نگاهی به ظرفیت های شرکت سیمان ارومیه (ساروم)

نگاهی به ظرفیت های شرکت سیمان ارومیه (ساروم)
خلاصه اخبار

صنعت سیمان با توجه به رکود موجود در ساخت و ساز با مازارد عرضه روبروست و این مسئله موجب بروز مشکلات جدی برای شرکت های تولید سیمان شده است.

شرکت سیمان ارومیه در حال حاضر ظرفیت تولید 8/1 میلیون تن کلینکر و 9/1 میلیون تن سیمان را در سال دارد. به طور کلی صنعت سیمان با توجه به رکود موجود در ساخت و ساز با مازارد عرضه روبروست و این مسئله موجب بروز مشکلات جدی برای شرکت های تولید سیمان شده است.

در این بین شرکت های که توانسته اند هزینه های خود را کنترل کنند و بازارهای جدیدی را در اختیار بگیرند امکان بقا و رشد را داشته اند. در این بین سیمان ارومیه در سال های قبل بازار اقلیم کردستان عراق را هدف قرار داده بود. اما با احداث واحد های تولید سیمان در این اقلیم و وضع تعرفه وارداتی سنگین، امکان رقابلت بسیار دشوار گردید. از همین رو این شرکت سعی در ایجاد بازارهای صادراتی جدید نمود که کشورهای ارمنستان و گرجستان از این جمله اند.

این شرکت طی سال 97 موفق به فروش 3/1 میلیون تن سیمان گردید که 240 هزار تن از آن به کشورهای همجوار صادر گردید. پیش بینی شرکت برای سال 98 نیز همین مقدار می باشد.

طی گزارش 12 ماهه، سیمان ارومیه 658 ریال سود ساخته است که 40 درصد نسبت به سال 96 بیشتر بوده است. شرکت در سه ماهه ابتدایی سال 98، 520 میلیارد ریال فروش به ثبت رسانده است که 13 درصد نسبت به دوره مشابه قبل بیشتر است. نکته قابل توجه در این گزارش افزایش حاشیه سود عملیاتی از 30% در بهار 97 به 40% در این دوره می باشد.

عمده این موضوع ناشی از افزایش نرخ فروش محصولات داخلی شرکت می باشد. در نهایت شرکت در بهار 98 سود 274 ریالی را به ازای هر سهم گزارش کرده است. این شرکت در سه ماه بهار 520 میلیارد ریال فروش به ثبت رسانده است که این مقدار در تیرماه با پیشرفت خوب 240 میلیارد ریال بوده است. بر همین اساس پیش بینی می شود شرکت در کل سال 98 موفق به فروش 2200 میلیارد ریالی برسد. بر همین اساس می توان سود 1100 ریالی را به ازای هر سهم برای ساروم محاسبه نمود. لذا با توجه به قیمت 450 تومانی سهم، می توان آن را به عنوان یکی از شرکت های سرمایه گذاری در میان مدت به شمار آورد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها