نگرانی در مورد تاثیر بیت کوین بر محیط زیست

برخی از کسب‌وکارهای ارز دیجیتال از طریق توسعه مدل‌های جدید شروع به محاسبه انتشار کربن بیت کوین خود کرده‌اند.

شرکت های میلیارد دلاری، در سراسر جهان روی بیت کوین (BTC) سرمایه گذاری‌های بزرگی می کنند. تحلیل اخیر مدیر سرمایه گذاری اروپایی نیکل نشان داد که 20 شرکت سهامی عام با ارزش بازار بیش از 1 تریلیون دلار حدود 9.6 میلیارد دلار در بیت کوین سرمایه گذاری کرده اند همچنین سرمایه گذاران انفرادی نیز علاقه زیادی به این دارایی‌ها دارند.

سومین مطالعه سالانه انجام شده توسط گری اسکیل (Grayscale) نشان داد که تقاضا برای بیت کوین به شدت افزایش یافته است.

بر اساس این مطالعه، 55 درصد از سرمایه گذاران فعلی بیت کوین تنها در 12 ماه گذشته شروع به خرید این دارایی کردند. گزارش گری اسکیل همچنین خاطرنشان می‌کند که بازار برای علاقه‌مندان به محصولات سرمایه‌گذاری بیت‌کوین به ۵۹ درصد در سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است این عدد در سال ۲۰۲۰، ۵۵ درصد و در سال ۲۰۱۹ حدود 33 درصد است.

در حالی که ممکن است اشتیاق جهان برای بیت کوین در حال افزایش باشد، نگرانی ها در مورد تأثیر زیست محیطی آن بیش از هر زمان دیگری آشکار شده است.

 به عنوان مثال،در این بررسی گری اسکیل درمورد سرمایه‌گذاران خود دریافت که بیش از 30 درصد از سرمایه‌گذاران نگران تأثیر منفی بالقوه بیت کوین بر محیط هستند. جالب توجه است، همانطور که در گزارش نشان داده شده است، این توجه تنها در سال 2021 آشکار شده است.

مدل هایی برای محاسبه انتشار کربن بیت کوین

با توجه به افزایش ناراحتی ناشی از ردپای کربن بیت کوین، مدل های جدیدی در حال ظهور هستند که هدف آن کمک به سرمایه گذاران و کسب و کارها به طور یکسان در درک چگونگی جبران خسارت های به وجود امده است.

به عنوان مثال، مرکز بلاک چین مدرسه فرانکفورت و مدیر دارایی های دیجیتال ، مطالعه ای را در 16 نوامبر منتشر کردند که در آن رویکرد جدیدی برای جبران انتشار CO2 ناشی از شبکه بیت کوین ارائه شد. این فرمول عوامل را در دو رویکرد بیان کرده است: رویکرد مبتنی بر معامله و رویکرد مبتنی بر مالکیت.

فیلیپ سندنر، استاد مرکز بلاک چین مدرسه فرانکفورت، گفت که مدیران دارایی و سرمایه گذاران در سراسر آلمان نگران CO2 ایجادشده توسط بیت کوین هستند.

به این ترتیب، سندنر توضیح داد که می‌خواهد فرمولی ایجاد کند که مدیران دارایی، شرکت‌های ماینینگ، صرافی‌ها و افراد را قادر می‌سازد تا ردپای CO2 بیت کوین خود را محاسبه کنند:

“به طور معمول، ما بیشترین بار غرامت CO2 را به شرکت های استخراج بیت کوین اختصاص می دهیم، اما شما هنوز صادرکنندگان، شرکت ها و صرافی های ETF را دارید که می خواهند به مشتریان ثابت کنند که برای جبران ردپای CO2 خود کاری انجام می دهند.”

به گفته سندنر، هدف در ابتدای مطالعه، محاسبه مصرف انرژی جهانی بیت کوین بین 1 سپتامبر 2020 و 31 اوت 2021 بود. بر اساس این عدد، سندنر خاطرنشان کرد که نگهداری شبکه جهانی بیت کوین باعث به وجود امدن 37.97 میلیون تن CO2  شده است.

طبق این سند، یک تراکنش متوسط ​​بیت کوین حاوی 670 بایت در بلاک چین بیت کوین است که نشان دهنده 369.49 کیلوگرم کربن است.

سندنر توضیح داد:

این انتشار کربن را می توان با گواهینامه سیستم تجارت انتشارات اتحادیه اروپا جبران کرد. یک گواهی برای یک تن CO2 حدود 50 دلار است که میتوان برای جبران یک تراکنش BTC مبلغ 18 دلار را در نظر گرفت.

اکنون، اگر سرمایه‌گذار یا شرکتی یک BTC را در یک دوره یک ساله نگه داشته باشد، این نگهداری هزینه تقریباً دو تن انتشار کربن خواهد داشت. اگر با سیستم تجارت آلاینده های اتحادیه اروپا جبران شود، مبلغ جبران حدود 100 دلار خواهد بود.

بنجامین شاوب (مدیر ارشد INTAS.tech) نیز بیان کرد که شرکت‌ها می‌توانند فرمول ذکر شده برای تراکنش‌ها و مالکیت بیت کوین را برای محاسبه ردپای کربن خود که باید جبران شود، اعمال کنند. آنچه این مدل را عالی می کند این است که تمام داده های مورد نیاز در دسترس عموم است.

در حالی که پیش‌بینی آینده دشوار است، قابل توجه است که برخی از صرافی‌های بزرگ و صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) شروع به اعمال رویکردهای مشابه برای جبران ردپای کربن بیت کوین کرده‌اند.

با کـانــــال تلگــــــرام ارزدیجیتــال سیگنـــال همــــراه ما باشید