نگاهی به قیمت گذاری فولاد در بورس | 25 دی 99

نگاهی به قیمت گذاری فولاد در بورس | 25 دی 99
خلاصه اخبار

وزیر صنعت، معدن و تجارت قیمت پایه شمش فولادی در بورس کالا را بر اساس ۷۰ درصد قیمت CIS اعلام و بر ضرورت اجرای کامل شیوه‌نامه عرضه محصولات فولادی در بورس کالا تاکید کرد. این در حالی است که قیمت گذاری قبلی بر مبنای 80 درصد قیمت جهانی CIS در آخرین هفته ماه میلادی قبل از ماه […]

وزیر صنعت، معدن و تجارت قیمت پایه شمش فولادی در بورس کالا را بر اساس ۷۰ درصد قیمت CIS اعلام و بر ضرورت اجرای کامل شیوه‌نامه عرضه محصولات فولادی در بورس کالا تاکید کرد.

این در حالی است که قیمت گذاری قبلی بر مبنای 80 درصد قیمت جهانی CIS در آخرین هفته ماه میلادی قبل از ماه عرضه محصول در بورس کالا در نشریه متال بولتن تعیین شده بود.

قبل از این قیمت گذاری قیمت ها بر مبنای 95 درصد فوب خلیج فارس تعیین می شد. به عبارتی تاکنون دوبار این نوع قیمت گذاری تغییر یافته است.

در این بررسی به تاثیرگذاری این نحوه قیمت گذاری می پردازیم.

 قیمت گذاری بر مبنای فوب خلیج فارسقیمت گذاری بر مبنای 80 درصد CISقیمت گذاری بر مبنای 70 درصد CISقیمت مورد معامله در بورس کالا
شمش صادراتی فوب خلیج فارس575$
شمش صادراتی CIS604$483$422$
ورق گرم فولاد  CIS760$608$532$678$
ورق سرد فولاد835$668$584$693$

 توضیحات: قیمت کالا ها از نشریه متال بولتن در تاریخ 19 دی ماه 1399 جمع آوری شده است.

همانطور که می دانیم نحوه قیمت گذاری مناسب یک کالا بر میزان عرضه و تقاضای یک کالا تاثیر بسزایی دارد. بر مبنای قیمت گذاری 95 درصدی فوب خلیج فارس، قیمت ورق گرم فولادی در بورس کالا 722 دلار مورد داد ستد قرار می گیرد. افزایش یا کاهش قیمت جهانی این محصول بر افزایش یا کاهش قیمت در بورس کالا به طور مستقیم تاثیر گذار است. قیمت گذاری جدید بر مبنای 80 یا 70 درصدی قیمت CIS ماه گذشته گاهی سبب کاهش عرضه یا افزایش عرضه می شود.

به نوعی این قیمت گذاری فرصت اربیتراژی را ایجاد می کند که افراد کالا را از بورس کالا خریداری و در بازار دیگر بر مبنای قیمت  بازار بفروش برسانند و برعکس. به عبارت دیگر این نوع قیمت گذاری در دورانی تقاضای بیش از حد یا عدم تقاضا را به وجود می آورد.

همچنین قیمت گذاری با تخفیف 70 الی 80 درصدی این فرصت اربیتراژ را برای افراد ایجاد می کندکه کالا را از بازاری با قیمت ارزان تر خریداری کنند و در بازار با قیمت بالاتر به فروش برسانند.

حال فرض کنیم این کالا  70 درصد قیمت جهانی عرضه شود. آیا محصولات تولیدی از این محصول یا زنجیرهای بعدی، قیمت را پایین تر از قیمت جهانی عرضه می نمایند؟

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات آموزش بورس به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.