نرخ بیکاری ژاپن به زیر سه درصد رسید

نرخ بیکاری ژاپن به زیر سه درصد رسید

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش تریدینگ اکونومیکس، برای نخستین بار در سه ماه اخیر نرخ بیکاری در سومین اقتصاد بزرگ جهان کاهشی شده است؛ به گونه ای که طبق اعلام وزارت ارتباطات و امور داخلی، نرخ بیکاری در ژاپنتا پایان ماه ژانویه با 0.1 درصد کاهش نسبت به ماه قبل به 2.9 درصد رسیده است. این کمترین نرخ بیکاری ثبت شده در این کشور در سه ماهه اخیر بوده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، با در نظر گرفتن فاکتورهای فصلی شمار بیکاران ژاپنی در حال حاضر حدود دو میلیون و 10 هزار نفر برآورد می شود که 70 هزار نفر کمتر از شمار بیکاران ثبت شده در مدت مشابه سال 2019 بوده است. طبق اعلام مرکز آمار ژاپن، در این ماه 110 هزار نفر از شاغلین کار قبلی خود را ترک کرده‌اند و 86 هزار نفر نیز اخراج شده‌اند. شمار کسانی که برای نخستین بار در جست و جوی کار بوده‌اند نیز با 16 هزار نفر افزایش نسبت به ماه قبل به 450 هزار نفر رسیده است.

هم‌چنین طبق اعلام این وزارتخانه ژاپنی، شمار شاغلین تا پایان این ماه با 110 هزار نفر افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به 66 میلیون و 940 هزار نفر رسیده است. طبق آمار جداگانه منتشر شده توسط وزارت بهداشت، کار و رفاه ژاپن، نرخ موجودیت شغلی به 1.05 رسیده است که نشان می دهد به ازای 100 فرد جویای شغل، 105 فرصت شغلی وجود دارد.

متوسط نرخ بیکاری ژاپن در بازه زمانی 1953 تا 2020 معادل 2.76 درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به ژوئن 2002 با 5.5 درصد و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به نوامبر 1968 با یک درصد بوده است.

کاهش نرخ بیکاری ژاپن در حالی رخ می دهد که طبق اعلام دولت ژاپن، در سه ماهه سوم امسال اقتصاد این کشور پنج درصد رشد داشته که بهترین عملکرد تاریخ معاصر اقتصاد این کشور است.