نگاهی به صنعت فرآورده‌های نفتی در روزی که گذشت/ اتحاد سرخ پالایشی‌ها

نگاهی به صنعت فرآورده‌های نفتی در روزی که گذشت/ اتحاد سرخ پالایشی‌ها

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

برای آگاهی از آخرین اخبار بورس اوراق بهادار تهران اینجا کلیک کنید

اقتصاد آنلاین سهیل بانی؛ در نهمین روز از اسفند ماه 99، شاخص صنعت فرآورده‌های نفتی، 62هزار و 720واحد، معادل 1.2درصد افت کرد و عدد سه میلیون و 652هزار واحد را رقم زد. با جابجایی حدود 170میلیون برگه سهم نمادهای پالایشی، مجموع ارزش معاملات نمادهای این صنعت به بیش از 250میلیارد تومان رسید. همچنین گروه فرآورده‌های نفتی، با خروج 174میلیارد تومانی پول حقیقی، از این حیث صدرنشین شد.

نیم‌نگاهی به بزرگان پالایشی

در اولین روز هفته، پرچمداران پالایشی یعنی «شپنا»، «شبندر»، «شتران» و «شبریز»، همگی سرخ‌پوش بودند و کام سهامدارنشان را تلخ کردند.

سهام شرکت پالایش نفت اصفهان، در طول معاملات با صف فروش معامله شد و حجم این صف به بیش از 110میلیون برگه سهم رسید. شپنا در نهایت با دو درصد افت، قیمت 11,920ریال را برای قیمت پایانی و آخرین معامله رقم زد. حجم معاملات شپنا به 68میلیون برگه سهم و ارزش معاملات این نماد به 81میلیارد تومان رسید. همچنین شپن خروج 74میلیارد تومانی پول حقیقی را شاهد بود.

پالایش نفت بندرعباس نیز معاملات خود را با صف فروش 20میلیونی آغاز کرد و با وجود اینکه این صف یک بار در اواسط زمان معاملات این صف برچیده شد، اما بار دیگر سهامداران شبندر صف فروش تشکیل دادند تا این نماد با افت دو درصدی، قیمت آخرین معامله 23,900ریالی را رقم بزند. لازم به ذکر است قیمت پایانی شبندر با 1.9درصد افت، به 23,930ریال رسید. همچنین با معاملاتی به ارزش85میلیارد تومان، حجم معاملات شبندر به 35میلیون برگه سهم رسید و این نماد شاهد تغییر مالکیت 47میلیارد تومانی حقیقی به حقوقی بود.

روند معاملات پالایش نفت تهران نیز مشابه شبندر بود و این نماد با صف فروش 50میلیون برگه سهمی، افت دو درصدی را رقم زد و عدد 8,700ریال را برای قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله رقم زد. با جابجایی 47میلیون برگه سهم، ارزش معاملات شتران به 41میلیارد تومان رسید. همچنین تغییر مالکیت شتران، معادل 32میلیارد تومان به نفع حقوقی‌ها رقم خورد.

پالایش نفت تبریز هم معاملاتش را با صف فروش آغاز و پس از نوسانات زیاد، با صف فروش به پایان رساند. قیمت آخرین معامله شبریز به 27,180ریال رسید که نشان از افت دو درصدی آن دارد. همچنین شبریز با 1.7درصد افت، معاملات روز آینده خود را با قیمت 27,270ریال آغاز خواهد کرد.

از پالایش یکم چه خبر؟

صندوق قابل معامله پالایشی یکم که متشکل از این پرچمداران پالایشی است، در معاملات خود افت سه درصدی را تجربه کرد و قیمت هر واحد آن به 81,990ریال رسید. لازم به ذکر است صندوق پالایش در دقایقی از زمان معاملات، وارد محدوده مثبت شد که البته این صعود پایدار نماند. همچنین 65میلیون واحد از این صندوق معامله شد و ارزش معاملات این نماد به 533میلیارد تومان رسید. به این ترتیب سهامدارانی که در پذیره‌نویسی این صندوق شرکت کرده بودند، اکنون با زیان 24درصدی مواجه شده‌اند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.