نخستین درجه بندی صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

نخستین درجه بندی صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت
خلاصه اخبار

نخستین درجه‌بندی صندوق‌های با درآمد ثابت برای صندوق امین آشنا ایرانیان انجام و این صندوق موفق به کسب ۵ ستاره شد.

به گزارش سیگنال به نقل از سنا، شهریار شهمیری، مدیرعامل هلدینگ سهم آشنا در این خصوص به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: تا کنون هیچ نهاد رسمی برای بررسی عملکرد صندوق‌ها وجود نداشت که بخواهیم از آن استفاده کنیم و دوره عملکرد و ثبات چندین ساله‌مان را به عموم نشان دهیم اما اکنون خودمان را در بوته آزمایش قراردادیم.

وی ادامه داد: صندوق سرمایه‌گذاری امین آشنا ایرانیان به عنوان اولین صندوق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در سال ۹۱ راه‌اندازی شد که در آن زمان فقط ۱۴ صندوق از این نوع وجود داشت که اکثر آنها متعلق به بانک‌ها بودند. در آن زمان اعتقاد داشتیم که از پتانسیل بازار سرمایه به خصوص از اوراق با درآمد ثابت می‌توانیم استفاده کنیم و شرایطی را به‌وجود آوریم که بازدهی به مراتب بالاتر از سود بانکی نصیب سرمایه ‌گذاران کنیم. اما تحقق ساختاری این امر بیش از چهار سال طول کشید.

مدیرعامل هلدینگ سهم آشنا افزود: با توجه به فضایی که این چند سال اخیر در کشور داشته‌ایم و اعتماد مردم به بانک ها و موسسات مالی نیز کم شده، جلب اعتماد عمومی به ابزار مالی جدید بسیار مشکل است، با این حال ارزش بازار صندوق‌های در آمد ثابت از حدود سه هزار میلیارد تومان سال ۹۲، به عددی بیش از ۱۴۳ هزار میلیارد تومان سال ۹۷ رسیده‌ است.

شهمیری افزود: طبق آمار سازمان بورس ضریب نفوذ سرمایه‌گذاران در صندوق‌های با درآمد ثابت، نزدیک دو میلیون نفر اعلام شده که نشان می‌دهد بسیاری از مردم عادی با این ابزار مالی آشنا شده‌اند. تمرکز ، هدف و رویای ما در این صندوق عموم مردم جامعه و به عبارتی فضای بسیار بزرگ‌تر از بازار سرمایه و افراد فعال در آن را هدف قرار داده‌ایم.

وی افزود: ما توانسته‌ایم در بحث درجه بندی توسط موسسه رتبه بندی برهان با هر دو معیار لحاظ ریسک تمرکز و بدون لحاظ ریسک تمرکز، درجه پنج ستاره (خیلی خوب) که بالاترین درجه قابل دریافت است را داشته باشیم ؛ البته در گزارش جدید که انتهای اسفند ماه بروز رسانی خواهد شد، با توجه به معیارهای درجه بندی کنونی، شرایط بهتری را صندوق پیدا کرده و مسلما درجه بالا را حفظ خواهیم کرد.

شهمیری با تاکید بر اینکه تا به امروز هیچ رتبه بندی رسمی وجود نداشته گفت: افراد تنها ملاک عملکرد صندوق‌ها را نرخ پرداخت سود ماهیانه می دانند؛ اما باید نشان دهیم که تنها ملاک بازدهی بالا، ملاک اصلی موفقیت یک صندوق نیست و ما در سایر مولفه‌ها و شاخص‌ها هم توانسته‌ایم بالاترین درجه ممکن را کسب کنیم. این مهم ما را در نزدیک شدن به هدفمان که جمع آوری نقدینگی خرد از سطح عمومی جامعه و جلب اعتماد عمومی است، کمک می‌کند. ضمن آنکه با انجام درجه بندی و رتبه بندی، مسیر ما و اکثر صندوق‌ها نیز تا حد زیادی مشخص شده و می‌دانیم چگونه رتبه خود را حفظ کنیم؛ می دانیم که دیده می شویم بنابراین باید در عملکردمان بیشتر از گذشته دقت کنیم وحاضر نیستیم به هیچ وجهی این رتبه را از دست بدهیم.

مدیرعامل هلدینگ سهم آشنا ادامه داد: ما از پارامترهای درجه بندی قبل از ارائه درخواست و حتی در حین درجه‌بندی اطلاع نداشتیم، ولی بسیار خوشحال هستیم که درجه صندوق حتی با توجه به بازه درجه بندی پنج ساله و سه ساله در همه زمین‌ها همواره پنج ستاره بوده است و این نشان‌دهنده این است که مدیریت صندوق همواره منافع سرمایه‌ ‌گذاران خود را در اولویت اول قرار داده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.