نرخ سنایی ارز کاهش می‌یابد

نرخ سنایی ارز کاهش می‌یابد
خلاصه اخبار

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: حجم زیادی تقاضا در بازار نیمایی در ماه‌های اخیر ایجاد شد که با افزایش عرضه ارز تقاضا تعدیل می‌شود و طبق پیش‌بینی‌ها این اقدام منجر به کاهش نرخ ارز بازار سنا می‌شود.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت‌نیوز، محمدرضا پورابراهیمی داورانی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، با اشاره به تشکیل بازار متشکل ارزی در هفته جاری، حمایت کمیسیون متبوعش از ایجاد این بازار را اعلام کرد و گفت: با توجه به مشکلات و مسائلی که با چند نرخی شدن ارز در کشور ایجاد شده است، مکانیزم عرضه و تقاضا را در این بخش با چالش جدی مواجه کرده و این موضوع به یک فضای رانت جویی در اقتصاد ایران تبدیل شده است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه که از ماه‌های قبل لزوم اصلاح ساختار نرخ ارز ضروری به نظر می‌رسید، افزود: در زمان بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ پیشنهاد کمیسیون اقتصادی این بود که بانک مرکزی مکلف شود تا ظرف مدت زمانی ۳ ماهه بازار متشکل ارزی را ایجاد کند، اما به دلایلی در صحن علنی برخی افراد با این پیشنهاد موافقت نکردند و نماینده دولت بدون اطلاع از اقداماتی که بانک مرکزی و وزارت اقتصاد پیگیری می‌کند با این پیشنهاد کمیسیون اقتصادی مخالفت کردند.


حجم زیادی ارز طی روزهای آینده و با تشکیل بازار متشکل به چرخه اقتصادی باز می‌گردد


وی ادامه داد: هفته‌های پایانی سال ۹۷ بانک مرکزی درباره مصوبه شوای پول و اعتبار درباره لزوم تشکیل بازار متشکل ارزی اقداماتی انجام داد و روز گذشته وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد در هفته جاری این بازار تشکیل می‌شود.
پورابراهیمی با بیان اینکه حجم زیادی ارز طی روزهای آینده و با تشکیل بازار متشکل به چرخه اقتصادی باز می‌گردد، تاکید کرد: تشکیل این بازار انگیزه تمام کسانی که به دلایل مختلف در طی ماه‌های اخیر ارز ناشی از صادرات غیرنفتی را به اقتصاد بازنگرداندند و به شکلی نتوانستند تسویه ارزی انجام دهند برای بازگشت آن به اقتصاد و بازار افزایش می‌دهد.


عرضه منابع ناشی از صادرات غیرنفتی به بازار افزایش می‌یابد


وی افزود: اصلی‌ترین موضوعی که سبب شده بود که فعالان اقتصادی ارز خود را تعیین تکلیف نکنند و مشکلاتی در حوزه تعیین تکلیف تعهدات ارزی ایجاد شود، عدم وجود تعیین نرخ در بازار ارزی است.
این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه با آغاز به کار بازار متشکل ارزی، عرضه منابع ناشی از صادرات غیرنفتی به بازار افزایش می‌یابد، ادامه داد: براین اساس با تشکیل این بازار مکانیزم تعادلی بهتری در حوزه عرضه و تقاضای ارز شکل می گیرد.


وضعیت تعادل بخشی در نرخ دلار با تشکیل بازار متشکل ارزی امکان پذیر است


وی با اشاره به اینکه تقاضاها در حوزه بازار ارز طی ماه‌های گذشته به سمت بازار نیما سوق داده شد، تصریح کرد: حجم زیادی تقاضا در بازار نیمایی در ماه‌های اخیر به دلیل مابه التفاوت نرخ ارز ایجاد شد که در حال حاضر با افزایش عرضه ارز تقاضا تعدیل می‌شود و پیش‌بینی‌ها مبنی بر این است که این اقدام منجر به کاهش نرخ ارز بازار سنا می‌شود و با رویکرد تعادلی بهتری وضعیت نرخ ارز در اقتصاد کشور تعیین می‌شود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به گزارشی که از وضعیت تراز بازرگانی در سال ۹۷ ارائه شده وضعیت تعادل بخشی در قیمت دلار با تشکیل بازار متشکل ارزی امکان پذیر است، بنابراین کمیسیون از اقدام بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در تشکیل بازار متشکل ارزی حمایت می کند.

منبع: tejaratnews.com

برچسب‌ها