نزول دوباره فلزات گرانبها/ فشار بازده اوراق قرضه بر بازار طلا و نقره

نزول دوباره فلزات گرانبها/ فشار بازده اوراق قرضه بر بازار طلا و نقره

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصادآنلاین – اکرم شعبانی؛ افزایش بازده اوراق قرضه که به بالاترین سطح 12 ماه گذشته رسیده و نیز افزایش شاخص دلار آمریکا از جمله عوامل تاثیرگذار بر کاهش قیمت‌ها در بازار فلزات گرانبها بوده‌اند. معامله‌گران آتی کوتاه مدت و مبتنی بر نمودار نیز به دلیل وخیم‌تر شدن وضعیت فنی کوتاه مدت، صف فروش شکل داده‌اند. بر این اساس معاملات آتی طلای آوریل با 17.20 دلار کاهش به قیمت 1716.50 دلار در هر اونس و نقره آتی می با 0.509 دلار کاهش به قیمت 26.375 دلار در هر اونس معامله شد. 

معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بیش از هر چیز بازار اوراق قرضه و بازده آن را مورد رصد قرار می‌دهند که اخیرا روند افزایشی قابل توجهی در پیش گرفته و باعث شده بازارهای سهام متزلزل شوند. بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه داری آمریکا اکنون در محدوده 1.486 درصدی معامله می‌شود. بسیاری از ناظران باسابقه بازار معتقدند که افزایش بازده اوراق قرضه در ماه‌های آینده همچنان ادامه خواهد یافت.

افزایش چشمگیر قیمت بیت‌کوین هم که به بیش از 50 هزار دلار رسید از دیگر عواملی است که تمایل سرمایه‌گذاران را به ورود به بازار طلا و نقره کاهش می‌دهد.

بازارهای جهانی سهام روز گذشته بیشتر روند صعودی داشتند. با این وجود هر سه شاخص اصلی در ایالات متحده با سقوط سهام شرکت‌های فناوری به شدت نزول کردند. تحلیل‌گران معتقدند برخی تحرکات بازار ناشی از اجرایی شدن بسیار قریب الوقوع بسته محرک 1.9 تریلیون دلاری بایدن برای کمک به آسیب دیدگان از همه گیری کروناست. برخی تحلیل‌گران بازار معتقدند اجرایی شدن بسته 1.9 تریلیونی بدون تردید تاثیر مثبت بر بازارها بر جای خواهد گذاشت. 

در بازارهای مهم خارجی روز گذشته قیمت آتی نفت خام نیمکس افزایش یافت و در حدود 62 دلار در هر بشکه معامله شد. برگزاری جلسه سران اوپک که امروز انجام می‌شود، بدون تردید بر قیمت‌های نفت خام پس از این تاثیرگذار خواهد بود.

نزول دوباره فلزات گرانبها/ فشار بازده اوراق قرضه بر بازار طلا و نقره

(نمودار روند حرکت 24 ساعته قیمت طلا)

از دیدگاه فنی، معاملات آتی طلای آوریل روز گذشته در پایین‌ترین سطح 9 ماه گذشته قرار گرفت. روند نزولی معاملات طلا همچنان از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است. نمودارهای روزانه بیانگر یک روند نزولی دو ماهه هستند. هدف بعدی صعودی قیمت طلا دستیابی به سطح 1757.40 دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها رسیدن به زیر سطح پشتیبانی 1650 دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست طلا 1725 دلار و سطح مقاومت دوم دستیابی به بالاترین قیمت معاملاتی روز گذشته یعنی 1739.10 دلار در هر اونس است. سطح پشتیبانی نخست طلا بر روی کمترین قیمت معاملاتی روز گذشته یعنی 1699.40 دلار در هر اونس و سطح پشتیبانی دوم بر روی 1680 دلار در هر اونس مشاهده شده است.

نزول دوباره فلزات گرانبها/ فشار بازده اوراق قرضه بر بازار طلا و نقره

(نمودار روند حرکت 24 ساعته قیمت نقره)

روند صعودی معاملات آتی نقرهمی به دلیل نفی روند صعودی قیمت‌ها در نمودار روزانه پنج هفته‌ای مزیت فنی کلی کوتاه مدت خود را از دست داده است. هدف بعدی صعودی قیمت نقره دستیابی به سطح مقاومت فنی 28.47 دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها رسیدن به زیر سطح پشتیبانی قطعی 25 دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست نقره در بالاترین سطح قیمت معاملات روز گذشته یعنی 29.915 دلار در هر اونس و سطح مقاومت دوم در بالاترین قیمت هفته یعنی 27.175 دلار در هر اونس مشاهده شده است. این در حالی است که سطح پشتیبانی نخست نقره 26 دلار در هر اونس و سطح پشتیبانی دوم بر روی 25.82 دلار در هر اونس قرار گرفته است. 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای طلا و سکه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.