هانت : نفتکش ایرانی را اگر به سوریه نرود، ازاد می کنیم

هانت : نفتکش ایرانی را اگر به سوریه نرود، ازاد می کنیم
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، جرمی هانت در توییتی، تماس تلفنی خود با محمدجواد ظریف را سازنده خواند و افزود که به وی اطمینان داده است؛ نگرانی انگلیس درباره مقصد نفتکش (سوریه) و نه مبدا آن بوده است. وی افزود: وزیر خارجه ایران خواهان حل این مسأله شده و به دنبال افزایش تنش‌ها […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، جرمی هانت در توییتی، تماس تلفنی خود با محمدجواد ظریف را سازنده خواند و افزود که به وی اطمینان داده است؛ نگرانی انگلیس درباره مقصد نفتکش (سوریه) و نه مبدا آن بوده است.
وی افزود: وزیر خارجه ایران خواهان حل این مسأله شده و به دنبال افزایش تنش‌ها نیست.
وزیر خارجه انگلیس افزود که با فابیان پیکاردو، وزیر اعظم دولت محلی جبل‌الطارق نیز تلفنی صحبت کرده است.

هانت اقدامات وی برای هماهنگی در این رابطه را عالی توصیف کرد و گفت: پیکارد با دیدگاه انگلیس در رابطه با حرکت به جلو اشتراک نظر دارد.
رسانه‌های غربی ۱۳ تیرماه جاری خبر توقیف نفتکش «گریس ۱»، حامل نفت ایران را اعلام کردند و مدعی شدند؛ این کشتی به علت نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف شده است.
روزنامه «جبل‌الطارق کرانیکل» با انتشار یک رشته توئیت از قول «مایکل لاماس» دادستان کل جبل الطارق، اعلام کرد؛ دیوان عالی این منطقه توقیف این نفتکش را تا ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیر) تمدید کرده است.
مقام‌های ایرانی با تکذیب ادعای انگلیس، اعلام کردند که سوریه مقصد این نفتکش نبوده و بندر بنی یاس ظرفیت پهلوگیری این شناور عظیم را ندارد.
روز جمعه پلیس محلی جبل الطارق دو ناخدای نفتکش ایرانی توقیف شده در این منطقه را به اتهام نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه بازداشت کرد.
پلیس جبل الطارق اسناد و سیستم‌های الکترونیکی این نفتکش را نیز ضبط و همچنین یکی از خدمه این نفتکش را دستگیر کرده بود.
با این حال، رسانه‌ها بامداد شنبه گزارش دادند که پلیس جبل الطارق همه کارکنان نفتکش «گریس ۱» متعلق به ایران را بدون ایراد اتهام و به قید وثیقه آزاد کرده است.
پلیس جبل الطارق در بیانیه‌ای اعلام کرد که همه کارکنان تحت شرایطی به قید وثیقه آزاد شده اند اما تحقیقات ادامه دارد و نفتکش ایرانی همچنان در توقیف دولت جبل الطارق باقی می‌ماند.
مقام‌های ایران با تکذیب ادعای انگلیس اعلام کرده اند که سوریه مقصد این نفتکش نبوده و بندر بنی یاس ظرفیت پهلوگیری این شناور عظیم را ندارد.
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان دیروز با یادآوری مخالفت‌های اتحادیه اروپا با تحریم‌ها و قوانین فراسرزمینی، گفت: ادعاهای لندن درباره توقیف نفتکش حامل نفت ایران به لحاظ حقوقی قابل اعتنا نیست و از انگلیسی‌ها می‌خواهیم هر چه زودتر این نفتکش را رها کنند.
سفیر ایران در انگلیس نیز امروز هشدار داد: اگر نفتکش و محموله ایران آزاد نشود، اقدام انگلیس بی پاسخ نمی‌ماند.
وی تصریح کرد که انگلیس با اشتباه محاسباتی در توقیف غیر قانونی نفتکش [ایران] نباید دوباره اشتباه خود را تکرار کند.
هانت در توییت دیگری عنوان کرد که در تماس تلفنی با ظریف درباره وضع نازنین زاغری و سایر اتباع انگلیسی- ایرانی که در زندان به سر می‌برند، ابراز نگرانی کرده است.

وی افزود؛ وزیر خارجه ایران اعلام کرده است که به یافتن راه حل در این رابطه ادامه خواهد داد.
زاغری از سه سال پیش به جرم فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی و تلاش برای براندازی نرم، بازداشت و به پنج سال زندان محکوم‌شده است. او هم‌اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت خود است.