نرخ تورم ١٣.٢ درصد افزایش یافت/ تورم خردادماه؛ ٥٢.٥ درصد

نرخ تورم ١٣.٢ درصد افزایش یافت/ تورم خردادماه؛ ٥٢.٥ درصد
خلاصه اخبار

براساس گزارش مرکز آمار کشور؛ نرخ تورم نقطه‌ای خرداد ماه ١٣,٢ واحد درصد افزایش یافت.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین

نرخ تورم نقطه‌ای در خرداد ماه 1401 به عدد 52,5 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طورر میانگین 52.5 درصد بیشتر از خرداد 1400(آخرین فصل کاری دولت روحانی) برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

افزایش نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور

به گزارش آفتاب‌نیوز به نقل از مرکز آمار؛ منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم نقطه‌ای در خرداد ماه 1401 به عدد 52,5 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 52.5 درصد بیشتر از خرداد 1400(آخرین فصل کاری دولت روحانی) برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم نقطه‌ای خردادماه 1401 در مقایسه با ماه قبل 13,2 واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنیها و دخانیات» با افزایش 32,2 واحد درصدی به 81.6 درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش 2.8 واحد درصدی به 36.8 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری 51,4 درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل 12,2 واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 58,2 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 18,1 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. نرخ تورم ماهانه خرداد 1401 به 12,2 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 8.7 واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب 25.4 درصد و 4.4 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 11,5 درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل 7.8 واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 15.8 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 13.0 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. نرخ تورم سالانه خرداد ماه 1401 برای خانوارهای کشور به 39,4 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0,7 واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 38,9 درصد و 41.8 درصد می‌باشد که برای خانوارهای شهری 0,6 واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی 1.0 واحد درصد افزایش داشته است.

toranj-EX

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیگنال ارز دیجیتال سامانه ثنا قوه قضاییه