نحوه دریافت خدمات بیمه‌ برای پوشش هزینه‌ درمان ناباروری + جزییات

نحوه دریافت خدمات بیمه‌ برای پوشش هزینه‌ درمان ناباروری + جزییات

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین

به گزارش اقتصادآنلاین؛ امروز، نشست خبری هفته ملی جمعیت برگزار شد که در این نشست، محمدرضا صادقی، رییس رییس پژوهشگاه و مرکز درمان ناباروری ابن ‌سینا، با اشاره به اهمیت حمایت بیمه‌های پایه از هزینه‌های درمان ناباروری در کشور گفت: ما اعتقاد داریم بیمه‌ها باید به کمک زوجین نابارور بیایند.

به گفته وی، بیمه‌ها باید دغدغه و نگرانی مراکز درمان ناباروری را بشنوند. زیرا هزینه‌های این مراکز به گونه‌ای است که می‌بایست حمایت مالی شوند. اگر تعامل بین بیمه‌ها با مراکز درمان ناباروری وجود نداشته باشد، این مراکز بعد از مدتی نخواهند توانست خدمات خود را به صورت بیمه‌ای ارائه بدهند.

پیش از این موضوع و در ششمین جلسه قرارگاه عملیاتی حمایت از سلامت خانواده و جوانی جمعیت، بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت نیز، بر پوشش هزینه‌های ناباروری تاکید کرد و اظهار داشت: بیمه‌ها امسال باید هزینه‌های درمان ناباروری را خوب پوشش دهند و اگر در این راستا مشکلی وجود دارد، اعلام کنند تا قرارگاه درباره آن تصمیم مقتضی را اتخاذ کند.

پوشش بیمه‌ای خدمات ناباروری

6 دی ماه سال گذشته، مهراندخت عابدینی، مدیر برنامه درمان ناباروری وزارت بهداشت، از افزایش حمایت دولت در حوزه درمان ناباروری خبر داد. به گفته وی، پوشش بیمه‌ای خدمات درمان ناباروری جایگزین بسته حمایت از زوج‌های نابارور می‌شود؛ به‌ جای اینکه وزارت بهداشت اعتبار لازم را تخصیص دهد، بیمه‌ها این اقدام را انجام می‌دهند. تعداد اقلام و میزان پوشش هم همان پوشش 90درصدی است. از مزایای این کار برای مردم این است که مراکز موظف به ارائه خدمت با پوشش بیمه‌ای هستند، نحوه پرداخت قطعا منظم‌تر خواهد بود و از معوقات طولانی پیشگیری خواهد شد.

عابدینی تصریح کرد: در حال حاضر تمام مواردی که در آخرین ورژن بسته خدمتی حمایت از زوج‌های نابارور وجود داشت، از سوی بیمه‌ها تحت پوشش قرار می‌گیرد. باید توجه کرد که خدمات مشمول برای هر زوج در سال، بسته به نیاز و نوع ناباروری آنها، شامل روش‌های کمک باروری (ICSI یا IVF)، انتقال جنین، تلقیح داخل رحمی (IUI)، سونوگرافی‌های واژینال یا ابدومینال (طبق بسته خدمات)، داروهای درمان ناباروری با پوشش 90درصدی، جراحی‌های درمان ناباروری مردان، داروهای درمان ناباروری مردان، آزمایش PESA,TESE، آزمایشات ژنتیکی آزواسپرمی طبق استاندارد خدمت است.

نحوه دریافت خدمات بیمه‌ای برای پوشش هزینه‌های ناباروری

زوج نابارور باید به مراکز ناباروری یا مطب و درمانگاه اعم از دولتی، خصوصی، خیریه، عمومی غیردولتی و به متخصص زنان، متخصص اورولوژی، پزشک عمومی، فلوشیپ نازایی، آندرولوژیست، مراجعه کرده و به عنوان زوج نابارور ثبت شوند.

یکی از شروط اصلی دریافت این خدمات، دارا بودن سن زیر 45 سال برای زنان است. همچنین تمامی زوج‌های نابارور به شرط دارا بودن بیمه پایه مشمول این خدمات قرار می‌گیرند.

لازم به ذکر است که پوشش بیمه‌ای هزینه‌های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان در بند 3 سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی رهبر معظم انقلاب در سال 1393 مورد تاکید قرار گرفته و در قانون برنامه ششم توسعه نیز تمهیدات لازم از قبیل ارائه تسهیلات جهت افزایش سلامت ازدواج و درمان ناباروری در قالب بودجه سنواتی تکلیف شده است. در قانون بودجه «1400» مجموع اعتبارات پیش‌بینی شده برای اجرای برنامه بیمه درمان ناباروری، 10,385 میلیارد ریال (1,038 میلیارد تومان) بود که این عدد در قانون بودجه 1401 به 7,700 میلیارد ریال (770 میلیارد تومان) کاهش یافته است.

برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *