نرخ تورم ترکیه به زیر 20 درصد کاهش یافت

نرخ تورم ترکیه به زیر 20 درصد کاهش یافت
خلاصه اخبار

نرخ تورم ترکیه در ماه آوریل به زیر ۲۰ درصد رسید، نرخ تورم ترکیه تا پایان ماه آوریل با ۲۱/ ۰ درصد کاهش در مقایسه با ماه مارس به ۵/ ۱۹ درصد رسید. پیش‌بینی می‌شود نرخ تورم ترکیه امسال به ۳/ ۱۶ درصد کاهش یابد. برات آلبایراک، وزیر دارایی ترکیه در همین رابطه گفت: نرخ تورم جدید نشان می‌دهد ترکیه با توجه به کاهش تورم محصولات غذایی به هدف خود در فصل تابستان دست یافته است. هسته سخت تورمی که نرخ تورم مواد غذایی و انرژی را به‌دلیل نوسانات آنها در نظر نمی‌گیرد به ۳/ ۱۶ درصد در ماه آوریل کاهش پیدا کرده است.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، آلبایراک افزود: پیشرفت‌های مثبت در شاخص بهای مصرف‌کننده نشان‌دهنده روند بهبود تدریجی اقتصاد ترکیه است. بنا بر اعلام مرکز آمار ترکیه، نرخ تورم نقطه به نقطه ماهانه این کشور در ماه آوریل معادل ۶۹/ ۱ درصد بوده است. بیشترین افزایش نرخ تورم ماهانه مربوط به تنباکو و نوشیدنی با افزایش ۷۷/ ۶ درصدی و بیشترین کاهش متعلق به بخش ارتباطات با تورم منفی ۳/ ۰درصدی در مقایسه با ماه قبل بوده است.طبق اعلام مرکز آمار ترکیه، از ۴۱۸ گروه محاسبه شده در شاخص تورمی، متوسط قیمت ۴۲ گروه بدون تغییر باقی مانده، متوسط بهای ۲۹۴ گروه افزایش و در ۸۲ گروه کاهش داشته است. بانک مرکزی دستیابی به تورم ۶/ ۱۴درصدی در سال‌جاری، ۲/ ۸ درصدی در سال آینده و ۴/ ۵ درصدی در سال ۲۰۲۱ را هدف‌گذاری کرده است. نرخ تورم ترکیه در ماه اکتبر سال گذشته با ثبت رقم بالای ۲۵ درصد به بالاترین سطح خود در طول یک دهه اخیر رسید. کاهش نرخ تورم ترکیه در شرایطی رخ داده است که رئیس‌جمهور این کشور عنوان کرده است که این کشور تحت‌تهاجم جنگ تجاری است.

ادعای اردوغان درخصوص حمله اقتصادی به ترکیه

رئیس‌جمهور ترکیه گفت کشورش از طریق جنگ ارزی مورد تهاجم اقتصادی قرار گرفته است. به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، رجب طیب اردوغان گفت: اقتصاد ترکیه از طریق جنگ ارزی مورد تهاجم قرار گرفته است اما دولت کنترل اوضاع را در دست دارد. وی به سرمایه‌گذاران خارجی اطمینان داد که این کشور همه حمایت‌های لازم از آنها را انجام خواهد داد. ترکیه که به کمک انفجار بخش ساخت‌و‌ساز و وام‌های ارزان قیمت خارجی، برای چند سال رشد اقتصادی بالایی را تجربه کرده بود با افزایش نرخ بهره توسط وام‌دهندگان بزرگ این کشور و بحران ارزی که از سال گذشته آغاز شده است، دچار مشکلات زیادی شد. لیر ترکیه سال گذشته به‌دنبال تنش با آمریکا بر سر بازداشت یک کشیش آمریکایی به اتهام جاسوسی و نگرانی‌ها از دخالت دولت در اقتصاد، ۳۰ درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داد و این روند امسال نیز تداوم یافته است. تازه‌ترین دور کاهش ارزش لیر پس از آن آغاز شده است که بانک مرکزی ترکیه از استقراض برای تقویت ذخایر ارزی خود استفاده کرد. از اواسط سال گذشته مشکلات مالی ترکیه تشدید شده است و این مساله در کنار بحران بدهی بالای این کشور باعث شده لیر در مسیر سراشیبی قرار گیرد.

پس از آنکه سال گذشته لیر حدود یک‌سوم ارزش خود در برابر دلار را از دست داد، تداوم این روند در سال‌جاری باعث شد این ارز مجددا در برابر دلار ۱۰ درصد عقب‌نشینی کند. اردوغان که در جمع فعالان تجاری شهر استانبول حضور یافته بود، تقصیر وضعیت کنونی اقتصاد این کشور را به گردن نیروهای خارجی انداخت و گفت: درحالی‌که تلاش برای فروپاشی اقتصاد ما از طریق دستکاری در نرخ ارز ادامه دارد، کنترل اوضاع را در دست گرفته‌ایم.

منبع: donya-e-eqtesad.com

برچسب‌ها