آماده باش بازارساز برای شناسایی سود؟ / نرخ ارز و سکه در کانال صعودی جدید

آماده باش بازارساز برای شناسایی سود؟ / نرخ ارز و سکه در کانال صعودی جدید
خلاصه اخبار

نرخ‌ها در بازار ارز و سکه طی روزهای اخیر مسیر صعودی را در پیش گرفته‌اند. دلار در شرایطی بار دیگر در هفته‌های اخیر مسیر صعودی قرار گرفته‌ است که برخلاف گذشته (سال‌های قبل) رفتار عجولانه از سوی بانک مرکزی برای سرکوب رشد نرخ دلار مشاهده نمی‌شود. تغییر رفتار بانک مرکزی و سیاست‌های بازارساز ارزی نسبت به گذشته کاملا مشهود است و این موضوع شاید بتواند سیگنالی متفاوت برای بازار ارز در ماه‌های آتی صادر کند.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای بورس، رفتار بانک مرکزی در دوران رئیس جدید تفاوت چشم‌گیر با گذشته نشان می‌دهد. در حالی‌که در دوره‌های پیشین در برابر رشد نرخ ارز و سکه رفتار عجولانه و سراسیمه را شاهد بودیم، طی ماه‌های اخیر رفتاری همراه با طمامینه در دستور کار قرار داده‌ است. نمونه این موضوع در ماه‌های نخست تصدی جایگاه ریاست بانک مرکزی از سوی همتی مشاهده شد. به این ترتیب بانک مرکزی در بزنگاه و با نزدیک شدن به تحریم‌های آمریکا در 13 آبان بر میزان عرضه در بازار افزود و هم‌زمان سیاست‌های کاهش سرعت نقدینگی و سرکوب سفته‌بازی را در این بازار در پیش گرفت. مقایسه این رفتار با تلاطم ارزی پایان سال گذشته یا سال 91 و باز کردن شیر عرضه ارز به سرکوب چشم‌بسته نرخ کاملا تغییرات را نشان می‌دهد.

طی هفته‌های اخیر بانک مرکزی به احتمال افزایش عرضه ارز به منظور شناسایی سود و پرداخت سود و مالیات به دولت پرداختی اشاره کرده بود. در حالی‌که طی هفته‌های اخیر بار دیگر دلار در مسیر صعودی قرار گرفته است، بعضا معامله‌گران به انتظار برای افزایش عرضه برای ضربه نهایی به بازار و افت دوباره نرخ دلار اشاره می‌کنند. البته در نقطه مقابل نیز بعضا به کاهش ذخایر اسکناس بانک مرکزی با وجود تاکید مکرر همتی بر بالا بودن سطح ذخایر اسکناس اشاره می‌کنند و صعود دوباره دلار را ناشی از کاهش سطح ذخایر به خصوص اسکناس عنوان می‌کنند. همچنین این احتمال مطرح می‌شود که مشکلات صادراتی کشور در دوران تحریم چه در حوزه نفت یا غیرنفتی درآمد ارزی را کاهش داده و پاسخ‌گوی نیاز ارزی کشور نیست. در نتیجه این موضوع بیان می‌شود که نمی‌توان انتظار نزول دوباره نرخ دلار را داشت. این در حالی است که رئیس بانک مرکزی روز گذشته در مراسم بزرگداشت 22 بهمن به سیاست‌های منطقی برای تعدیل نرخ دلار اشاره می‌کند، در این شرایط باید منتظر رفتار بانک مرکزی در هفته‌های آتی بود. باید دید آیا اجازه جولان سفته‌بازان در کوتاه‌مدت در لیست سیاست‌های بانک مرکزی قرار گرفته و درنتیجه روند کوتاه‌مدت قیمتی را فدای ثبات بلندمدت نرخ ارز نمی‌کند یا این‌که اجبار نهاد ناظر ارزی باعث فراهم آمدن چنین فضایی برای دلالان شده است.

شاید در روزهای آتی بتوان سیگنالی روشن‌تر از این موضوع مشاهده کرد. اما اگر بنا بر پیش بردن هم‌زمان سیاست‌های پولی و جلوگیری از شوک دوباره به بازار ارز باشد شاید بانک مرکزی این‌بار نیز در هفته‌های آتی برگ برنده خود را برای ضربه پایانی به دلالی ارز در پایان سال 97 رو کند. در شرایط کنونی تا انتشار نشانه‌ها از بازار ارز نمی‌توان اظهارنظر دقیقی در این خصوص داشت.

صعود نرخ دلار در کانال 12 هزار تومانی

ساعت 16 روز گذشته هر دلار آمریکا ضمن ثبت رشد 100 تومانی به قیمت 12 هزار و 150 تومان به فروش رفت. شاخص ارزی کشور در حالی دومین رشد متوالی خود را تجربه کرد و نرخ خود را بالای مرز 12 هزار تومان تثبیت کرد که اکثر فعالان بازار انتظار داشتند تا با مداخله بازارساز قیمت‌ها به زیر مرز روانی بازگردد. پس از آنکه دلار کانال 12 هزار تومانی زا در هفته اول آذر ماه واگذار کرد، نرخ ارز هر از چندگاهی به مرز روانی حمله می‌کرد و در معدود دفعات توانست به بالای این مرز صعود کند، اما هیچ‌گاه نتوانسته بود که دو رشد متوالی را در این کانال قیمتی ثبت کند. معامله‌گران ارز به این رویه عادت کرده بودند که هرگاه نرخ دلار از بازه 12-10 هزار تومان فراتر رفت، بازارساز با کاهش نرخ فروش مصوب صرافی‌های عامل خود به مقابله بپردازد و در نهایت با تقویت سمت عرضه نرخ ارز را به قیمت مطلوب خود بازگرداند. دلار که یکشنبه با رشد 84/0 درصدی به کانال 12 هزار وارد شده بود، طی معاملات سه‌شنبه هم گارد صعودی به خود گرفت و جایگاه قیمتی خود را مستحکم‌تر کرد. به گفته فعالان بازار ارز، نوسان‌گیران توانستند با تکیه بر برخی اخبار، هیجان را در بازار افزایش دهند و برخی خریداران احتیاطی را وارد بازار ارز کنند. عدم برآورده شدن انتظارات ایران از اینستکس و احتمال بالا رفتن تنش میان ایران و آمریکا از جمله این اخبار بود. در عین حال نزدیک شدن نرخ حواله درهم به سطح 2300 تومان نیز در سرعت رشد نرخ ارز افزود و دلار توانست با سنت‌شکنی دومین افزایش متوالی خود در کانال 12 هزار تومانی را به ثبت برساند

قیمت سکه در قله 14 روزه

هر سکه طرح جدید ساعت 16 سه‌شنبه به بهای 4 میلیون و 270 هزار تومان فروش رفت که نشان‌دهنده افزایش 60 هزار تومانی نسبت به یکشنبه است. افزایش نرخ ارز در بازار داخلی و بازگشت اونس طلا از کف قیمت هفتگی، بهای سکه را افزایش داد. شاخص ارزی کشور دیروز با رشد 8/0 درصدی به بالاترین حد خود در دو هفته اخیر رسید. دلالان با استفاده از انواع شایعات اعم از ناکارآمدی SPV و عدم رضایت ایران از این سازوکار مالی، تقاضای احتیاطی در بازار را افزایش دادند و منجر به رسیدن دلار به اوج 14 روزه شدند. هر اونس طلای جهانی هم در معاملات دیروز بیش از هفت دلار افزایش قیمت داشت. ترس از تداوم جنگ تعرفه‌ای چین و آمریکا هم‌زمان با مذاکرات حساس دو کشور بیشترین حمایت را از قیمت فلز زرد داشت. با تیره شدن روابط بین دو کشور بر سر دعاوی حقوقی ایالات متحده علیه یکی از مدیران چینی‌تبار شرکت هوآوی بهای هر اونس طلا در بازار جهانی به اوج 9 ماهه رسید. با این حال دور آخر مذاکرات دو کشور که هفته گذشته در آمریکا برگذار شد نتایج مثبتی به بار آورد و بهای فلز زرد ضمن فروکش موج نگرانی‌ها از کاهش رشد اقتصاد جهانی، نزولی شد. دور جدید این مذاکرات هم‌اکنون در پکن در جریان است و روزهای پنجشنبه و جمعه در سطوح بالاتر مقامات رسمی دو کشور ادامه خواهد یافت. با افزایش بهای جهانی طلا، ارزش ذاتی سکه افزایش یافته و قیمت این دارایی ارزشمند به تبعیت رشد خواهد داشت.