجاری با حذف نقل و انتقالات مالی ایران می شود.
حقیقی مهمانداری با تاکید بر وجود مشکلات پیش روی صنایع در شرایط فعلی اظهار کرد: در حال حاضر با بسیاری از کشورها نمی توان نقل و انتقالات مالی داشت و این مساله کارخانه داران و تولیدکنندگان را برای تامین مواد اولیه به مشکل مواجه ساخته است.هر چند که فروشندگان برای فروش کالای خود به ایران مشکلی ندارند، اما تجار ایرانی برای انتقال پول به فروشندگان با مشکل مواجه هستند.
این فعال بازار سرمایه حمایت اروپایی ها را منوط به تصویب این لوایح یاد کرد و یادآور شد: در حال حاضر اروپا به دنبال شفافیت است.
وضعیت صنایع در سال ۹۷
حقیقی مهمانداری با اشاره به مشکلات حاکم بر کشور در سال ۹۷ و ریسک های پیش روی بازار سرمایه گفت: به دلیل فشارهای موجود در صنعت و تولید، صنایع کشور در این سال به بسیاری از اهداف خود نرسیده اند.
وی به تلاش های دولت برای کاهش مشکلات اقتصادی و رفع کمبودها اشاره کرد و گفت: اقتصاد و قوانین حاکم برآن نیازمند شناسایی بهتر از سوی مسئولان است.
مدیرعامل کارگزاری آبان با بیان این که بررسی بودجه در مجلس در حال پیگیری است خاطرنشان کرد: بودجه در هر کشوری می تواند فعالیت های موجود در آن کشور را تقویت یا تضعیف کند و این مساله باید از سوی مجلس در بررسی بودجه ۹۸ در نظر گرفته شود.این در حالی است که تا زمانی که بودجه تصویب نشود نمی توان درباره آثار اجرایی آن حرفی زد.چون باید ببینیم که سهم هر یک از صنایع و نهادها در بودجه به چه میزان است.
حقیقی مهمانداری با تاکید بر ضرورت کاهش سهم بودجه برخی موسسات و سازمان های فاقد آثار اقتصادی و افزایش حمایت از صنایع خاطرنشان کرد: لحاظ این نکته ضروری است که در شرایط فعلی برای تقویت صنایع و کاهش اثرات تحریم هزینه های دولت به کمترین میزان تقلیل یابد و سهم عمده بودجه صرف فعالیت های تولیدی شود.