نگاهی به بازار سهام

نگاهی به بازار سهام
خلاصه اخبار

در ماهی که گذشت، روند بورس و فرابورس صعودی بوده و در هفته آخر ماه وارد فاز اصلاحی شده و مجددا رشد را از سر گرفته است.

روند شاخص کل بورس و فرابورس

نگاهی به بازار سهام

در ماهی که گذشت همانطور که در نمودار فوق مشاهده می‌‌شود روند بورس و فرابورس صعودی بوده و در هفته آخر ماه وارد فاز اصلاحی شده و مجددا رشد را از سر گرفته است. جریان نقدی آزاد شده از سایر بازارها مانند بازار طلا و ارز  به علت رکود و چشم انداز ضعیفی که این بازارها دارند باعث شده  بازار سرمایه بتواند روند صعودی و مثبت داشته باشد. . نقدینگی مذکور که تا پیش از این در سهم های غیربنیادی در جریان بود به مرور  به سمت سهم های بنیادی حرکت کرده است.  این بدین معنی است که رفتار سرمایه گذاران تا حدودی عقلایی و قابل پیش بینی شده است .جلسات متعددی نیز در سطح کلان برای تشویق مردم به سرمایه گذاری در بازار سرمایه تشکیل شده است که می‌تواند برای آینده این بازار و دوام رشد آن موثر باشد. همچنین از عوامل دیگر رشد بورس و فرابورس گزارش های خوب فعالیت ماهانه مربوط به ماه گذشته را می‌توان ذکر کرد.

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌شود خالص حجم نقدینگی ورودی به بورس توسط اشخاص حقیقی در شهریورماه 2‌,143 میلیارد تومان می‌‌باشد و همین نقدینگی موتور رشد بازار در ماه گذشته بوده است.

نگاهی به بازار سهام

شاخص ده صنعت پربازده

نگاهی به بازار سهام

در شهریورماه شاخص انتشار و چاپ با کسب بازدهی بالای 46 درصد و صنعت سایر مالی با بازدهی بالای 28 درصد توانستد به ترتیب در صدر پربازده ترین صنایع بورس بایستند.

گروه فنی و مهندسی با بازدهی بالای 27 درصد در جایگاه سوم ، گروه مواد دارویی با بازدهی بالای 25 درصد جایگاه چهارم و گروه وسایل ارتباطاتی و گروه کاشی و سرامیک با بازدهی بالای 23 درصد جایگاه پنجم و ششم صنایع پر بازده بورس ششمین ماه سال را به خود اختصاص دادند.

همچنین صنعت سیمان، صنعت غذایی به جز قند ، صنعت دستگاه های برقی و صنعت فلزات اساسی به ترتیب جایگاه هفتم تا دهم را در میان صنایع پربازده بورس کسب کرده‌اند.

بررسی وضعیت نوسانات P/E و P/S بازار

نگاهی به بازار سهام

نمودار فوق نسبت P/E و P/S  به روش TTM را نشان می‌دهد. تاریخ شروع نمودار از ابتدای سال 81 تا انتهای شهریورماه 98 است. به طور کلی P/S نوساناتی بین 0.6 تا 3.01 و P/E   نوساناتی بین 3.4 تا 14.3 داشته است.

از ابتدای سال 1395 هرگاه نمودار P/E در حوالی عدد 6 قرار می‌گیرد بازار واکنش های خوب برگشتی را شاهد است. این روزها نیز شاهد قرار گرفتن این نمودار در محدوده عدد 6 هستیم و می توان انتظار رشد بازار را داشت. با این حال نگاهی به نمودار  P/Sما را با تناقض روبرو می‌کند. نسبت P/S بازار در حدود عدد 1.9 است که بالاتر از میانگین تاریخی است و با وضعیت نمودار P/E همخوانی ندارد. چرا که هرگاه نسبت قیمت به فروش (P/S) به عدد 2 نزدیک شده است، شاهد کاهش قیمت ها در بازار بوده‌ایم. دلایل مختلفی برای این تناقض می‌توان برشمرد:

متورم شدن سود شرکتهای بزرگ در اثر شناسایی سودهای غیرعملیاتی نظیر سود تسعیر ارز

لحاظ شدن فروش های تابستان 97 در محاسبه P/S که با دلار ارزان صورت گرفته است

این تناقض یا با کاهش نسبت P/S و یا با افزایش P/E شرکتها در ماه های آتی حل خواهد شد. انتظار غالب آن است که با جایگزین شدن فروش های تابستان 98 به جای تابستان 97 در فرمول محاسبه P/S شاهد افزایش مبلغ فروش و کاهش این نسبت باشیم.

در این خصوص انتظار می‌رود در مهر ماه با انتشار گزارش های 6 ماهه نسبت های مذکور به اعداد واقعی خود نزدیک شده باشند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.