نفت ۴۰ دلاری صنعت نفت آمریکا را زمین‌گیر می‌کند

نفت ۴۰ دلاری صنعت نفت آمریکا را زمین‌گیر می‌کند
خلاصه اخبار

قیمت ۶۰ دلار در هر بشکه برای صنعت نفت آمریکا مناسب است و اگر قیمت نفت به ۴۰ دلار برسد، آن وقت یک رکود اقتصادی طولانی مدت در این صنعت ایجاد می شود . به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، اگر قیمت نفت برای مدت طولانی زیر 50 دلار بماند، ایالتهای هاستون و تگزاس […]

قیمت ۶۰ دلار در هر بشکه برای صنعت نفت آمریکا مناسب است و اگر قیمت نفت به ۴۰ دلار برسد، آن وقت یک رکود اقتصادی طولانی مدت در این صنعت ایجاد می شود .

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، اگر قیمت نفت برای مدت طولانی زیر 50 دلار بماند، ایالتهای هاستون و تگزاس هزاران شغل را از دست میدهند و بازیابی صنعتی انرژی که چند ماه پیش شتاب گرفته بود، متوقف می شود .
بخش نفت در اوایل اکتبر با افزایش عرضه نفت خام و ترس از عرضه بیش از نیاز بازار که باعث شد قیمت نفت 40 درصد از اوج 76 دلار خود کاهش یابد و به 40 دلار برسد، روندی رو به سقوط دارد. قیمت نفت آمریکا در روز پنجشنبه به بشکه ای 45.88 دلار رسید که پایین‌ترین حد از جولای 2017 است . قیمت 60 دلار در هر بشکه برای صنعت نفت آمریکا مناسب است و سود کافی در اختیار شرکت ها قرار می دهد. در نفت بشکه ای 50 دلار رشد ثابت می‌ماند و زیر 50 دلار شرکت‌ها مجبور به کاهش هزینه‌ها و کم کردن تعداد نیروها می‌شوند. اگر قیمت نفت به زیر 40 دلار برسد آن وقت یک رکود اقتصادی طولانی مدت در این صنعت ایجاد میشود .
بیل گریمر، اقتصاددان دانشگاه هاستون گفت:« 40 دلار واقعاً به اقتصاد ضربه می‌زند. کاهش سریع قیمت نفت شگفت انگیز است» .
وی ادامه داد:« اگر قیمت نفت خام پس از 18 ماه زیر 50 دلار بماند، آن وقت منطقه هاستون 10 هزار تا 20 هزار شغل مرتبط با انرژی را از دست میدهد. البته این مقدار هنوز هم نسبت به 75 هزار تا 90 هزار شغلی که طی 2014 تا 2017 از دست رفت، رقم چندانی نیست. قیمت نفت در آن دوره از بیش از 100 دلار در هر بشکه به کمتر از 26 دلار رسیده بود .
از زمانی که شرکت های نفتی کارآمدتر شدند و یاد گرفتند چطور با کاهش هزینه‌ها و استخدام کارگران کمتر سود ببرند، کمتر از یک سوم آن مشاغل بازگشتند .
قیمت نفت الان هم تاثیراتی داشته است: شرکت نفتی مستقل هاستون، کونوکو فیلیپس اعلام کرده که هزینه‌هایش را در 2019 ثابت نگه می‌دارد. تولید کنندگان میدان نفتی پرمین وست تگزاس هم اعلام کردند تعداد حفاری های خود را کاهش داده اند .
قیمت نفت در اوایل اکتبر در حال افزایش بود چون انتظار می‌رفت عرضه جهانی نفت با کاهش تولید کشور بحران زده ونزوئلا و همچنین ایران به خاطر تحریم‌های آمریکا، دچار مشکل شود.ولی واشنگتن به برخی از بزرگترین مشتریان انرژی ایران مثل چین و هند معافیت داد و مقدار زیادی از نفت ایران را در بازار نگه داشت .
در همین حین تولید کننده بزرگ دنیا عربستان، روسیه و آمریکا هم مقادیر بالایی نفت تولید کردند، هر کدام بیش از 11 میلیون بشکه در روز. تنها طی یک سال، تولید نفت آمریکا از 10 میلیون به 11.6 میلیون بشکه در روز رسید .
اوایل دسامبر روسیه، اوپک و سایر متحدان توافق کردند 1.2 میلیون بشکه در روز از تولید نفت را در 6 ماه اول 2019 کاهش دهند. این توافق جلوی تولید نفت را گرفت ولی مانع از سقوط قیمت آن به زیر 50 دلار در هر بشکه نشد. نگرانی از رکود اقتصاد جهانی که تقاضا را کاهش میدهد هم بر قیمت نفت فشار می آورد .
هنوز برخی ناظران عقیده دارند تاجران تاثیر توافق اوپک را دست کم گرفته اند. آنها انتظار دارند قیمت نفت در اوایل سال آینده میلادی به بیش از 50 دلار در هر بشکه بازگردد .
پاتریک جانکووسکی، اقتصاددان ارشد گفت:« بازارها بیخود واکنش نشان داده اند».
وی ادامه داد:« نفت بالای 50 دلار اصلا جای نگرانی ندارد.40 دلار کمی مرا نگران می کند. ولی سقوط قیمت به زیر 40 دلار نگرانی زیادی به وجود می آورد» .