نشست فوق‌العاده دولت هند در زمینه واردات نفت و گاز از ایران

نشست فوق‌العاده دولت هند در زمینه واردات نفت و گاز از ایران
خلاصه اخبار

آمیت شاه وزیر کشور، اس جیشانکار وزیر امور خارجه و دارمندرا پرادان وزیر نفت هند در یک جلسه فوق‌العاده با موضوع تصمیم‌گیری برای واردات نفت و گاز هند از ایران و کشورهای دیگر جهان شرکت کردند.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، نشریه «استیتس من» نوشت: مقامات آگاه دولتی هند اعلام کردند که این نشست برای تصمیم‌گیری درخصوص واردات نفت از ایران و کشور‌های دیگر و همچنین سرمایه‌گذاری در ذخایر نفتی هند انجام شده است.
در این اجلاس همچنین روسای دو شرکت «نفت هند» و «بی‌پی‌سی‌ال» حضور داشتند. این اجلاس در میان نگرانی هند درباره تامین نفت مورد نیاز خود پس از وضع تحریم‌های آمریکا علیه ایران برگزار می‌شود. ماه گذشته محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به هند سفر کرد تا درباره مسائل مختلف از جمله واردات نفت با دهلی نو گفت‌وگو کند. سوشما سواراج، وزیر امور خارجه هند به همتای ایرانی خود اعلام کرد که هند با توجه به منافع اقتصادی و امنیت انرژی خود درخصوص واردات نفت از ایران تصمیم خواهد گرفت. با این حال مقامات هندی در هفته گذشته اعلام کردند که دولت جدید هند به دنبال برگزاری هر چه زودتر مذاکرات با ایران برای احیای واردات نفت از این کشور و همچنین پرداخت بهای نفت ایران با استفاده از ارز روپیه برای عبور از تحریم‌های آمریکا است. در ماه نوامبر (آبان) بود که آمریکا پس از بررسی وضعیت موجود بعد از اعمال آن تحریم‌های اقتصادی، به هشت کشور از جمله کره‌جنوبی، چین، هند، یونان، ایتالیا، تایوان، ژاپن و ترکیه به مدت ۶ ماه برای خرید نفت از ایران معافیت داد تا با سهمیه‌ای محدود از ایران نفت بخرند.

بر اساس این معافیت‌ها هند می‌توانست در دوره نوامبر تا آوریل روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام از ایران خریداری کند؛ اما به دلیل نبود کشتی در نتیجه خودداری شرکت‌های کشتیرانی بین‌المللی از حمل محموله‌های نفتی ایران، این واردات به‌صورت مستمر دنبال نشد. دو ماه پیش آمریکا از خریداران نفت ایران که اکثرا در آسیا حضور دارند درخواست کرد تا واردات نفت خود از تهران را متوقف کنند. از زمان دریافت معافیت‌ها برای ادامه واردات نفت از ایران، شرکت‌های نفتی هند از جمله نفت هند، بهارات پترولیوم، هندوستان پترولیوم و پالایشگاه منگلور نفت ایران را خریداری کرده‌اند. واردات کل نفت هند از ایران در دوره ژانویه تا آوریل سال جاری (۲۰۱۹) با ۴۵ درصد کاهش در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به ۳۰۴ هزار و ۵۰۰ بشکه نفت خام در روز رسید. این واردات در سال قبل ۵۵۲ هزار بشکه نفت خام در روز بوده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها