ناو جنگی امریکا وارد اب های قطر شد

ناو جنگی امریکا وارد اب های قطر شد
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، وزارت دفاع قطر با انتشار این مطلب در توئیتر افزود: این ناو جنگی ظهر روز گذشته با هدف اجرای عملیات تعمیر و نگهداری (بازآماد) و در جهت گسترش همکاری راهبردی دوحه و واشنگتن وارد «بندر حمد» شده است. قطر روابط گسترده نظامی با آمریکا دارد. وزیر دفاع این […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، وزارت دفاع قطر با انتشار این مطلب در توئیتر افزود: این ناو جنگی ظهر روز گذشته با هدف اجرای عملیات تعمیر و نگهداری (بازآماد) و در جهت گسترش همکاری راهبردی دوحه و واشنگتن وارد «بندر حمد» شده است.

قطر روابط گسترده نظامی با آمریکا دارد. وزیر دفاع این کشور سال گذشته اعلام کرد که طی پنج سال آینده دو پایگاه دریایی بزرگ با تمام تجهیزات برای میزبانی از نیروی دریایی آمریکا ساخته می شود.

این کشور همچنین میزبان پایگاه هوایی «العدید» ایالات متحده در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی شهر «دوحه» است که حدود ۱۰ هزار نظامی و دستکم ۱۰۰ جنگنده آمریکایی در آن مستقر هستند.

العدید میزبان فرماندهی مرکزی نیروی هوایی ایالات متحده نیز می باشد که از آنجا عملیات نظامی آمریکا در شرق میانه و افغانستان نظارت و هماهنگ می شود.

ایالات متحده فرماندهی مرکزی خود را در سال ۲۰۰۳ میلادی از عربستان به پایگاه هوایی العدید انتقال داد و از آن پس، این پایگاه به تدریج وسعت پیدا کرده است.

آغاز عملیات توسعه پایگاه هوایی العدید نیز ۱۴ ماه بعد از آن آغاز شد که عربستان، امارات، بحرین و مصر با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم علاوه بر قطع تمامی روابط، مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود با این کشور را بستند.

قطر در جهت همکاری های نظامی با آمریکا ۱۵ ژوئن ۲۰۱۷ قرارداد ۱۲ میلیارد دلاری خرید ۳۶ فروند جنگنده «اف-۱۵» را با آمریکا امضا کرد.

منابع آمریکایی می گویند که این قرارداد نظامی از ۵۰ هزار فرصت شغلی و ۵۵۰ تولید کننده در ۴۲ ایالت آمریکا حمایت می کند.