منفی‌ترین بازدهی ماهانه قیمت دلار در ۱۴۰۰

منفی‌ترین بازدهی ماهانه قیمت دلار در ۱۴۰۰

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، اگر دی 1400 را به سه بازه زمانی 10 روز تقسیم‌‌بندی کنیم، سه نوع رفتار در قیمت دلار مشاهده می‌‌شود: 10 روز نخست ثبات قیمت در محدوده 30 هزار تومان و 10 روز دوم شامل افت قیمت قابل توجه و کانال‌‌شکنی متوالی بود.

در 10 روز آخر قیمت دلار با هسته سخت کانال 27 هزار تومانی برخورد کرد و نتوانست پایین‌‌تر برود. روز گذشته نیز آخرین قیمت دلار در معاملات نقدی 27 هزار و 850 تومان ثبت شد. البته این گزارش معاملات روز 30 دی ماه را در نظر نگرفته است.

در ماهی که گذشت قیمت دلار در بازار آزاد تهران کاهش قابل توجهی داشت. در 10 روز آغازین دی ماه که کارشناسان بازار ارز از آن با عنوان بازه ثبات یاد می‌‌کنند، نرخ دلار از سطح قیمتی 30 هزار و 150 تومان به رقم 29 هزار و 750 تومان رسید که با توجه به مقدار کاهش قیمت در دهه دوم می‌‌توان دهه اول را کم نوسان‌‌تر و در ثبات دانست.

با شروع روز‌‌های میانی ماه قبل و با انتشار اخبار مثبت در زمینه مذاکرات ایران و گروه 1+‌‌4 و همچنین اخباری مبنی بر تقویت بازار ارز توسط بازار‌‌ساز نمودار قیمتی شاخص ارز شیب تندی به خود گرفت و در این دهه بود که دلار شاهد کاهش قیمت از سطح 29 هزار و 750 تومان تا رقم 27 هزار و 700 تومان بود.

اما این روند کاهشی تا روز‌‌های پایانی ماه ادامه پیدا نکرد و با وجود سه تلاش دلار در جهت عبور از مرز حمایت 27 هزار و 500 تومانی این اتفاق نیفتاد و قیمت دلار در روز‌‌های پایانی دی ماه سال جاری در محدوده 27 هزار و 600 تا 27 هزار و 900 تومان به کار خود پایان داد.

اثر اخبار مثبت در بازار

عده‌‌ای از تحلیلگران و کارشناسان بازار ارز تهران روند کاهشی دی ماه را در نتیجه انتظارات مثبت جامعه و بازار از چشم‌‌انداز سیاست خارجی کشور می‌‌دانند. این افراد با اشاره به روند مثبت و رو به جلوی مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در راستای احیای این قرارداد معتقدند در صورت ادامه انتشار اخبار مثبت و نزدیک‌‌تر-شدن به حصول توافق جدید، بازار ارز تهران در ماه‌‌های آتی می‌‌تواند شاهد ریزش-های بیشتری نیز باشد.

از طرف دیگر، سخنانی مبنی بر آزاد شدن بدهی‌‌های میلیارد دلاری بلوکه شده ایران در کشور‌‌های عراق و کره و همچنین سخنان رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر بهبود اوضاع بازار ارز در ماه‌‌های آتی سبب شده احتمال افزایش عرضه دلار در بازار تهران افزایش یابد؛ که این امر خود سبب کاهش قیمت تا رسیدن به سطح تعادلی عرضه و تقاضای بازار در بازه زمانی طولانی مدت خواهد شد.

در نهایت دی ماه سال جاری با منفی 8 درصد نرخ بازده، کاهشی‌‌ترین ماه از ابتدای سال جاری بوده است. روز گذشته، چهارشنبه 29 دی ماه نیز قیمت اسکناس آمریکایی در بازار آزاد تهران با 250 تومان افزایش نسبت به نرخ روز سه‌‌شنبه و در سطح قیمتی 27 هزار و 850 تومان معامله شد. این در حالی است که رقم پیش‌‌بینی‌‌های مطرح شده توسط بازیگران بازار ارز برای واپسین روز دی ماه با جهشی 200 تومانی نسبت به نرخ دیروز و در محدوده 27 هزار و 900 تا 28 هزار تومان ارائه می‌‌شد.(دنیای اقتصاد)

برچسب‌ها