چرا بانک ها نگران ارز دیجیتال بیت کوین (Bitcoin) هستند؟

چرا بانک ها نگران ارز دیجیتال بیت کوین (Bitcoin) هستند؟
خلاصه اخبار

بانک‌های بزرگ همواره در خصوص رمزارزها به ویژه بیت‌کوین، شک و تردید داشته‌اند و این عدم اطمینان همزمان با رشد محبوبیت بیت‌کوین افزایش یافته ‌است.

به زبان ساده، بانک‌ها می‌خواهند پیش از نفوذ بیت‌کوین به نظام بانکی آن را از بین ببرند. پیش از فراگیر شدن بیت‌کوین و سایر رمزارزها در بازار، سارقان و قاچاقچیان مواد مخدر معاملات خود را در دارک وب (Dark Web) با استفاده از این رمزارزها انجام می‌دادند؛ هرچند دیگر چنین نیست. پس از معرفی بیت‌کوین، سایر رمزارزها و همچنین فناوری بلاک‌چین و عرضه اولیه سکه (ICO)، حالا دیگر رمزارزها یک تهدید جدی برای بانک‌های سنتی به شمار می‎‌روند و به شدت موجب نگرانی آن‌ها می‌شوند.

یک منبع ناشناس معتقد است:

افزایش سریع ارزش بیت‌کوین به همراه استقبال عموم مردم از این رمزارز باعث نگرانی و واکنش شدید بانک‌ها و قانون‌گذاران شده است و این یعنی بیت‌کوین یک تهدید غیرقابل‌کنترل برای نظام بانکی است.

چرا بیت کوین بانک ها را هدف قرار داده است؟

بیت‌کوین و سایر رمزارزها، سیستم ارزی فعلی که ذاتاً به بانک‌ها و به ویژه بانک‌های مرکزی و دولتی پیوند خورده را به چالش می‌کشند. این چالش منجر به تلاش فراوان بانک‌ها برای پیشی گرفتن از رمزارزها شد، اما واضح است که رمزارزها نیز در این مبازه عقب نخواهند نشست. بسیاری از کشورها از جمله چین، روسیه، زاپن و ایالات متحده راه‌های مختلفی را امتحان کردند تا این ایده ارزی که باعث غیرمتمرکز شدن ارز می‌شود را کنترل کنند و به این ترتیب سازمان‌های‌ سنتی متمرکز و قدرتمند همچون بانک‌ها، دولت و قانون‌گذاران میلیاردها دلار صرف یافتن راهی برای استفاده و کنترل این فناوری‌های مورداعتماد مردم کرده‌اند.

نگرانی بانک ها در رابطه با ارزهای دیجیتال

بانک‌ها نسبت به واکنشی که بایستی به رمزارزها و بیت‌کوین نشان دهند، مطمئن نیستند. سالهاست که بانک‌ها از جانب هیچ رقیبی به چالش کشیده نشده‌اند و به همین دلیل نظارت بر بیت‌کوین و فناوری بلاک‌چین برای آنها بسیار دشوار است.

هر چه مردم بیشتری به استفاده از بیت‌کوین روی آورند، کنترل آن بیش از پیش از دست بانک‌ها خارج می‌شود. هرچند برخی از مؤسسات کوچک تمام تلاش خود را برای هماهنگ‌سازی با این تغییرات انجام می‌دهند، اما بانک‌های بزرگ از هماهنگ‌سازی خود با این تغییرات سر باز می‌زنند. زیرا از پیامدهای ناشی از آن هراس دارند.

گرچه تحقق این موضوع یعنی نابودی نظام بانکی به خاطر حضور رمزارزها در بازار، فرایندی زمان‌بر است؛ اما به هر روی این فرایند مدتی است که آغاز شده است. علی‎‌رغم تلاش فراوان بانک‌ها برای جلوگیری از پیشروی بیت‌کوین، شاهد رواج بیشتر آن هستیم. بنابراین علت نگرانی بانک‌ها کاملا واضح است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.